Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kulaklık Kullanımı Zararlı mıdır?

Kulaklık kullanımı sebebi ile kulak içinde kirler birikir, biriken bu kirler kulakları tıkayabilir ve bu durum da kulak enfeksiyonları meydana gelebilir. Bunun ile birlikte kulaklıklar, pamuklu çubuk görevi görebilir ve kulak kirini daha da derine itip kulak ağrısı ve baş dönmesi gibi problemlere yol açabilir.

Kulaklık denilen alet basit bir hoparlördür. Bu hoparlör sesi yükseltmek ile görevlidir. Ses çok yüksek değil ise kulağa zarar verme şansı yoktur. Akustik travma yüksek sese bağlı travma çok yüksek desibellerde olmaktadır. İnsan oğlu o sese tahammül edemez ve o kadar yüksek seste müzik dinleyemez. Bu yüzden yüksek sesle müzik dinlemek normal sınırlar içerisinde herhangi bir işitme kaybına yol açamaz. İşitme kaybına yol açabilecek yüksek gürültülere akustik travmaya yol açar. Bu akustik travmalara maruz kalınan durumlar; silah patlamaları, uçak kalkış sesi ya da gürültülü demir çelik fabrikalarında çalışanlardır. Bunlar kulakta sesi kesen kulaklıklar kullanır ve işitme kaybını engelleyebilirler.

İşitme Sağlığınızı Nasıl Korursunuz? 

Gürültüye maruz kalmadan dolayı işitme kaybı, çok yüksek bir maruziyet sonrasında ya da daha yaygın bir şekilde, iyi olmayan işitme sağlığı alışkanlıği ile zaman geçtikçe kendi kendine oluşabilir. Kulakları güvende tutmanın yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Sesi 70 desibelde bırakın: Kabaca, eğer ortam gürültüsünden konuşmak veya duyulmak zor oluyorsa gürültünün 75 desibelden fazla olduğunu düşünebilirsiniz. Akıllı telefonlarınız için desibel çıkışının ne olduğunu bilmek zor olduğu için cihazınızı yüzde 50 ayarında kullanmayı ve dinleme sürenizi kısaltmayı düşünebilirsiniz.

Çocuklar için ses düzeyi sınırlı kulaklıklar seçin: En yüksek ses oranının sınırlı olduğu kulaklıklar vardır. Sesi belli bir sınırdan aşağıda tutsalar bile genel olarak 85 desibeldir. Ancak bu sınır sağlıklı bir işitme alanı için yeterli değildir.

Desibel ölçer kullanın: Akıllı telefonlara indirilen bazı uygulamalar vardır.  Bu uygulamalar ortamda ki gürültü seviyesini ölçer ve kişiye rehber olur. 

Gürültü engelleyici kullanın: Kulaklık seçiminde gürültü engelleyen özelliği olanlar tercih edilebilir. Bu durum hem çevre sesini hem de bunu bastırmak için ses seviyesini arttırmayı engeller.

İşitme kaybına karşı tetikte olun: İşitme kaybının en sık görülen semptomları içinde gürültülü alanlarda işitme zorluğu ve insanları duyuyormuş gibi hissedip ancak söylenen cümleleri anlamamak vardır. Kulakta çınlama genel olarak işitsel yapıdaki bozulmanın erken fark edilmesini sağlamaktadır.

İşitme duyunuzu düzenli olarak muayene ettirin: 50 yaşın üzerinde olan kişilerde ya da güven duyulmayan seviyelerde sese maruz kalmak yılda bir defa işitme duyusunun kontrol edilmesini sağlar.

İdeal Kulaklık Kullanım Süresi ve Ses Yüksekliği Nedir?

Yalnız 4.000 hertz. de işitme kaybı görülebilir. Ancak, bu çok fazla kullanılan bir frekans değildir. Bu yüzden yüksek gürültüye bağlı frekans kaybına maruz kalan kişilerde ilerleyen yaşlarda çınlama problemi görülür. Takılan kulaklıklar normalde dış kulak yolu akıntısını bozar. Böylece kulak kiri rahat bir şekilde dışarıya doğru akamaz ve içeride birikir. Ancak bundan daha tehlikeli olan kulak çubuklarının kullanımıdır. Kulaklığa bağlı kulak kiri kendini dışarı atamaz ve tıkanırsa bir kulak burun boğaz uzmanına muayene olmanız gerekir.

Kulaklık kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken durum mantar enfeksiyonu oluşumudur. Mantar enfeksiyonu kulaklığa bulaşmış ise kulaklığı başka kimse kullanmamalıdır. Kulak kepçesini kapatan, kanalı kapatmayan kulaklıklar kullanılabilir. 

Çocuklarda kulaklık kullanımı kulak şekline bağlı olarak ve çene eklemine zarar vermeyecek şekilde kullanılabilir. Ancak çocuklarda kulaklık kullanımı çocukların dış kulak oluşumu tamamlandıktan sonra gerçekleşirse daha sağlıklıdır. Yani 6-7 yaşından önce kulaklık kullanılmamalıdır.
Dış kulak duvarının ön duvarı çene eklemi olduğu için çene hareketlerini kısıtlayacak ya da ona zarar verecek kulaklıklar kullanılmaması mümkünse daha yumuşak başlıklı kulaklıkların tercih edilmesi önerilir.
İşitme kaybı, iletişim kurma becerisini yitirmek ile birlikte bilişsel gerileme ile de bağlantılı olabilmektedir.
Kulaklıkla müzik dinlemek kulak kiri oluşumunu yükseltebilir. Böylece kulaklıkta havalanma azalır, havalanma azaldığından dolayı da salgı yükseliyor ve kulaklık kulak çubuğu görevi görebiliyor. Böylece kulak kirini içeriye doğru itiyor.
Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2022
Yayınlama Tarihi: 08 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,