Baş Ağrısı

Baş ağrısının nedenleri nelerdir?

Kaç tip baş ağrısı vardır?

  • Baş ağrısına neden olan birçok hastalık vardır. Toplumda en sık görülen baş ağrısı tipi; gerilim tipi baş ağrısı denilen sinir, stres ve kaygıların neden olduğu baş ağrısıdır. Bu tip baş ağrısı, genelde başın etrafını saran bir ağrı olarak algılanır. Gerilim tipi baş ağrısı öğleden sonraları sık görülür ve başlangıçta ağrı kesicilere yanıt vermesine karşın sonraları yanıtsız hale gelebilir. Uzun sure ağrı kesici alan hastalarda, ağrı kesicilere bağlımide ve börek hastalıkları görülebilir. Bu nedenle bu tip baş ağrısının ağrı kesicilerden çok özgül tedavi yaklaşımları ile tedavi edilmesi önerilir. Bu tedavi yaklaşımları gerilim ve kaygıyı azaltacak ilaçlar, rahatlama egzersizleri ve psikoterapilerden birini içerebilir.

  • Bir diğer sık baş ağrısı nedeni ise migrendir. Migren de toplumda oldukça sık görülen bir hastalıktır. Genelde tek taraflı ve zonklayıcı ağrıya neden olur. Birlikte bulantı ve kusma görülebilir. Migren ağrısı çok şiddetli olabilir ve bu nedenle kişinin okul ve iş performansında ciddi düşmelere neden olur. Migrenin tedavisinde triptan denilen özel ağrı kesiciler kullanılabilir. Ancak kişide sık ataklar görülüyorsa, bu ataklara bağlı iş, okul ve aile hayatında sorunlar ortaya çıkıyorsa özel migren ilaçlarından faydalanılabilir. Bu ilaçlar beta-blokör denilen tansiyon ilaçları ve epilepsi ilaçları denilen anti-epileptiklerdir.

  • Sık görülen bir diğer migren tipi adetle ilişkili migrendir. Bazı kadınlarda her adet döneminde tekrarlayan migren atakları olur. Bu tip atakların tedavisinde de önleyici tedavi yaklaşımları uygulanabilir. Örneğin migren ilaçları sadece adet döneminde kullanılarak adete bağlı ağrılar önlenebilir.

  • Üçüncü sık görülen baş ağrısı tipi de nevraljilerdir. Bu tip ağrılar genelde elektrik çakması gibi algılanan kısa süreli ama çok şiddetli ağrılardır. En sık görüleni yüzde görülen trigeminal nevraljidir. Kişi yüzünde çok kısa süren ama çok rahatsız edici elektriklenmeler hisseder. Bu tip ağrıların tedavisinde ilk seçenek epilepsi ilaçlarıdır. Ancak bu tedaviden fayda görülmezse ilgili sinirin bokajı yoluna gidilebilir. Sinir blokajında ağrıya neden olan sinire lokal anestezik verilerek uyuşturulur. Böylece ağrıda uzun süreli kesilme sağlanabilir.

Bu nedenlerin dışında daha birçok baş ağrısına neden olan hastalık görmekteyiz. Örnek vermek gerekirse artmış kan basıncı baş ağrısı yapabilir. Bu durumun tedavisi etkin tansiyon tedavisidir. Boyun fıtıkları özellikle başın arka kısmına vuran ağrılar yapabilir. Kullanılan ilaçların yan etkisi şeklinde ortaya çıkan baş ağrıları da vardır. Tüm bu hastalıkların bir nöroloji hekimi ile yapılacak görüşmede irdelenmesi ve hastaya doğru teşhis konması beklenir.

Baş ağrım var, telaşlanmalı mıyım?

Şu özelliklerden bir ya da birkaçını taşıyan ağrınız varsa hemen nöroloji doktoruna gidin:

  • Özellikle yeni başlayan ve daha önceden yaşamadığınız tipte baş ağrısı,

  • Hayatınızda hiç yaşamadığınız kadar şiddetli baş ağrısı yaşıyorsanız,

  • Gece ağrıyla uykudan uyanma, bulantı, kusma. Bu durumda sizden beyin filmi istenmelidir. Baş ağrısı nadir de olsa beyin tümörleri veya kanamalarının habercisi olabilir. Bu durumda hızla beyin görüntülemesi (MR veya tomografi ) yapılarak sonuca gidilmelidir.

Baş ağrısı için sürekli ağrı kesici  kullanmak doğru mu?

Ağrı kesiciler genelde masum ilaçlar olarak kabul edilir. Ama böbrek, mide gibi organlar üzerinde geri dönüşsüz hasarlar bırakabilirler. Bu nedenle uzun süreli ve düzenli ağrı kesici kullanımından kaçınmak gerekir. Özellikle baş ağrınız için haftada birden fazla ağrı kesici alma ihtiyacı hissediyorsanız bir nöroloji doktoru ile görüşmeniz gerekir.

Migrenin kesin tedavisi olmadığı ve migren hastalarının yaşam boyu ağrı çektiği doğru mu?

Toplumun ’i migren ve diğer şiddetli baş ağrılarından yakınmaktadır. Migren hem gençlik hem orta yaş hem de yaşlılık döneminde görülebilen bir rahatsızlıktır. Ancak bazı insanlar yaşamın belirli dönemlerinde daha çok baş ağrısından yakınabilmektedir. Örneğin migren atakları genelde 20’li ve 50’li yaşlarda daha sıktır. Bu nedenle migren yaşam boyu bir hastalık olarak kabul edilebilir ancak şiddeti yaşa bağlı değişiklik gösterir.

Migreni tamamen ortadan kaldıracak ve tek seansta uygulanacak bir tedavi bulunmamaktadır. Ancak migren için elimizde birçok önleyici tedavi bulunmakta ve bu tedaviler düzenli uygulandığında kişinin hemen hemen ağrısız bir yaşam sürmesi sağlanabilmektedir. Bu nedenle migren hastaların bilmesi gereken en önemli gerçek ağrıyla yaşamanın kader olmadığıdır.

Çocuğumun başı ağrıyor ne yapmalıyım?

Çocuklarda baş ağrıları titizlikle ve hızla incelenerek altta yatan tehlikeli durumlar varsa saptanmalıdır. Çok bilinmemesine karşın migren çocuklarda da sık görülen bir hastalıktır ve tedavi edilmezse ciddi okul ve davranış problemlerine neden olur. Çocuklardaki baş ağrıları da erişkindeki gibi ciddiyetle ele alınmalıdır ve tedavi edilmelidir. Ekin bir tedavi için çocuk, nörolojik ve ruh sağlığı açısından değerlendirilmelidir.

Uzmanlarımız

Prof.Dr. A. Oğuz TANRIDAĞ
Nöroloji Uzmanı
Prof.Dr. Sultan TARLACI
Nöroloji Uzmanı
Prof.Dr. Barış METİN
Nöroloji Uzmanı
Uzm. Dr. Celal ŞALÇİNİ
Nöroloji Uzmanı

İletişim Formu