Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Keten Tohumu Nedir?

Keten tohumu, içerisinde bulundurduğu besin değerleri ile insan sağlığına birçok yararı bulunmaktadır. Yüksek miktarda lif ve vitamin içeriği bulunan ayrıca hastalığa karşı koruyucu özelliklere olan bir besindir. Kökeni eski çağlara kadar dayanan bitki, sağladığı antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

Sağlıklı yaşama özen gösteren kişilerin besin listelerinde ön sıralarda yer almaktadır. Birden fazla alanda kullanılabilen ve farklı yollarla tüketilebilen besin, sindirimi kolay olmadığından öğütülerek tüketilmesi gerekmektedir. Tokluk hissi verdiği için kilo vermek isteyenlerin düzenli olarak kullandığında zayıflamasına yardımcı olabilmektedir. 

Keten Tohumu Faydaları Nelerdir?

Eski çağlardan günümüze kadar insan sağlığı için kullanılan ve kanser riskini azaltabildiği gibi birden fazla yararı bulunan keten tohumunun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;
 
Antioksidan deposu: Zengin antioksidan özelliği sayesinde, oksidatif strese, kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. 

Kolesterol düşürmede yardımcı: Bulundurduğu yağlar kalp sağlığını destekleyicidir. Kolesterolü düşürmede, damar hastalıklarına ve felç olmanın önüne geçmede etkilidir.

Sindirim sistemini destekler: Yüksek miktarda lif içermesiyle bağırsak hareketlerinde kolaylık sağlar ve sindirimde etken bir faktördür. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

Kansere karşı korur: Lignan özelliğiyle kanser hücrelerinin gelişmesini engeller. Yapılan incelemeler sonucu, meme, cilt, akciğer kanserlerinin gelişimini engellemeye yardımcı olur. 

Kan şekerini dengeler: Kan şekerini dengelemesi konusunda yapılan incelemeler bulunmaktadır. Çözünür olan lifler kan şekerini dengelemede fayda sağlamaktadır.

Cilde faydalıdır: Cilt için kullanılan yağ, cilt üzerindeki pürüz oluşumunu azaltmaktadır. Cildin nem oranını da dengeleyen ayrıca saça faydası olan besin, saçları besleyerek kepek oluşmasını engeller.

Uzun süre tokluk hissi verir: Çözünür olan lifler midede uzun süre tokluk hissi verir. Yapılan araştırmalar sonucunda, günlük 2 kaşık tüketildiğinde daha kolay kilo verildiği gözlemlenmiştir

Kadın sağlığına fayda sağlar: Düzenli kullanımda hamilelik ihtimali artmaktadır. Hormonal dengeyi sağlar ve yumurtlamayı destekler.

Keten Tohumu Kullanımı Kimler İçin Zararlı?

Faydaları olduğu kadar zararı da bulunan besinin, bazı kişiler tarafından kullanımı tehlikelidir. Özellikle; alerjisi olanların, kronik rahatsızlığı olanların, kolesterol ilacı kullananların, hamilelikte ve emzirme döneminde olan kadınların kullanımı sonucu zarar verebilmektedir. Kullanmadan önce bir uzman doktora başvurulmalıdır ve bilinçsizce tüketilmemelidir. 

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Birçok hastalığa önlem amaçlı olarak kullanılabilmektedir. Kullanımı konusunda ise farklı bir yol aranmadan çiğnenerek kullanılabilmektedir. Tek başına kullanımlarda zorluk yaşanırsa yağ, toz ve kapsüllerle de kullanılabilir. Ayrıca, çay olarak da tüketilebilmektedir. Tüketimi ile ilgili maddeler şu şekildedir;

  • Öğütülmeden yapılan tüketim sindirimi zorlaştırır ve şişkinliği ortaya çıkarır. Bu nedenle öğütülerek tüketilmesi daha yararlıdır.
  • Demleme yöntemiyle çay olarak da tüketilebilmektedir. 
  • Diyet listelerinin ara öğünlerinde yer alan besin, yoğurtla karıştırılarak da yenilebilmektedir.
  • Salatalarda lezzet katması amacıyla ve tokluk süresini artırmak için tercih edilebilir. 
  • Yağ olarak da tüketilebilmektedir. Fakat ezme yöntemiyle besinde lif kaybı olur. Tohumu, yağa oranla daha faydalıdır.

Keten Tohumu Ne Kadar Tüketilmeli?

Çok fazla tüketildiğinde kişiyi rahatsız edebilmektedir. 1 kaşık keten tohumunda yaklaşık olarak 2 gram kadar lif bulunmaktadır. Bu durumda kullanımı sınırlandırılmalıdır. Günde 2 veya 3 yemek kaşığı olarak tüketilebilir.

Günlük olarak tüketimi sınırlandırılarak kullanılabilmektedir. Çok fazla ve bilinçsizce tüketimi zarar verir. Yemeklerde, salatalarda ve hamur işlerinde kullanımı mümkündür.
Bulundurduğu yüksek lif miktarı mideye uzun süre tokluk hissi verir. Ayrıca, omega 3 yağ asitleri ile yağ yakımı konusunda destekler ve kilo vermede yardımcı olur.
Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2022
Yayınlama Tarihi: 19 Eylül 2022

Kategori:

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,