Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Mevsim Geçişlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tatil sezonunun sona ermesiyle beraber şehirler kalabalıklaştı ve toplu yaşam, iş-okul hayatı yeniden canlandı. Kalabalığın çoğalması ve havaların soğuması hastalıklara da davetiye çıkarmaktadır. Mevsim geçişlerine bağlı olarak gerçekleşen ani sıcaklık değişimleri, bedeni kötü yönde etkiler ve özellikle bağışıklık sistemi zayıf bireylerin hastalıklara karşı savunma mekanizması güçsüzleşmeye başlar. Mevsim geçişlerinde bazı önemli noktalara dikkat edilerek ve sağlıklı beslenerek hastalıklardan korunmak mümkün hale gelebilir.

Bağışıklık sistemi, bedenin rahatsızlıklara karşı savunma mekanizmasını kapsayan karışık bir düzendir ve bedeni yabancı ve zararı dokunan cisimlerden uzak tutar. Bu sistem, bedenimize giren binlerce bakteri, mikrop, virüs, toksin ve parazitlere karşı mücadele etmek için hazırlanmıştır. Mevsim geçişlerine bağlı olarak gerçekleşen ani sıcaklık değişimleri, bedenin savunma mekanizmasını zayıflatmaktadır. Bu yüzden nezle, boğazda ağrı, soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlar ortaya çıkabiliyor. Bu değişimler nedeniyle yaşanan bu rahatsızlıklardan ise kolay şekilde uzak durulabiliyor.

Mevsim Geçişlerinde Hastalıklardan Nasıl Uzak Durulur?

Mevsim geçişleri bağışıklık sistemi zayıf insanları olumsuz etkiler ve şehre dönüş, okulların açılması gibi etkenlerle toplum içinde yaşamın artmasıyla beraber grip virüsleri tekrar insanları olumsuz etkilemiştir. Virüslerden korunmak için bazı yöntemler vardır bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Grip olmuş kişilere 1,5 metreden fazla yaklaşılmamalı
 • Kişilerle ortak kullanılan masa, telefon, kalem gibi nesnelerin temizlenmeli
 • Açık ofis, okul, hastane, fabrika gibi kalabalık ortamlarda eczanelerde satılan dezenfektanlarla eller temizlenmeli
 • Kapalı ortamlar sürekli havalandırılmalı
 • Düzenli beslenilmeli
 • Uyku düzeni olmalı 
 • Stresten olabildiğince uzak durulmalı
 • Sigaradan uzak durulmalı

Bu dönemde de gribal enfeksiyon hastalıkları baskın rol oynar ancak soğuk algınlığı denilen nezle ve boğaz ağrısı gibi şikayetler daha baskın olabilmektedir. Bu yüzden özellikle kronik akciğer hastalığı olan kişilerin dikkat etmesi gerekmektedir. Eğer enfeksiyon taşıyorsanız topluluk içinde maske takmak, sık sık elleri yıkamak ve hapşırırken ağzı kapatmak önemlidir.

Gribe Karşı Doğal Savunma Yolları Nelerdir?

Soğuk algınlığı ve grip için kullanılan ilaçlar, ağrı, ateş, burun tıkanıklığı, öksürük gibi problemleri baskılar fakat gribi tam anlamıyla engellemez. Gribe karşı doğal savunma yöntemleri şu şekildedir;

 • Bol sıvı alımı, tuzlu su ile ağız ve buruna gargara 
 • Nane-limon veya kuşburnu, ıhlamur, ekinezya çayları tüketilmeli
 • Biorezonans yöntemi
 • Buharlı su ile banyo yapmak, naneli sıcak su buharı solumak
 • Ilık suyla duş almak, ateşi 2˚C azaltabilir.
 • C vitamini deposu portakal, mandalina, greyfurt ve limonu mutlaka tüketilmelidir.
 • Haftanın üç günü düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.

Toz halinde bir çay kaşığı zencefil, zerdeçal ve tarçını bir yemek kaşığı balla karıştırıp macun haline getirdikten sonra 8 saat arayla günde üç kere tüketmek öksürüğün rahatlamasına fayda sağlayabilir. Ancak şikayetlerin devam etmesi durumunda bir uzmana başvurmak gerekir.

Mevsim Geçişlerinde Nasıl Beslenilmelidir?

Yalnızca mevsim geçişlerinde değil olağan zamanlarda bile dengeli ve sağlıklı besinler tüketmek insan sağlığı için önemlidir. İnsan bedeni mevsim geçişlerinde hassaslaşır ve vücut direnci zayıflar. Bu yüzden doğru beslenmek önemlidir. Beslenme biçimi günde 3 ana öğün ve 2 ara öğün olarak ayarlanmalıdır ve sağlıksız besinler tüketilmemelidir. Gıdalardan alınan vitaminler kişinin bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Mevsimine uygun sebze ve meyve tüketimi bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayan bir diğer vitamin deposudur.
Et, süt ve süt ürünleri gibi protein kaynaklı gıdalar tüketmek mevsim geçişlerinde bedenin protein ihtiyacını önemli miktarda karşılamaktadır.
Mevsim geçişleri daha sağlıklı ve kolay geçirilebilir. Bunun için C ve A vitamini tüketilmelidir. Bu vitamin takviyelerini besinlerden almak daha faydalı olabilir.

Grip, nezle, mevsimsel alerjik rinit, farenjit, sinüzitler, bronşit, astım, koah gibi pek çok rahatsızlık bu geçişlerde fazla bir biçimde gözlemlenir.
Mevsim farklılıkları sırasında pek çok problem oluşur. Bunların içinde; enerji azalır yorgunluk artar, cinsel istek azalır, saç dökülmeleri yaşanır, uyku düzensizliği, bedende ağrılar, yeme problemleri ve depresyon gibi problemler yaşanır.
Bağışıklık sisteminin kuvvetli olması mevsim geçişlerinde rahatsızlıklardan korur. Su bağışıklık sistemi için önemlidir. Bu yüzden bol miktarda su tüketilmelidir.
Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2023
Yayınlama Tarihi: 06 Eylül 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,