Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Muskat Nedir? Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda sofraların tadı tuzu olan, pek çok yemek tarifinde, bilhassa da sos tarifinde tercih edilen, ismi, görüntüsü, lezzeti ile öne çıkan muskat oldukça faydalı bir besindir. Halk arasında ufak Hindistan cevizi olarak da anılır. Son yıllarda bütün dünyada sıkça kullanılan baharatlar arasında yerini alan muskat, görüntüsü ile minyatür Hindistan cevizine benzer.

Asya ve Amerika'nın tropikal bölgelerinde yetiştir fakat uzun bir süre önce ana vatanından ayrılıp ismi bütün dünyaya yayılmıştır. Bu bitkiye "muskat" denmesinin sebebi, Umman’ın başkenti Muskat'a (Maskat'a) dayandığı söylenmektedir.
Genellikle rendelenip veya direkt toz şeklinde alınıp kullanılmaktadır. Muskat, Hint baharatı denildiğinde ilk akla gelen garam masala ile beraber Hint mutfağının tadı tuzudur. Ülkemizdeyse en fazla kullanılan kekik, kimyon gibi baharatlardan sonra muskat da tariflerde kendisine yer edinmeye başlamıştır.

Muskat Cevizi Nerede Kullanılır?

Muskat cevizi nerelerde kullanılır ve muskat nasıl tüketilmeli soruları burada önem kazanmaktadır. Muskat baharat olarak kullanılmak ile beraber tropik yerlerde meyvesinin etli kısmıyla yapılmakta olan tatlı ile de bilinmektedir. Fakat yine de genel olarak baharat olarak da kullanılmaktadır. Yemeklerde ve bilhassa beşamel sosu öncelikli olmak üzere sosların içerisine muskat cevizinin katılması sosa aroma verir ve lezzetini eşsiz kılar. Patates püresi öncelikli olmak üzere patatesli tariflere, kabak çorbası, lahana çorbası gibi sebze çorbalarına, makarnalara ve buna benzer nişastalı besinlere ve kremalı yemeklere de oldukça eşsiz bir tat sağlar. Tatlılara da çok yakışır ve zerdeçallı kurabiyeler, meyveli kekler, cheesecakelerin de lezzetini oldukça lezzetli bir boyuta taşır. Muskatı yiyecek ve içeceklere pişirme esnasında ilave etmek yerine mümkünse sıcak olduğu zaman eklemek daha etkilidir.

Muskatın Faydaları Nelerdir?

Kendisi ufak, tadı büyük muskatın faydaları saymakla bitmez. Muskatın iştah açan, gaz ve şişkinlik gideren olduğu, bu problemlere yarar sağladığı düşünülmektedir. Muskatı fazla oranda tüketmek oldukça tehlikeli olabilir. Yemeklere az oranda katıldığı zaman herhangi bir probleme yol açmayan muskat, fazla dozda ciddi yan etkilere yol açabilir. Bundan dolayı uzman tavsiyesi olmadan tıbbi olarak tüketilmemelidir.
Oldukça leziz olan bu baharat tropik iklimlerden çıkarak bütün dünyaya yayılmıştır. Aromatik karakteri ve kendisine özel kokusuyla oldukça farklı baharat çeşitlerinden birisidir.

Muskatın Zararları Nelerdir?

Muskat oldukça faydalı bir besindir ancak dozunda ve ölçülü bir şekilde kullanılmadığı zaman kötü etkiler oluşturabilir. Bilhassa süt ile tüketildiği zaman sanrı ve halüsinasyon görülmesine yol açabilir. Bundan dolayı süt ile beraber tüketilmemeli, içinde süt de olan, çorba dahil bütün sıvılarda ölçülü bir biçimde, çok az oranlarda kullanılması gerekmektedir.
Bunlar ile birlikte yüksek oranda muskat tüketildiği zaman baş dönmesi, mide bulantısı, ağızda kuruluk, yüzde kızarıklık, kabızlık ve kalp ritim bozukluğu gibi sorunlar meydana gelebilir. Bundan dolayı bu lezzetli baharatı dozunda kullanmak önemlidir. 
Aynı zamanda önemli kronik bir hastalığı olan kişiler, alerjik bir bünyeye sahip olanlar veya özel bir beslenme programı ile beslenenler bu ürünü kullanmadan evvel kesinlikle bir uzmana danışmalıdır.

Soslara, kremalı yiyeceklere, kurabiyelere yakışan bir baharattır. Patates püresi, kabak çorbası, salatalar sebzeli diğer yiyeceklere de ilave edilebilir.
Zengin, taze ve leziz bir aroma taşır. Tatlımsı bir kokuya sahiptir ve çam aroması içermektedir. Arka tarafta karanfili anımsatan, odunsu bir tadı vardır.
Yemeklere rendelenir az oranda muskat genel olarak tat vermenin haricinde herhangi bir etki oluşturmaz. Aşırı oranda tüketilirse birtakım uyuşturucuların oluşturabileceği şekilde halüsinojenik etkilere yol açabilir.
Aafrodizyak etkiye sahiptir. Cinsel gücü yükselten baharat, libidoyu da etkilemektedir ve cinsel yaşama katkı sağlar. Sakinleştiren etkisi bulunur ve bu sayede sinirleri yatıştırır ve hissedilmekte olan stres seviyesi düşer.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 24 Ocak 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,