Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nedir?

  Gerilim tipi baş ağrısı nedir; Toplumda en sık görülen sinir, stres, kaygı bozuklukları nedeniyle oluşan öğle saatinden sonra daha sık görülen  baş ağrılarına gerilim tipi baş ağrısı denir.

  Gerilim Tipi Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

  Gerilim Tipi baş ağrısının nedenleri;

  • sinir,
  • stres,
  • kaygı bozuklukları,
  • korku,
  • endişe hissi gibi durumlar gerilim tipi baş ağrısına neden olmaktadır.

  Gerilim Tipi Baş Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

  Gerilim tipi baş ağrıları başın etrafını saran bir ağrı olarak tanımlanır. Kişiler stres ve baskı altında kaldıklarında nükseden bu ağrı kişilerde öğleden sonraki saatlerde daha sık rastlanmaktadır .Kafada doluluk, şakaklarda meydana gelen basınç ve ağırlık hissi ,kaslarda hassasiyet ve ağrı bu tip ağrıların özelliklerindendir. Bunların yanı sıra baş ağrıları en az 10 ve 30 dakika süreyle 7 gün kadar sürüyor ise, migrenin aksine zonklama yok ise, hafif veya orta şiddette ise ve aktiviteleri etkileyebilir ancak engel olmuyor ise, başın her iki tarafında da görülebiliyor ise, günlük fiziksel aktivitelerinizde değişime sebep olmuyor ise, baş ağrısı esnasında mide bulantısı, kusma veya ışığa ve sese karşı hassasiyet olmuyor ise bu gerilim tipi bir baş ağrısı olabilmektedir.

  Gerilim Tipi Baş Ağrısının Tedavisi Nedir?

  Gerilim tipi baş ağrılarında ağrı kesiciler kullanılabilir .Bu ağrı kesiciler ilk kullanımlarda işe yararken ilerleyen zamanlarda etkisini kaybedip ağrıları kesici bir etkide bulunmayabilmektedir. Bu nedenle gerilim tipi baş ağrılarında ağrı kesici tedavi yöntemi yerine daha özgül tedavi yaklaşımları ile tedavi edilmesi önerilmektedir. Gerilim tipi baş ağrılarında gerilim ve kaygıyı azaltıcı yönlü ilaçlar, rahatlama egzersizleri ve psikoterapi gibi yöntemlerden oluşabilmektedir.

  Gerilim Tipi Baş Ağrısından Korunmak İçin Neler Yapılabilmektedir?

  Gerilim tipi baş ağrısında stres, kaygı, endişe gibi yoğun duyguların dengelenmesi çok önem taşımaktadır. Stresi arttıran durumlar bulunarak onlardan uzaklaşma yolları aranmalıdır. Bunun için gereken psikolojik destek alınmalı ve stres ile baş etme kişinin hayatına bir strateji olarak kazandırılmalıdır. Gerilim tipi baş ağrısında alınacak bu psikolojik danışmanlık hizmetinde gevşeme teknikleri öğrenilmelidir. Gerilim Tipi baş ağrısına sahip kişiler düzenli egzersiz yapmalı ve yeterli, düzenli uyuyarak şikâyetlerinin azalmasını ve yorgunluktan kaynaklı güçsüz kalma ihtimalini yok etmelidir. Gerilim tipi baş ağrısı şikâyeti olan kişiler öğün atlamaksızın besin tüketmeli ve düzenli olmalıdır. Neşeli ve mutlu kişilerde gerilim tipi baş ağrısının görülme oranı daha az olduğu gözlenmiştir. Kişilerin ruhsal ve bedensel dengelerini korumaları gerilim tipi baş ağrıları gibi birçok hastalığında önüne geçmiş olacaktır.

  Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2021
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Nöroloji

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Benzer Yazılar
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217