Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Ödem Nasıl Atılır? Hızlı Ödem Atmanın Yolları

Ödem, vücuttaki birkaç dokunun birleşmesiyle oluşan ve daha sonra sıvı birikimi sonucunda meydana gelen şişliktir. Ödem, vücudun çoğu bölgesinde; bacaklarda, kollarda, karın bölgesinde meydana gelebilir. Uzun süre ayakta kalmanın ve oturmanın sonucunda oluşan ödemler geçici ödemlerdir ve tedavi gerektirmezler. Ödem, daha çok yaşlı insanlarda ve ayakta çalışan insanlarda yaygın olarak görülür. En yaygın görülen ödem tipleri ise; primer lenfödem, idiopatik ödem, karın boşluğu ödemi, pulmoner ödem, serebral ödem, göz ödemleri, periferik ödem ve pedal ödemi olarak sıralanmaktadır.

Hızlı Ödem Nasıl Atılır?

Hızlı ödem atmak için evde uygulanabilecek bitki ve besin tarifleri bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını çay olarak bazılarını ise normal öğün arasında tüketebilirsiniz.
Ödemin vücuttan atılmasına yardımcı olan besinler vardır. Bu besinler düzenli ve ölçülü olarak tüketildiği zaman faydası görülebilir. Besinleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ananas (taze dilimlenmiş olmalıdır).
 • Yoğurt (yoğurt doğal olmalıdır).
 • Yeşil Çay (en etkili ödem atıcı bitki çayları arasındadır).
 • Maydanoz (suyu sıkılıp, limon ile yumuşatılmış bir şekilde içilmelidir).
 • Kiraz Sapı (en kuvvetli ödem atıcı bitki çayları arasındadır).

Mısır Püskülü ve Kiraz Sapı Çayı 

 • 1 tutam mısır püskülü
 • 1 tutam kiraz sapı
 • 1 litre içme suyu

Yukarıda yer alan malzemeleri kaynamış suya atıp 10 dakika demlendirin. Demlenen çayınızı hazır olduktan sonra soğuk bir şekilde tüketebilirsiniz.
Yeşil Çay 

 • Sade soda
 • Yeşil çay
 • Dilimlenmiş limon
 • 500 ml içme suyu

Kaynayan suyunuzun içine yeşil çayınızı ekleyip 10 dakika demleyin ardından soğumaya bırakın. Soğuyan çayınıza sade soda ve dilimlenmiş limonu da ekleyip gün içerisinde tüketebilirsiniz. 
Karahindiba Kürü

 • 200 ml içme suyu
 • 2 çay kaşığı karahindiba

Kaynamış suyunuzun içerisine karahindibayı ekleyin ve 10 dakika demlenmesi için bekleyin. Demlenen çayınız soğuduktan sonra bir bardağa koyarak gün içerisinde tüketebilirsiniz.
Yeşil Kür Maydanoz Tarifi

 • 1 demet maydanoz
 • 1 adet elma
 • 1 avuç ıspanak
 • 1 adet yeşil salatalık

Yukarıda yer alan malzemeleri iyice yıkadıktan sonra blenderin içerisine yerleştirip üzerine içme suyunu ekleyin. Hazırlanan içeceğinizi gün içerisinde yavaş yavaş tüketebilirsiniz.

Ödem Neden Oluşur, Belirtileri Nelerdir?

Ödem, kişinin vücudunda şişkinlik yaratan bir durumdur ve genel adıyla vücudun fazla su tutması anlamına gelir. Vücudumuzda özellikle karın, bacak ve kollarda şişkinliğe sebep olmaktadır. Kılcal damarların olduğu dokuların aralarında sıvı oluşmasının 3 tane önemli nedeni bulunmaktadır;

 • Kan damarlarının içerisinde aniden oluşan yüksek basınç hipertansiyon) vardır.
 • Kan damarlarının dışında basınç uygulanması vücuttaki sıvının emilmesine yol açar.
 • Dışarıdan gelen bir basınç, kan damarlarının çevresini tehlikeye atarak dengeyi bozar ve sıvı kaybına neden olabilir.

