Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kivinin Faydaları Nelerdir?

 Kış aylarında çok tüketilen meyvelerden biri olan kivi, c ve k vitamini açısından oldukça zengindir. Kivinin faydaları arasında kivinin sağlık açısından oldukça yararlı bir meyve olması başta gelmektedir. İçerdiği A, E, K vitaminleri ve kalsiyum, çinko, magnezyum minerallerinin yanı sıra yüksek lif barındırmasıyla da tercih sebebidir. Sindirim sistemini destekler, kalp sağlığına iyi gelir ve göz hastalıklarına karşı koruma sağlar. Günlük C vitamini ihtiyacı 1-2 kivi ile karşılanabilir. Düşük oranda şeker içerir, kalorisi düşüktür. Kivi nadir de olsa alerjik reaksiyona sebep olabilir.

Kivi Nedir, Kivinin Faydaları Nelerdir?

Anavatanı Çin olan kivi meyvesi Avrupalılar tarafından Yeni Zelanda’ya getirilmiş ve böylece dünyaya yayılmıştır. Türkiye’ de Karadeniz Bölgesi’nde yetiştirilen kivi, vücut sağlığı açısından önemli vitamin ve mineraller içeren, yeşil renkli, küçük ve lezzetli bir meyvedir. Hem ekşi hem de tatlı bir tada sahip olan tropikal meyve kivi kış mevsiminde yetişir. Kivi yeni hasat edildiğinde ekşidir, ekşi tatlardan hoşlanmıyorsanız olgunlaşmış olanları tercih etmelisiniz. 

Kivinin faydaları nelerdir, vücut sağlığı açısından önemli vitamin ve mineraller içerir. İçeriğinde bulunan bileşenler her yaştan insan için faydalıdır. Özellikle gelişim çağındaki çocukların bağışıklık sistemlerini güçlendirmek ve solunum hastalıklarından korunmak için düzenli olarak tüketmesi gerekir. Kivi meyvesi içerdiği zengin lif değeri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Düzenli olarak tüketildiğinde antioksidan özelliği sağlıklı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olur. 

Yüksek C Vitamini İçerir

İçeriğindeki zengin c vitamini sayesinde hava değişimi kaynaklı nezleye ve soğuk algınlığına karşı faydalıdır. Bağışıklığı güçlendirir.

Astım Sorunlarının Azalmasını Sağlar

C vitamini ve antioksidanlar açısından oldukça zengin olan kivi, astım hastalarında oluşan solunum sıkıntıları ve nefes darlığı gibi belirtilerin azalmasına yardımcı olur. Kivinin astım üzerindeki olumlu etkisi çocuklar üzerinde daha fazla gözlenebilir.

Sindirim Sistemini Destekler

İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar, sindirim sitemini hızlandırır ve kabızlığı önler. Huzursuz bağırsak sendromu yaşayan hastalar, yüksek değerde lif ve potasyum içeren kivi meyvesini tüketerek hastalığın belirtilerini azaltabilirler. 

Kalp Sağlığını Korur

Kan basıncını yönetmeye yardımcı olarak kanın pıhtılaşmasını önler. Kivinin faydaları ile ilgili  yapılan bir araştırma sonucunda kivinin kandaki trigliseritleri azaltmaya yardımcı olduğu ve genel kalp sağlığına iyi geldiği ortaya konulmuştur. 

Cilt Sağlığı İçin Yararlıdır

Kivi doğal bir alkali olduğu için tüketilen asitli yiyeceklerin zararlarını önlemeye yardımcıdır. Ciltteki yaşlılık belirtilerini azaltır. İçerisinde bulunan E ve C vitaminleri cildin bozulmasını önleyici özelliğe sahiptir. Yine C vitamini vücuttaki kolajen üretimine katkıda bulunur. Kolajen cildin yapısını destekler ve sağlıklı bir görünüm verir. Antioksidan özelliğiyle cilt hastalıklarına iyi gelir. Mantar ve enfeksiyon hastalıklarının iyileşmesinde yardımcı olur.

Saç Sağlığı İçin Yararlıdır

Kivinin faydaları arasında saç sağlığı da yer almaktadır. Kivi meyvesi vücudun düzgün çalışmasında önemli bir rol oynayan bakır elementine sahiptir. Sağlıklı ve düzgün çalışan bir vücut erken yaşta oluşacak olan saç sorunlarından korunmayı sağlar.

Göz Hastalıklarının Oluşmasını Önler

İçerisinde lutein bulunan kivi göz hastalıkları için faydalıdır. Lutein vücudumuzda üretilmez, ihtiyaç duyulan lutein besinler yoluyla alınmalıdır. Antioksidan özelliğindeki lutein, zeaksantin molekülü ile beraber gözdeki retina tabakasında bulunur. Göz sağlığında önemli bir rol oynayan bu iki molekül göze gelen zararlı ışınlara karşı koruma sağlar ve görme yeteneğini geliştirir.

Vücudu İltihaplanmalara Karşı Korur

Kivinin faydaları arasında vücut iltihaplarına iyi gelmesi de başta gelmektedir. Kivi sahip olduğu enzimler sayesinde iltihap oluşan alanın iyileşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda içindeki C vitamini, vücutta iltihap oluşmasına yol açabilecek serbest radikallerle savaşır ve iltihaplanmaları önleyebilir.

kivinin faydalari

Kivinin Besin Değerleri Nelerdir?

Kivinin faydaları arasında kivinin içerdiği besin değerleri önem kazanmaktadır.

100 gram kivide bulunan;
Kalori = 61 kcal 
Karbonhidrat = 15 g
Lif = 3 g
Protein = 1,1 g
Yağ = 0,5 g
Kolesterol = 0 mg
C Vitamini = 92,7 mg
A Vitamini = 87 IU
Potasyum = 312 mg
Kalsiyum = 34 mg
Demir = 0,3 mg

Kivi Meyvesinin Zararları Nelerdir?

Gastrit, reflü ve ülser gibi hastalıklara sahip kişiler bu meyveyi tüketirken dikkatli olmalıdır. İçerisinde potasyum barındırdığı için böbrek hastalarının tüketmesi komplikasyonlara neden olabilir, yeterinden fazla tüketmeden önce doktora danışmaları gerekir. 

Kivi Alerjisi Neden Olur?

Kivi meyvesi nadiren de olsa alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kivi alerjisi; kivi meyvesinin birçok besinle çapraz reaksiyona girmesi, bağışıklık sisteminin meyveyi zararlı olarak algılayıp tepki vermesi gibi nedenlerden kaynaklanır.

Kivi Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

 • Ağız kısmında kaşıntı 
 • Nefes darlığı
 • İshal
 • Kusma 
 • Karın ağrısı
 • Baş dönmesi

Kivi Çayı Nasıl Hazırlanır?

Özellikle kış mevsiminde tüketilen kivi çayını dışarıdan temin edebileceğiniz gibi evde de basitçe hazırlayabilirsiniz. Tarif için gerekli malzemeler kivi, su ve limon olmakla beraber isteğe göre şeker ve bal ile tatlandırabilirsiniz. Kivi çayınızı demlenmiş siyah ya da yeşil çayla karıştırarak güzel bir aroma kazandırabilirsiniz. 

Kivi Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Kış aylarında tercih edilen kivi çayı bağışıklığı güçlendirerek bünyeyi hastalıklara karşı korur.
 • Kolesterolü kontrol altına alarak dengede tutar. 
 • Yaşlılığa bağlı göz bozukluklarının önüne geçer.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Sindirim sorunlarına iyi gelir.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2022
Yayınlama Tarihi: 16 Aralık 2021

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217