Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Sinüzit Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Sinüzite ne iyi gelir, sinüzit yüz kemiklerinin içerisinde yer alan boşlukların iltihap ile dolmasıyla oluşan bir rahatsızlıktır. 

Sinüzit genellikle kişide baş ağrısı olarak kendini göstermektedir ve en yaygın belirtisi de baş ağrısı olarak yer almaktadır.

Sinüzitin kendi içinde sınıflandırması vardır. Bunlar;

•    Subakut Sinüzit

•    Akut Sinüzit

•    Tekrarlayan Sinüzit

•    Kronik Sinüzit

Sinüzit belirtileri;

•    Koyu kıvamdaki burun akıntısı

•    Burun tıkanıklığı ve akabinde uykuda horlama

•    Geniz akıntısı ile birlikte ona eşlik eden boğaz yanması

•    Göz çevresinde baskı ve ağrı

•    Baş ağrısı

•    Koku alma duyusunda zayıflık

•    Bazen oluşan ağız kokusu

Sinüzite ne iyi gelir;

Tuzlu Su

Sinüzite ne iyi gelir tuzlu su, burunda yer alan mukusların çözülmesi ve nefes almanın rahatlamasını sağlar. Bu sayede kişi rahatlamış ve sinüzitin baskısı bir nebzede olsa hafiflemiş olur.

Yüksek Yastık Tercihi

Yüksek yastık kullanmanız burun tıkanması gece uykuda önleyeceğinden daha rahat nefes almanızı sağlar bu sayede uykuda horlamanın da önüne geçilmiş olur.

Tarçın Kullanımı

Sinüzite ne iyi gelir, sinüzitin neden olduğu baş ağrısını hafifletmek için kullanılır. Bu sayede kişideki baş ağrısı azalır ve günlük yaşamı daha az etkilenmiş olur.

Buhar Banyosu

Sinüzite ne iyi gelir, özellikle ağrının ve baskının fazla olduğu zamanlarda yapılacak olan sıcak banyo burun bölgesinin açılmasını ve rahat nefes alınmasını sağlamaktadır. Kişi bu şekilde rahatlayacak ve sinüzitin oluşturduğu baskı azalacaktır.

Acı Baharat

Sinüzite ne iyi gelir, acı yemek tıkanan sinüslerin açılmasını sağlamaktadır. Bu sayede sinüsler açılacak ve burun rahatlayacaktır. Mide rahatsızlığı olan kişilerin fazla acıdan uzak durması gerekmektedir.

Kekik Yağı ve Fesleğen

Kekik yağı ve fesleğen kullanımı sinüzitleri rahatlatıp kişide sinüzitin oluşturduğu baskıyı azaltacaktır. Kekik yağını suyunuza bir iki damla olacak şekilde tüketebilirsiniz. Kekik yağının dışında çayı da ağrının ve baskının azalmasını sağlamaktadır.

Soğuk Kompres

Sinüzite ne iyi gelir, ağrıyan bölgenize buz ile yağacağınız soğuk kompres o bölgedeki ağrının hafiflemesini sağlayacaktır bu sayede sinüzitin oluşturduğu baskıyı da azaltmış olacaktır.

Sinüzit belirtileri olan kişi öncelikle mevcut durumunun sinüzit olduğunun net tanısını uzman bir hekimden destek alarak randevu alıp muayene olarak emin olmalıdır. Sadece belirtiler üzerinden genel bir yargıya ulaşmak doğru değildir. Bu yüzden kulak burun ve boğaz uzmanından randevu alınıp sinüzit tanısı konulduktan sonra tedavinin yanı sıra ek olarak doktor kontrolünde belirtilen ve önerilen şeyler uygulanabilir.
 

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2022
Yayınlama Tarihi: 27 Nisan 2021

Kategori:

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217