Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kişniş Faydaları Nelerdir?

Günümüzde bilhassa sağlığa önemli oranda faydası olan gıdaların tüketimi oldukça önemlidir. Hastalıklara karşı korunmak için birçok insan türlü bitkilerden ve tohumlardan faydalanır, kişniş de bu bitkilerden biridir. Bitkiler içeriğinde birçok yararlı kimyasallar barındırır. Bunun ile birlikte yapılan araştırmalara göre kişniş yaprakları ve kişniş tohumu yararlı içerikleri ile dikkat çekmektedir.

Kişniş bitkisi maydanozgiller familyasından gelmektedir ve kuvvetli bir aroması vardır. Bitki olarak yaprakları ile birlikte tohumları da kullanılabilir. Kişnişin tohumları kahverengimsi ufak bir yapıdadır ve toz haline dönüştürülebilir.

Bunun ile birlikte kişniş yaprakları lif ve su bakımından oldukça zengindir. Baharat olarak da kullanılan kişnişin kullanım sebebi genellike besinlere tat ve aroma eklemek olsa bile sağlık açısından yararları sebebiyle de kullanılır. Kişniş yaprakları ve tohumu tat bakımından da farklılık taşır.

Kişnişin Besin Değerleri Nelerdir?

Kişniş içinde birçok faydalı besin öğesini barındırmaktadır. Ancak kişniş yapraklarıyla kişniş tohumunun besin değeri değişkenlik göstermektedir. Bu yaprakların çok büyük bir kısmı sudan oluşur. Su içeriği sırası ile diyet lifi, protein, karbonhidrat ve yağ takip etmektedir. Bunun ile birlikte yoğun oranda C ve A vitamini de barındırmaktadır. Ancak bu minerallerin zayıf olduğunu göstermez.

Kişniş tohumlarıysa kişniş yapraklarına göre aynı oran üründe yoğun kalori içermektedir. Ancak bu yoğun kalorili bir gıda anlamı içermez çünkü gündelik kişniş tüketim oranı yüksek enerji alınamayacak kadar düşüktür. 

Kişniş Yararları Nelerdir?

Kişniş faydaları içindeki birçok vitamin, mineral ve antioksidandan ileri gelmektedir. Bilhassa K vitamini kişnişin yaprak ve tohumlarında yoğun miktarda bulunmaktadır. Bundan dolayı kişnişin sağlığa faydaları oldukça fazladır;

Serbest radikallere karşı korur: Kişnişin tohumları antioksidan vitamin ve uçucu yağlar bakımdan zengin bir besin öğesidir. Antioksidanlar bedendeki çevresel faktörler sebebiyle bedende meydana gelen olumsuzluklarla savaşıp bedeni korumaya alırlar.

Kemik sağlığını olumlu etkileyebilir: Bilhassa kanın pıhtılaşmasına rol oynamaktadır. K vitamini yalnızca kan pıhtılaşmasını sağlamakla kalmaz, bir yandan da kemiklerin güçlenmesine, eklem sorunlarının ve osteoporozun engellenmesine de katkı sağlar.

Kalp ve damar hastalıklarını engelleyebilir: Kişniş idrar söktürmeye yardımcı olur. Bedendeki yoğun sodyumun bedenden atılmasına katkı sağlar. Bu durum bireyin hipertansiyon ve kötü kolesterol yükselişi gibi durumlardan korunmasına destek olabilir. 

Cilt sağlığı için yararlı olabilir: Kişniş tohumlarının içeriğinde antioksidan bulunmaktadır. Bundan dolayı cilt sağlığını iyi yönde etkiler. Bunun ile birlikte kişniş tohumu suyu kullanmak saçları güçlendirebilir.

Sindirimin düzenlenmesine katkı sağlar: Lif ve antioksidanla bakımından zengin olduğundan dolayı sindirim sistemine katkı sağlar. İshal veya kabızlık gibi problemlerin oluşmasını engelleyebilir. Ayrıca kişniş yağı gaz giderici, ishal tedavisi ve gastrit için de faydalı olabilir.

Kişniş Nasıl Tüketilir?

Kişniş tohum ve yaprak şeklinde tüketilebilmekte olan bir gıdadır. Kişniş tohumları topraksı bir tada sahiptir ve herkes tarafından hoşa gitmeyen bir tadı olmayabilir. Ancak bazı kullanım şekilleri kişnişin tüketilmesini kolay hale getirir. 

Baharatlara eklenen kişniş tozu; çorbaya, sulu yemeğe ve soslara ilave edilip kullanılır. Bunun ile birlikte kişniş yaprakları da temizlenerek doğranıp uygun tariflerde kendisine yer edinebilir. Kişniş tohumlarını toza dönüştürmek için tohumlar fırında kurutulup ardından toz haline getirilip yemeklerde tercih edilebilir. Bilhassa kimyonla beraber kullanılabilir.

Birçok bitki ve tohum gibi kişniş de oldukça yararlı besinler arasındadır. Ancak her gıdada olduğu gibi kişniş de yoğun tüketildiği zaman türlü problemlere neden olabilir. Kişnişi uygun miktarda tüketmek gerekir.

Kişniş sindirim sistemine iyi gelmektedir ve mide asidi sebebiyle gelişmekte olan gastrit, reflü, ülser gibi problemleri bulunan kişilerde kötü etkiler oluşturabilir. Karaciğeri korur fakat yine karaciğer hastalıkları geçiren kişilerin kontrollü tüketmesi gerekmektedir.
Erkeklerde cinsel isteği yükseltir. Günde bir kahve kaşığı alınır. Sinir sistemi için de çok faydalıdır.
Kişniş tohumları tüketimi total kolesterol oranlarını azaltmaya katkı sağlayabilir. İçindeki lanilool maddesiyle kan basıncının azaltılmasına katkı sağlar.
Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2023
Yayınlama Tarihi: 27 Mart 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,