Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Meditasyon Nedir? Ne İşe Yarar?

İnsanlar hayatın her alanında strese maruz kalabilir. Geçmiş dönemlere oranla günümüzde kişilerin daha fazla stres yaşadığı ve bu duruma bağlı olarak farklı problemlerin ortaya çıktığı ve hastalıkların da arttığı görülmektedir. Bu nedenle kişiler yaşadıkları stresi azaltmak için birtakım destekler alabileceği gibi meditasyon yaparak da bu gibi durumlarda kurtulabilir. Son zamanlarda en çok başvurulan yöntemlerden birisi ve kişinin iç huzurunu bulmaya yönelik yaptığı deneyimlerdir.

Meditasyon, derin düşünme anlamına da gelen, bireyin iç huzurunu ve farklı bilinç durumlarını yaşayabileceği ayrıca öz farkındalığına ve varlığına ulaşabileceği zihni denetleme teknikleri ve deneyimleri olarak da tanımlanmaktadır. Farklı kültürlerde inanç türü ve şifa yöntemi olarak da bilinir. Çoğunlukla sessiz bir ortamda yapılırken birçok çeşidi bulunur. Genellikle varlığı hissederek zihne odaklanma ve zihni anlamak için yapılır. İç huzur ve dinginlik hedeflenir. 

Meditasyon Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir? 

Kişi, iç huzurunu bulmak, olgunlaşmak ve kendinin farkına varmak için yapabileceği etkili bir yöntemdir. Bunlara ulaşabilmek ve nasıl yapılması gerektiği bakımından dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlara dikkat edilmesi halinde olumlu sonuçlar alınabilir.
Başlamadan önce dikkat edilmesi gereken durumlar şu şekildedir:

Huzurlu ve Sessiz Bir Ortam 
Yeni başlayan bireylerin odaklanması için sessiz ve sakin bir ortamın oluşturulması önemlidir. Bu nedenle telefon, televizyon ve bilgisayar gibi eşyalardan uzak durulmalıdır. Kişi arka fonda hafif bir seste müzik açabilir.

Rahat Kıyafetler 
Havanın durumuna bağlı olarak kişi üşümeyeceği veya terlemeyeceği kıyafetler seçmelidir. Ayrıca bol kıyafetlerin seçilmesi ve rahatsız edici olmaması da önemlidir.

Meditasyonun Süresi
Genellikle günde 2 kez ve 20 dakika kadar bir süre önerilmektedir. Ancak bu durum kişinin isteğine ve gereksinimine bağlı olarak değişebilir. Yeni başlayan bireyler çok fazla zorlanmamak için ilk zamanlarda 5 dakika ile başlayabilir ve ilerleyen zamanla bunu artırabilir.

Vücudun Esnekliği
Tek ve sabit bir pozisyonda kalmak sıkıcı ve rahatsızlık verici olabilir. Bu durumun önüne geçilmesi için uygulama öncesi kişi esneme hareketleri yapabilir. Oturarak yapılacaksa iç bacağın ısındırılıp esnetilmesi gerekir. Dik bir pozisyonda oturulacağından sırt kaslarının rahat ve esnek bir yapıda olması gerekir.

Uygun Pozisyon Bulmak
Kişi sabit ve pasif bir duruş tercih edecekse bu duruşa uygun ve uzun süreli rahatsız etmeyecek bir pozisyon bulmalıdır. Uzun süreli uygulamalarda bağdaş kurmak ve kemiklerin rahatsız edilmemesini sağlayarak sandalyeye oturmak gerekmektedir. Omurganın dik tutulması ve bu duruşun yapılması sırasında en düşük eforun sarf edilmesi önemlidir.

Gözlerin Kapalı Tutulması
Başlangıçta olan kişilerin dikkat problemi yaşamaması ve konsantrasyonun sağlanabilmesi için gözlerin kapalı tutulması önemlidir. İlerleyen zamanlarda gözler açık yapılabilir. Ancak bütünü görmek tek bir yere dalmamak da önemlidir.
Yukarıda verilen durumlar gerçekleştirilip yapıldıktan sonra “Meditasyon nasıl yapılır?” Sorusunun cevabı maddeler halinde şu şekilde sıralanabilir:

Zihni Düşüncelerden Arındırmak
Yeni başlayanlar için zor bir konu olarak görülse de bir nesneye odaklanarak yapılması halinde zamanla kolaylaşır. Deneyimli kişiler bunu çok rahat yapabilir.

