Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Nane Çayı Faydaları Nelerdir?

Yiyeceklere tat veren güzel kokusu ile yatıştırıcı etkisi bulunan nane, baharat olarak tercih edildiği gibi çay formunda da kullanılabilir. Nane, aroma veren bitkiler grubunda yer alan kekik, biberiye gibi ballıbabagiller ailesine mensup bir bitkidir. Ana vatanı Akdeniz ikliminin etkin olduğu bölgelerdir, kolaylıkla yetişir. Antik Mısır’da da kullanılan bu bitki birçok kültürde de misafirperverliğin simgesi haline gelmiştir.

İyileştirici ve sakinleştirici etkisi vardır. Birçok alanda kullanılan nane, alternatif tıptan, parfümeri, kozmetik ürünlerine kadar pek çok kategoride bulunan geniş yelpazeli bir bitki türüdür. Bilhassa doğal çözümlerde oldukça etkilidir. Sindirimi rahatlatır, mide bulantısına iyi gelir. Bunun ile birlikte şişkinlik, kabızlık gibi sindirim hastalıklarının tedavisinde oldukça ekilidir. Ayrıca anti bakteriyel etkisi de bulunan nane çayı faydaları kış aylarında tüketildiği zaman gribal enfeksiyon, nezle belirtilerinin azalmasına katkı sağlar. Nane çayı, içeriğinde bulunan mentolün rahatlatan etkisi ile burun tıkanıklığına ve sinüslerin açılmasına iyi gelir.

Nane Çayı Nelere İyi Gelir?

Nane çayı; midede bulantı, şişkinlik, kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerinde yatıştırıcı etkisi ile ön plana çıkmaktadır. Bunun yanında, gribal enfeksiyon, nezle gibi rahatsızlık gibi durumlarda da iyileşmeye katkı sağlar. Ferah nefes sağlar, ağız kokusunu giderir. Nane çayı yararları bunlar ile sınırlı olmamaktadır. Bu hoş kokulu aromatik nane bitkisinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Anti bakteriyel özelliğe sahiptir.
 • Bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasına katkı sağlar.
 • Doğal ağrı kesici özelliği vardır.
 • Adet sancılarının azalmasına yardım eder. 
 • Sakinleştirici etkisi vardır.
 • Cildi besleyerek, parlak bir görüntü elde edilmesini sağlar.

Nane Çayı Cilde Yararları Nelerdir?

Bu bitkinin yatıştırıcı özelliği ciltte de etkisini belli eder. Çay olarak demlendikten sonra cilt üzerinde tonik olarak kullanılabilir, sıkılaştırıcı etkisi vardır. Yağlı ve karma ciltleri temizler. Akne oluşmasına engel olur. Ciltte oluşan sivilcelerin oluşmasını sağlayarak cildi onarır ve parlaklık verir. Gözlerde yorgunluktan meydana gelen morlukların giderilmesine yardımcı olur. Bu çayın saçlara da olumlu etkisi vardır. Saç diplerine masaj yapıldığı zaman taze ve ferah bir his oluşturur.

Nane Çayı Zararları Nelerdir?

Bu çayı tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Fayda sağladığı gibi bazı rahatsızlıklarda da zararlı etkileri olabilir. Zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Keskin tadı ve aroması vardır, bu yüzden fazla tüketildiğinde boğazı tahriş eder.
 • Safra kesesi taşı bulunan bireyler nane çayı içerken dikkat etmelidir. 
 • Reflü problemi olanlar da dikkatli tüketmelidir.
 • Hamile kadınların tüketmesi bazı sorunlara neden olabilir, bundan dolayı uzmana danışmadan kullanmaması gerekir.
 • Aşırı tüketimi midede yanmaya neden olur.
 • Yoğun tüketmek ishale sebep olur.

Nane Çayı Nasıl Yapılır Tarifi

Taze nane yapraklarını kullanarak çay demlemek nanenin daha faydalı olmasını sağlar. Önceden 2 su bardağı içme suyunu kaynatıp hazırlayın. Kaynamış olan suyu ateşten alıp daha sonra içine 10-15 adet taze nane yaprağı ekleyin. Nane çayının maksimum yararlı olması için taze nane kullanırken 10 dakika demlenmesini bekleyin. Fakat kuru nane ile çay yapılıyorsa demlenme süresi 15 dakikaya çıkartılmalıdır.

Yatıştırıcı etkisi vardır, sindirim sisteminin düzenli çalışmasında etkilidir. Beden direncini kuvvetlendirir. Gribal enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Cilde parlaklık verir.
Nane çayının, içeriğinde kafein yoktur, bu yüzden uykuya geçmeden evvel bir bardak içmek uykusuz yapmaz. Sabah uyanmaya yardımcı olur, içeriğinde kas gevşetici bileşenler bulunur.
İçeriğinde antioksidan vardır. Bunun haricinde, direkt kilo verdirmez.
Gaz sancısını giderici etkisi vardır. Mideyi rahatlatıcı etkisinin yanında ödemi azaltarak gaz sancısı sorununu yok eder. İçeriği ve sağlığa faydası bakımından oldukça zengin bir bitki çeşididir.
Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 17 Ekim 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,