Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide ağrısı, insanlar arasında sık karşılaşılan şikayetler arasında yer almaktadır. Yağlı, tuzlu ve baharatlı besinlerin çok fazla tüketilmesi, aşırı çay ve kahve içilmesi gibi pek çok farklı nedenlerden ortaya çıkabilir. Ağrılar hafiften şiddetliye doğru ilerleyebilirken, hafif ağrılar için evde yapılabilecek bazı yöntemler ve uygulamalar mide ağrılarına iyi gelebilir. Uzun süreli devam eden ağrıların altında ciddi rahatsızlıklar yer alabileceğinden vakit kaybetmeden bir uzman doktora başvurulmalıdır.

Karnın üst kısmında hissedilen ve bazı durumlarda şiddetli gelişen ağrılar, kişinin günlük yaşantısını olumsuz yönde etkileyebilen bir rahatsızlıktır. Hafif seyreden ağrılar çoğunlukla hazımsızlık veya dispepsi gibi nedenlerden meydana gelir. Uzun süreli tekrar eden ağrılar için bir uzmandan destek alınması önemlidir.

Mide Ağrısı Neden Olur?

Mide ağrısı nedenleri arasında hazımsızlık gibi sorunlar olabileceği gibi ciddi olarak görülen ülser rahatsızlığı da yer alabilir. Bu nedende ağrıların şiddeti ve ne kadar süre ile devam ettiği bu konuda önemlidir. Daha önceden mide cerrahisi gibi operasyonlar geçirmiş hastalarda ağrı durumlar yaşanabilir. Ancak bu durum genellikle kısa süreli olarak gözlemlenir. Uzun süreli devam etmesi halinde farklı nedenlerden şüphe edilmelidir.

Bunların yanında mide ağrılarına yol açabilecek bazı hastalık ve rahatsızlıklar şu şekilde sıralanabilir:

Gastroözofageal Reflü
Ağrıların yanında, mide ekşimesi, göğüs bölgesinde yangı, yutkunma zorluğu ve kuru öksürük gibi sorunlar da yaşanabilir. Bazı gıdaların tüketilmesinin ardından belirtilerte artış yaşanabilir.

Gastrit
Gastrit gibi durumlarda kişide aynı anda bulantı, yemek sonrası şişkinlik görülebilir. Tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Tedavisinin yapılmaması halinde ülsere dönüşebilir.

Helicobacter Pylori Enfeksiyonu (H. pylori)
Mide asidinde varlığını sürdürebilen bir bakteri türüdür. Bu bakterinin midede yaşaması halinde, midede yanma, bulantı, iştah kesilmesi veya kilo kaybı gibi semptomlar görülebilir. Uzun süre belirti göstermeden ilerleyebilen bu enfeksiyona kişiler arasından sık rastlanmaktadır.

İlaçlar
Bazı ilaçların kullanımı sonra mide mukozası zarar görebilir. Bu gibi durumlarda kişi mide rahatsızlığı yaşayabilir.

Gıda ve Besinler
Çölyak hastalığı gibi durumlarda, besinlerin içerisinde yer alan bazı maddeler mide şikayetlerine yol açabilir.

Bunların yanı sıra; fıtık, mide kanseri, hazımsızlık, ülser, alkol ve sigara kullanımı da mide yanması nedenleri arasında yer alır.

Mide Ağrısı Belirtileri

Mide ağrısı belirtileri kişiden kişiye ve ağrıların durumuna bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ağrıların hafif olması halinde ortaya çıkan belirtiler şu şekildedir:

  • Mide ekşimesi
  • Bulantı
  • Şişkinlik
  • Gaz çıkarma gereksinimi
  • Ağız kokusu
  • Hıçkırık ya da öksürük

Mide ağrılarının belirti ve semptomları sürekli tekrar ediyorsa vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmeli ve bu durumun altta yatan nedeni belirlenmelidir.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

“Mide ağrısına ne iyi gelir?” gibi sorular ağrı yaşayan pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Mide ağrılarına iyi gelen ve evde uygulanabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler şu şekildedir:

Bol Sıvı Tüketimi
Besinlerin sindirilmesi ve sıvıların içerisinde yer aşa besinlerin emilmesi için vücudun suya ihtiyacı vardır. Sıvı tüketiminin az olması halinde sindirim fonksiyonunda azalma meydana gelebilir. Bu gibi durumlar mide problemlerine neden olabilir. Mide problemlerinin yanında ishal sorunu da varsa vücudun susuz kalmaması (dehidre) için bol su tüketilmesi gerekir. 

Papatya Çayı
Papatya çayı, içeriğinde yer alan anti-enflamatuar özelliğiyle mide ağrılarını hafifletmede yardımcı olur. Bu özellikler mide kaslarının gevşemesine katkı sağlayarak kramp ve spazm gibi ağrıları da azaltır.