Ödem, vücudun birçok bölgesinde meydana gelebilir. Özellikle göz kapaklarında, ayaklarda, yüzde, kollarda, bacaklarda hatta parmaklarda bile şişlik görülebilir. Bunların yanı sıra cildin gergin olması, göz kapaklarındaki şişlikten dolayı gözleri açamamak, şişliğin olduğu bölgelerde parmakla bastırılınca o bölgede çukur oluşması ve beyazlık oluşması belirtiler arasında yer alır. Vücudunda ödem olan kişinin gün içerisinde nabzında değişiklik meydana gelebilir. Bu bulgulardan bir ya da birkaçını yaşayan kişiler zaman kaybetmeden uzman bir doktora başvurmaları ve tedaviye başlamaları önemle tavsiye edilir. 
Akciğerde ortaya çıkan ödemler kişinin ciddi hastalıklarla karşı karşıya olmasına neden olabilir. Bu bulguların arasında solunum yetersizliği, nefes alma güçlüğü, göğüste meydana gelen yoğun ağrı yaşanması bulunmaktadır. Kişiler ödem belirtilerine ek olarak bu rahatsızlıklara maruz kalıyorlarsa hiç vakit kaybetmeden tedavi için doktora gitmelidirler. Aksi takdirde akciğerde bulunan ödem, kişinin hayatını riske atmış olur. Uzun zaman hareketsiz kalan kişilerde de ödem oluşması olasıdır, fakat bu ödemler kendiliğinden yok olan ya da küçük bir tedavi sonucunda ortadan kalkan ödemler olarak bilinmektedir.
Ödemin oluşmasına neden olan sebepleri şöyle sıralayabiliriz;

 • Bazı ilaçların yan etkisi (tansiyon ilaçları, steroid ilaçları, doğum kontrol ilaçları)
 • Sağlıksız beslenmek 
 • B vitaminini yeteri kadar almamak
 • Tuzlu besinler tüketmek 
 • Ciltte oluşan güneş yanığı (ciltte şişkinliğe sebep olur).
 • Gebe olmak
 • Kilo fazlalığının olması 
 • Menopoza girmiş olmak
 • Ameliyat sonrası uzun süre yatmak

Ödemi Önlemek İçin Neler Yapmalıyız?

Birkaç basit yöntemle birlikte vücudunuzu ödemden koruyabilirsiniz. Alacağınız bu önlemleri uygulamadan önce uzman bir doktora başvurabilirsiniz. Ödemi önlemek için yapılması gerekenler şöyle sıralanmaktadır; 

 • Su içmek: Su içtikten sonra ödem artar diye bir düşünce var fakat bu yanlıştır çünkü vücut yeteri miktarda günlük su ihtiyacını depolayamadığı takdirde görevlerini yerine getiremeyecektir. Bu nedenle günlük yaklaşık 6-8 bardak su içmelisiniz.
 • Hareket etmek: Vücuttaki kasları hareket ettirmek, yürüyüş yapmak gibi egzersizler fazla sıvıyı kalbe geri pompalama konusunda yardımcı olmaktadır.
 • Tuz tüketimini azaltmak: Tuz tüketimini en aza indirgeyin. Tuz, vücudun fazla oranda su tutmasına sebep olmaktadır. 
 • Karbonhidrattan uzak durmak: Karbonhidrat oranı yüksek olan besinlerden uzak durulmalıdır. 
 • Alkol ve sigaradan uzak durmak: Alkol, sigara, kahve çeşitleri, asitli içecekler, çay gibi asit ve kafein oranı yüksek içeceklerden uzak durulmalıdır.

Ödeme Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Vücudumuzda oluşan ödemlerin, bedenimizde oluşturduğu olumsuz etkilerin yanı sıra sağlığa verdiği zararları da vardır. Bu zararlar ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Hastalıkların birçoğu aşağıdaki gibidir;
Konjestif kalp yetmezliği: Konjestif kalp yetmezliği yaşandığı zaman kalbin pompalama yeteneği zayıflar. Bu nedenle kan, bacaklarda, ayaklarda kısacası vücutta ödeme sebep olabilir. Konjestif kalp yetmezliğinde, karın ve bel çevresinde ödem oluşabilir ve akciğerde sıvı birikmesine neden olabilir.
Böbrek hastalıkları: Böbrekler vücuttan alması gerektiği kadarıyla su almazsa kandaki basınç seviyesi yükselmeye başlar, bu da ödem oluşmasına yol açabilir.
Siroz: Siroz hastalığı, karaciğerde oluşan protein yetersizliği ve tıkanıklığına yol açtığı için kanda artan basınca yol açar.
Amfizem: Amfizem hastalığı, akciğerde ve kalpte basıncın artması ve vücutta ödem oluşmasıyla meydana gelir. 

