Laparoskopik (Kapalı) Cerrahi

Laparoskopi (kapalı) cerrahi, 3-5 cm i geçmeyen ufak kesiler ile yapılan ameliyattır. Halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinmektedir. Laparoskopik cerrahi diğer açık ameliyatlara oranla fiziksel olarak kişiye daha az hasar verdiren ve bu yüzden daha fazla tercih edilen bir yöntemdir. Laparoskopik teknikler ile kişinin mevcut durumda karın bölgesindeki olabilecek normal dışı bulgular tespit edilebilir bunun yanında genel olarak cerrahi hastalıklarının tedavisinde de kullanılan önemli bir tekniktir.

laparoskopi nedir

Laparoskopik Cerrahi Nedir?

Son 25 -30 yılda cerrahi ameliyatların kapalı yöntemle yapılmasını amaçlayarak uygulamaya girdi. Minimal invaziv yöntemdir, amaç karında büyük kesiler yapılmadan ameliyatların gerçekleştirilmesidir. İlk başlarda Jinekoloji alanında başladı daha sonra genel cerrahinin önemli yapı taşlarından biri haline geldi. Modern cerrahinin önemli bir yöntemidir. Özellikle karın boşluğu ve daha kısıtlıda olarak göğüs boşluğu ameliyatlarında kullanılır.

Ameliyat kamera görüntüsü altında minik kesilerden girilip özel aletler kullanılarak yapılır.

Laparoskopik Cerrahi Neden Kullanılır?

Bu yöntem sayesinde vücutta daha küçük kesiler olur daha estetiktir.

Ameliyat esnasında büyük görüntü ve detay görerek ameliyat yapılır.

Ameliyat sonrasında hastanın hem daha az ağrısı olur hem de daha hızlı iyileşme dönemi olur. Ameliyat sonrası riskler daha azdır. ( Kesi fıtıkları, enfeksiyon, kanama …)

Laparoskopik Cerrahi Nasıl Yapılır?

Genel anesteziyle uyutulan hastanın göbeğinden yapılan küçük kesiden karın boşluğu özel bir aletten verilen CO2 gazıyla şişirilip ameliyat için yeterli alan oluşturulur, daha sonra laparoskop denilen kamera yerleştirilir. Kamera görüntüsü altında ameliyat için özel aletler girilerek büyük ekrana bakılarak ameliyat gerçekleştirilir. Mide, karaciğer, safra kesesi, apandisit, bağırsak, böbrek, jinekolojik ameliyatlar yapılabilir. Bazı durumlarda tanı amaçlıda uygulanır. 

Laparoskopik Cerrahi Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

Laparoskopik cerrahi ameliyatlarının hem avantajları hem de bazı dezavantajları vardır, bu hep göz önünde bulundurulmalı ve hangisi daha baskınsa ona göre karar verilmelidir.

Laparoskopik Ameliyatların Avantajları

  • Ameliyat kesisi klasik ameliyatlara göre çok daha küçük olduğundan kanama riskini daha azdır.
  • Kanama, enfeksiyon ve ağrı gibi riskler daha azdır.
  • Hasta için daha rahattır, iyileşme süreci ve ağrı daha azdır. Normal hayata ve aktivitelere daha çabuk dönülebilir. 
  • Hasta hastaneden daha çabuk taburcu olur. Bu da hem hastanın risklerini azaltır, hem de hastanelerin yükünü azaltır. 

laparoskopik ameliyatlarin avantajlari

Laparoskopik Ameliyatların Dezavantajları

  • Ameliyat maliyeti klasik ameliyatlara göre daha fazladır. Daha pahallıdır.
  • Çok komplike sorunlu organ durumlarında uygun olmayabilir. Çünkü anatomik yapılar tam görülemezse cerrahi gerçekleştirilmesi zorlaşır. 
  • Görüntü 2 boyutlu olmasından dolayı organı tam hissetme güçlüğü olabilir. Büyük dokuların kesilip alınması gerektiği durumlarda zorluk yaratabilir. 
  • Özellikli aletler gerektirir ve onların bakımları için özel bölüm gerekir.
  • Ameliyat esnasında komplike durum görüldüğünde açık ameliyata dönmek gerekebilir.
  • Kalifiye elemanlar gerektirir.

Laparoskopik Cerrahi Sonrasında İyileşme Süreci ?

Laparoskopi ameliyatı sonrasında küçük kesilerle yapılmasından dolayı hem iyileşme süreci daha hızlı, hem daha estetik, hem de cerrahi sonrası riskler çok daha küçüktür.

Karın içindeki pek çok organ ve özellikle sindirim sistemi ameliyatları laparoskopik ameliyat edilebilir. Obezite ve mide ameliyatları Mide fıtığı ve reflü Safra kesesi Appandisit Akut batın Kolon ve divertikül Jinekolojik organlar Böbrek ve Üriner sistem Tanısal amaçlı
Bariatrik ve Genel Cerrahi Tıbbi Kadro
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217