Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Melankolik Depresyon Nedir?

Melankolik depresyon, melankoli olarak da adlandırılan bir depresyon türüdür ve diğer depresyon türlerinden daha şiddetli semptomlara sahip olabilir. Ayrıca tedavisi diğer depresyon türlerine göre daha zor olabilir. Ancak bir ruh sağlığı uzmanından destek alınabilir.

Çok eski bir terim olan melankoli kelimesi çok üzgün ve umutsuz olmayı ifade etmektedir. Depresyondaki bir kişi yaşama karşı aktif değildir ve yeni etkinliklere girişmekte güçlük yaşar. Bu semptomlardan ve tanımlamalardan çıkarılabileceği gibi melankolik depresyon kişinin kuvvetini eksilten, tedavi edilmediğinde bireyi intihara sürükleme potansiyeline sahip ağır bir depresyon çeşitidir.

Melankolik Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Melankolik depresyonun fiziksel semptomlara neden olma olasılığı daha yüksektir, sadece hüzünlü hissetmeye neden olmaz. Kişinin enerjisi olmayabilir. Enerjiniz olmayabilir ve hareketler ve düşünceler yavaşlayabilir. Diğer melankolik depresyon belirtileri şu şekildedir;

 • Hayattan zevk alamama 
 • İsteeksizlik
 • Kalitesiz uyku
 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı
 • Konsantrasyon veya hafıza ile ilgili sorunlar
 • Boş veya tepkisiz hissetmek
 • Aşırı suçluluk
 • Umutsuzluk duyguları
 • İntihar düşünceleri

Melankolik depresyonu olan kişilerin davranışları da değişebilir. Örnekler şunları içerir;

 • Konuşma değişiklikleri veya farklı ses seviyelerinde konuşma veya konuşurken duraklama
 • İnsanlarla konuşurken sabit bakış veya göz teması kurmama gibi göz hareketleri
 • Ağır ağır hareket 
 • Kambur duruş
 • Sık sık yüze veya vücuda dokunmak
 • Vücut ağrıları

Bazı araştırmalar, melankolik depresyonu olan kişilerin yaklaşık %70'inde kas-iskelet ağrısı da olabileceğini göstermektedir.

Melankolik Depresyon Risk Faktörleri Nelerdir?

Melankolik depresyon belirtileri genel olarak yaşamın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkar. Bu tür depresyon ailelerde görülme eğilimindedir. Melankolik depresyon belirtileri yılın daha az güneş ışığının olduğu, günlerin daha kısa olduğu veya dışarının soğuk olduğu zamanlarda daha kötü olabilir.

Doğum sonrası depresyonu veya doğumdan hemen sonra depresyon yaşayan kişiler de melankolik semptomlar yaşayabilir.

Melankolik Depresyon Nedenleri Nelerdir?

Beyindeki ve hormonal yollardaki değişiklikler melankolik depresyona katkıda bulunabilir. Hipotalamus, hipofiz bezi ve adrenal bezler düzgün çalışmıyor olabilir. Bu yola hipotalamik-hipofiz-adrenal (HPA) ekseni denir. Bu bezler, stresi ve iştahı düzenleyen kimyasallar salgılar.

Melankolik depresyonda, stres altındayken adrenal bezleri tarafından üretilen bir steroid hormon olan kortizol düzeyleri yüksek olabilir. HPA ekseni onu düzenler. Bu, iştahı, metabolizmayı ve hafıza dahil olmak üzere insan vücudundaki birçok farklı işlevi etkiler.

Nöron adı verilen beyin sinyallerinde de değişiklikler olabilir. Bu sinyaller çevrenize nasıl tepki verdiğinizi etkiler.

Melankolik Depresyon Nasıl Teşhis Edilir?

Uzman kişi belirti ve semptomlara dayanıp bunlar ile birlikte çeşitli testler yaparak depresyonu teşhis edebilmektedir. Bu nedenle duygu durum bozuklukları ölçeği https://npistanbul.com/duygudurum-bozukluklari-olcegi depresif semptomların şiddetini ölçmek amacı ile hazırlanan bir ölçektir.

Melankolik depresyonun iki ana belirtisinden biri hayattan zevk alamama veya hayattaki zevkli aktivitelere tepki verme yeteneğini kaybetmedir. Ayrıca şu belirtilerden en az üçüne sahip olmak depresyonun teşhis edilmesinde önemlidir;

 • Sevilen birinin kederinden veya kaybından kaynaklanmayan umutsuzluk
 • İştah kaybı veya önemli kilo kaybı
 • Psikomotor değişiklikler
 • Sabahları geceden daha kötü olan depresif ruh hali
 • Güçlü suçluluk duyguları

Melankolik Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Melankolik depresyon tedavileri, ilaçlar ve terapinin bir kombinasyonunu içerebilir. Ruh sağlığı uzmanı ilk olarak kişinin öyküsünü dinleyerek belirtileri değerlendirir. Ardından teşhisin belirlenmesi için incelemeler yapar. Ardından kişiye özel tedavi planı oluşturur. Bu tedavilerden bazıları psikoterapi veya konuşma terapisidir.

Psikoterapi veya konuşma terapisi, melankolik depresyonun tedavisinde her zaman diğer depresyon türleri kadar yararlı olmayabilir. Tedaviden sonra bile semptomlar daha sonra tekrar ortaya çıkabilir, ancak depresyonu ruh sağlığı uzmanları yardımıyla yönetmek mümkündür. İlgili uzman uygun görürse bazı antidepresan ilaçlar reçete edebilir. Bunlar ile birlikte uygulanan bir diğer tedavi yöntemi ise elektrokonvülsif tedavidir.

Diğer tedaviler işe yaramazsa, doktor semptomları hafifletmek için elektrokonvülsif tedavi (EKT) önerebilir. EKT, tedavi ekibinin, hastada yapay bir biçimde (elektrik aracılığı ile) bir konvulsiyon (sık kasılmalar) nöbeti oluşturması durumudur. EKT, depresyon semptomlarını hafifletmek için beynin kimyasal dengesini değiştirebilir.

Depresyon yaşayan kişi yaşama karşı aktif değildir ve yeni etkinliklere girişmekte zorluk çeker. Bu semptomlara göre melankolik depresyon kişinin kuvvetini azaltan, tedavi edilmediğinde bireyi intihara sürükleme potansiyeli olan ağır bir depresyon türüdür.
Melankolinin meydana gelme nedenleri genetik olabileceği gibi yaşanmakta olan bazı çatışmalar ve gerginlikle de meydana gelebilir. Bireyin sevdiği birini kaybetmesi, iş yaşamında yaşadığı problemler, maddi kayıplar yaşama bu rahatsızlığın çıkış noktası olabilir.
Melankolikler detaycı, düşünceli, içe kapanık, önemli ve mükemmeliyetçi kişilerdir. Yaşam felsefeleri, bir durum yapmaya değerse yapılır. Bazı hataları görmezden gelirler.
Kronik melankoli uzun dönem devam etmekte olan kendini tekrar eden melankoli çeşididir.
Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 03 Şubat 2023
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,