Nefes Takibi Yapmak
Nefes takibi ve yönetimi nefes alışverişinin farkında olmanızı sağlar. Konsantrasyonu artırmak için göbek deliğinin üzerinde bir nokta belirleyerek nefes hareketlerine odaklanılmalıdır. Diyafram nefesi kullanılmalıdır.

Mantra Tekrarı Yapmak
Mantra, zihin enstrümanı olarak da bilinir ve bir sesin veya kelimenin tekrarı olabilir. Mantra tekrarı yapmak zihni sakinleştirip odaklanmayı sağlar. Derin bir bilinçte ve farkındalığı artmış kişilerde tekrar etmeler görülmez.

Objeye Odaklanma
Gözlerin açık olarak yapılması durumunda bir obje seçilip o objeye odaklanmak da iyi bir tercih olabilir. Ancak önemli olan durum baş ve boynun zorlanmadan objenin görülmesidir. Obje göz seviyesinde olmalıdır.

Zihinde Hayal Etmek
Farkındalığın artması bakımından yapılabilecek farklı bir yol da zihinde hayal edip canlandırma yöntemidir. Bu yöntemde amaç zihinde huzuru ve sakinliği oluşturma ve derin evreye geçebilmektedir. Kişi kuş seslerini, sahili ve rüzgarı hayal edebilir. Canlandırma olarak da duyuların hissedilmesidir. Hayal edilen objenin kokusunu almak ve görmek önemlidir.

Beden Taraması
Derin evreye geçiş yollarından birisi de bedeni taramaktır. Buradaki amaç bedendeki tüm noktaların keşfedilmesi ve bedenin rahatlaması durumunda zihninde rahatlamasıdır. Bu nedenle ayak parmaklarında saç diplerine kadar her bir noktanın hissedilmesi ve rahatlatılmasıdır. 

Meditasyonun Faydaları

Düzenli olarak yapıldığında bireyin beyin dalgalarının etkilendiği nörolojik görüntüleme teknikleri ile bildirilmiştir. Yapılan araştırmalarda ise yüksek kan basıncının düzenlendiği, kalp ritminin dengelendiği ve bu durumların sonucunda kalp ve damar hastalıklarında azalma ve iyileşmenin olduğu, beynin bilişsel ve duygusal bölümünün etkinleşmesi, kaslardaki gerilme ve stresin azaldığı kanıtlanmıştır.
Ayrıca stres seviyesinde azalma durumunun faydaları da şu şekildedir:

 • Kararların hızlı ve doğru alınması
 • Mutluluk seviyesinin artması
 • Hafızanın gelişmesi
 • Daha çabuk öğrenme
 • Odaklanma ve konsantrasyonun artması
 • Problem çözmede iyileşme
 • Beynin kapasitesinde artış
 • Fiziksel ve zihinsel iyileşme
 • Yaratıcılığın artması
 • Strese bağlı yaşlanmanın azalması
 • Kaygı sorunlarının azalması
 • Değişimleri daha kolay kabullenme
 • Kendini keşfetme ve farkındalığın artması
 • Sosyal ilişkilerin iyileşmesi ve artması
 • İş ve eğitimde başarı oranının artması

Bu gibi faydaların yanı sıra kişinin iç huzura ve farkındalığının artmasını sağlayarak stresten uzak ve kaliteli bir yaşantı sürdürmesini de sağlar.

Çoğunlukla sessiz ve sakin bir ortamda yapılmalıdır. Kişi nefes hareketlerine odaklanabileceği gibi bir objeyi hayal ederek de yapabilir. Ayrıca farklı düşüncelerden uzak durulmalı ve düşünce olarak bir sahil ve kuşlar hayal edilebilir.
Doğru ve düzenli olarak yapıldığında kişi bu uygulamada, sakinleşir ve kendisinin farkına varır. Dış dünyaya olan bakış açısı değişen kişiler stresten uzaklaşarak bilinçli birey olurlar.
Yaklaşık olarak yapılması gereken süre 30 dakika kadardır. Gelişme gösterdikçe bu süre artabilir.
Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 21 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,