Vücudunuzun Üst Bölümünü Yukarıda Tutmak
Mide problemi yaşayan kişilerin yanma hissi geçene kadar uzanmaması ve vücudun üst kısmını yukarıda tutması mide asidinin yemek borusuna kaçmasını önler.

Zencefil
Mide rahatsızlıklarında ve hazımsızlık problemi yaşanması durumunda sıklıkla tercih edilen doğal yöntemlerden biridir. Sindirimi kolaylaştırır ve hazımsızlığın önüne geçer. Ayrıca bulantı, kusma ve ishal gibi problemlere de fayda sağlar. Yiyeceklere veya sıcak içeceklere eklenebilir.

Nane
Bağırsaklarda yaşanan kas spazmlarını azaltır ve ağrıların ortadan kalmasını sağlar. Kusma ve ishalin önüne geçerek mide problemlerinin azalmasında faydalıdır. Yaprakları ham veya pişmiş olarak da tüketilebilir. 

Isı Uygulaması
Belirli bir seviyede sıcaklık uygulamak, gergin kasların gevşemesine ve hazımsızlık gibi problemlerin fayda sağlar. Mide üzerine yaklaşık 20 dakika kadar sıcak su torbası uygulanabilir.

Sigara ve Alkol Tüketmemek
Sigara boğazı tahriş eder ve mide yanmasını artırır. Alkol sindirimi zor olan, karaciğer ve mide zarına zarar verebilen bir maddedir. Sigara veya alkol kullanan kişilerin bu tür maddelerden uzak durması önemlidir.

Limon Suyu, Karbonat ve Su Karışımı
Yapılan bazı araştırmalara göre, limon suyuna bir miktar karbonat eklenerek su ile karıştırılması birtakım sindirim problemlerine fayda sağladığını göstermektedir. Bu karışım gaz problemlerine ve hazımsızlığı azaltmada yardımcı olabilir. Bir bardak su içerisine 1 tatlı kaşığı limon ve 1 çay kaşığı karbonat eklenip bekletilerek içilebilir.

Karanfil
Midede oluşan gazı azaltmada faydalıdır. Basınç ve krampları azaltırken sindirimi de kolaylaştırır. Ayrıca mide bulantısı veya kusma gibi durumlara da yardımcı olur. Bir tatlı kaşığı toz veya çekilmiş karanfil ile bir tatlı kaşığı bal karıştırılarak içilebilir.

Nişasta Diyeti
Mide ağrılarının yanında ishal problemi de geliştiği durumlarda nişasta diyeti uygulanabilir. Pirinç ve beyaz ekmeğin tüketildiği bir yöntemdir. Ayrıca muz ya da elma suyu eklenerek vücutta azalan minerallerin yerine getirilmesi sağlanabilir.

Civanperçemi
Midede artan asit miktarını azaltmaya yardımcı olan flavonoidler, polifenoller, laktonlar içermektedir. Bu maddeler asit salgılanmasını azaltarak mide ekşimesine ve hazımsızlığa iyi gelir. Mide asidi seviyesinde azalma olması halinde bu problemler de ortada kalkar. Salata içerisine yaprakları çiğ halde atılabilir ya da bir yemek ile pişirilerek tüketilebilir.

Meyan kökü
İçerinde yer alan maddeler mide zarının iltihaplanması önler. Ayrıca ağrıların azalmasına da destek verir. Günde birkaç defa meyan kökü çayı içilebilir. Hazır olarak yapılabilir veya kökünün tozunu su ile kaynatarak içilebilir.

Şiddetli Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şiddetli mide ağrısı yaşanması halinde bir uzmandan destek alınmalıdır. Ağrının altta yatan nedenini belirlemek için hasta muayene edilir. Tanı konulması durumunda ve doktorun gerekli gördüğü durumlarda hastaya ilaç tedavisi uygulanabilir. Tedavi hastalığa bağlı olarak yapıldığından mide ilaçları, şurup veya antibiyotik tedavisi uygulanabilir.

Hafif gelişen ağrılar için bol sıvı tüketilmelidir. Ayrıca Hafif ağrıları en çabuk geçiren yöntemler arasında; zencefil kürü, zencefil çayı, papatya çayı, muz ve sıcak su torbası uygulaması gibi yöntemler yer alabilir.
Uzun süren ve tekrar eden ağrıların altında ciddi hastalıklar olabilir. Bu nedenle uzun süreli ağrılarda doktor kontrolü önemlidir.
Özellikle uzun süren ve tekrarı olan ağrıların nedeni araştırılmalıdır. Reflü veya ülser gibi durumlardan kaynaklanabilir.
Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2023
Yayınlama Tarihi: 17 Ocak 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,