Ödem Çeşitleri Nelerdir?

8 adet ödem çeşidi mevcuttur ve her biri sağlık sorunlarına yol açabilir. Ödem çeşitlerinin bazıları şunlardır;
Periferik ödem: Genellikle ayak bileği, bacak, el, kol ve yüz bölgelerinde görülmektedir. Gün içerisinde oturduğumuz pozisyon ve yattığımız pozisyonla ilişkili olarak ortaya çıkan bir ödem çeşididir.
Pulmoner ödem: Önemsenmesi gereken bir ödem çeşididir. Pulmoner ödem sonucunda akciğerde sıvı birikmesi meydana gelir. Bunun sonucunda ise kalp yetmezliği yaşanabilir.
Serebral ödem: Beyinde meydana gelen ödem çeşididir. Yaşanması durumunda ciddi sağlık sorunu ortaya çıkabilir. 
Pedal ödem: Çoğunlukla ilaçların yan etkisinden dolayı yaşanabilir. 
Gözde ödem: Gözün içerisinde ve çevresinde bulunan şişlik ödemidir. 
Primer lenfödem: Lenfödemden kaynaklı olarak meydana gelen ödemdir. 
İdopatik ödem: Tanımlanamayan bir nedenden dolayı ödem oluşumu gerçekleşir.

Vücutta bulunan ödemi, fazla sıvıyı dışarı yollamak için gün içerisinde su tüketimini artırmanız gerekmektedir. Gün içerisinde 8-10 bardak su içmek, vücudunuzdaki ödemin atılmasında yardımcı olmaktadır.
Bazı meyve ve sebzeler ödem sökmek için oldukça yararlıdır. Bunlardan bazıları: kivi, ananas, kayısı, greyfurt, muz, nar, maydanoz, dereotu, kırmızı turp ve şalgam suyu, enginar, salatalık, süt, kefir, yoğurt olarak sıralanır.
İstikrarlı bir şekilde egzersiz ve yürüyüş yapılmalıdır. Limonlu ve sirkeli su içilmelidir. Tuz tüketim miktarı azaltılmalıdır. Buğday ürünlerinin kullanımı azaltılmalıdır. Düzenli ve yeterli miktarda uyku alınmalıdır. Stres ve sinir minimuma indirilmelidir. Bol miktarda su tüketilmelidir.
1 litre suyun içerisine; her biri 250 ml sudan yapılmış yeşil çay, kiraz sapı ve mısır püskülü çayı ekleyin. Suyun içerisine 2-3 adet dilimlenmiş limon atın. Suyu 1 gece buzdolabında dinlenmeye bırakın ve ertesi gün, gün içerisinde az miktarlarda tüketin.
Ödem atıcı bitikler şu şekilde sıralanmaktadır: yeşil çay, adaçayı, ıhlamur, anason, rezene çayı ve nane limon. Bu çaylar aynı zamanda idrar sökücü özellikleriyle ödem atılmasında etkilidir.
Bol miktarda su içilmelidir. Şeker kullanımı azalmalıdır. Tuz tüketimi azaltılmalıdır. Düzenli olarak magnezyum içilmelidir. B6 vitamini takviyesi alınmalıdır. Potasyum kullanımı artmalıdır.
Elma sirkesi, vücuttaki zararlı maddelerin ve ödemin atılmasıyla vücuttaki hücrelere daha çok oksijen alınmasına yardımcı olur. Aynı zamanda damarları açma özelliği vardır ve bu sayede vücutta bulunan fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olur.
Limonu sıkın ve 200 ml suyun içerisine atıp karıştırın. Daha sonra içine; ananas dilimleri, kiraz sapı, tarçın, mısır püskülü ve zencefil dilimleri koyarak karıştırın. Karışımlardan elde ettiğimiz suyu 1 gece boyunca dinlenmesi için güneş almayan serin bir yerde bekletin. Beklettiğiniz suyu, gün içerisinde saat başı 500 ml olacak şekilde günde 2.5 litreye kadar tüketebilirsiniz.
Evet, eğer gereken miktarda yani vücudunuzun ihtiyacı kadar su tüketiyorsanız, vücudunuz ödem tutulmasını engeller. Ancak, vücudunuzun ihtiyacından fazla olarak su içerseniz, ödem atmanızın aksine vücudunuzun ödem tutmasına sebep olabilirsiniz.
Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2022
Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,