Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kerevizin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kereviz, içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller bakımından zengin olan ve insan sağlığına pek çok fayda sağlayan kök sebzelerden biridir. Kış aylarında en fazla tüketilen ve tercih edilen sebzeler arasında yer alırken, tohumları baharat olarak da kullanılabilir. Kalp ve damar sağlığını koruyucu özelliklerinin yanı sıra kerevizin faydaları saymakla bitmez. Tüketimi birçok farklı şekilde yapılabilirken, beslenme programları içerisine kolayca dahil edilebilir.

İçeriğinde yüksek miktarda lif ve su oranı bulunmaktadır. Çok az miktarda yağ ve karbonhidrat özellikleri taşır. Bu nedenle genellikle kilo problemi olan kişilerin ve zayıflamak için diyet yapan kişilerin diyet listelerinde yer alır. Soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların orta çıkması durumunda bağışıklık sistemine katkı sağlayarak bu tür hastalıklara iyi gelir. 

Kerevizin Faydaları

İnsan vücuduna pek çok faydası bulunan sebzenin kalp sağlığını ve damarları korucuyu özellikleri bulunmaktadır. Antioksidan ve antiinflamatuar gibi özellikleriyle damarları korur. Kerevizin faydaları arasında birçok madde yer alırken sağlık açısından çok önemli bir sebzedir.
Bağışıklık sistemini güçlendirerek iltihap ve enfeksiyon oluşumunun önüne geçer. Antioksidan ve vitamin bakımından güçlü özelliklerinin yanında önemli ölçülerde polifenol içerir. Bağışıklık sistemini sağladığı katkı ile kış ayları hastalıklarına ve özellikle soğuk algınlığı gibi durumlara karşı etkilidir. 
Romatizma sorunlarına fayda sağlarken, gut hastalığı bulunan kişiler tüketebilir. En dikkat çekici özelliklerinden biri de idrar söktürücü etkisinin olmasıdır. Potasyum bakımından zengin içeriği olan sebzenin vücutta oluşan ödemin dışarı atılmasında etken bir rolü vardır. 
Kanser hücrelerinin gelişmesini engeller. Bitki pigmentlerinden olan apigenin açısından zengin bir içeriği vardır. Apigenin ve lueolin maddeleri kanser riskini azaltır ve kötü huylu hücreleri engeller. Yapılan araştırmalara göre apigenin, pek çok kanser hücresinin artmasını engellediği ve enfeksiyonun yayılmasını azalttığı görülmektedir. 
Mide problemlerini önleyicidir ve mideyi korur. İçeriğinde yer alan yüksek antioksidan özelliği mide sağlığını destekler. Mide ekşimesi ve mide ülseri gibi durumları engeller.
Metabolizmayı destekler ve vücudun alkali dengesini düzenleyerek asidik besinlerin çok fazla tüketilmesi sonucu oluşabilecek problemleri engeller. İçeriğinde bulunan çok fazla su oranı ve lif özelliği ile bağırsakların çalışmasına katkı sağlar ve hareketleri kolaylaştırır.
Kerevizin faydaları arasında beyin ve sinir sistemi de bulunmaktadır. Beyin sağlığına katkı sağlar. Antioksidan, kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi minerallerin beyin ve sinir sisteminin çalışmasını destekler ve normal olarak çalışmasına katkı sağlar. 
İçeriğinde bulunan sodyum özelliğiyle, sofra tuzunun dışında faydalı, sağlıklı, doğal ve iyi bir tuz tüketiminde fayda sağlar. Tuza karşı hassasiyeti olan kişiler bu sebzeyi tüketerek ihtiyacı olan tuz miktarını alabilir.

Kereviz Neye İyi Gelir?

Kan sulandırıcı ve antioksidan özelliğiyle insan sağlığına pek çok fayda sağlar. Birçok faydalı özelliğinin yanı sıra “kereviz neye iyi gelir?” sorusunun cevapları maddeler halinde şu şekildedir:

  • Vücuttaki ödemin atılmasına katkı sağlar
  • İdrar söktürücü özelliği vardır
  • Kolesterolü düşürür
  • Yüksek lif içeriğiyle kabızlık sorunlarına iyi gelir
  • İdrar ve mesane rahatsızlıklarında iltihabı ortadan kaldırır
  • Beyin ve sinir sistemini korur

Kereviz Sapı Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kerevizin faydaları kadar sapının da pek çok faydası bulunmaktadır. Kereviz sapının faydaları arasında göz problemlerine sağladığı katkı ve mide asidini dengeleyici özelliği de bulunmaktadır.
Sapının temizlenip meyve sıkacağından geçirilerek sıkılması özelliklerinden faydalanmanın en güzel yollarından biridir. Sıvı halde tüketilmesi yaşlanmayı geciktirirken, dengeli ve sağlıklı beslenme açısından önemlidir. Ancak işlenmemiş ve taze olmasına dikkat edilmelidir.
Günlük A vitamini ihtiyacını belirli bir oranda karşılayan kereviz sapı suyunun 1 bardağında yaklaşık 40 kalori vardır. Faydaları bitkinin kendisiyle benzer özellikler taşır. Taze olarak tüketilmelidir. 1 günden fazla saklanmamalıdır.
Kalori bakımından düşük olduğu için kilo vermek isteyenlere fayda sağlar. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve böbreklerin işlevselliğine katkı sağlar. Antibakteriyel özelliğinin yanında sindirime faydalıdır ve mide problemlerini azaltır. Detoks etkisiyle ödem atmada yardımcı olur.
Yoğun bir tadı olduğu için herkes tarafından uygun görülmeyebilir. Bu nedenle farklı sebze sularıyla karıştırılıp tüketilebilir.

Kerevizin Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

Kerevizin faydaları kadar zararları da olabileceği unutulmamalıdır. Çiğ tüketimi konusunda dikkat edilmesi gerekir. Bazı alerjik tepkimelere yol açabileceğinden genellikle pişmiş tüketilmelidir. 
Böbrek hastalığı bulunan ya da hamilelik döneminde olan kişilerin tüketmeden önce mutlaka bir doktora danışması gerekir. 
Ayrıca su atma özelliği olduğundan çok fazla tüketilmesi durumundan bazı sorunlara yol açabilirken bunlardan biri de ishal problemidir. 
Herhangi bir alerjik reaksiyonda tüketimi durdurulmalı ve uzman doktorlardan destek alınmalıdır.

Kerevizin Besin Değerleri Nelerdir?

Kalori açısından düşük bir değeri olan bitki, yüksek lif oranı ve antioksidan özelliğiyle çok fazla tüketilen kış sebzeleri arasında yer alır. Yaklaşık 100 gram olan kerevizin besin değerleri şu şekildedir:
Kalori: 42
Karbonhidrat: 9,1 gram
Protein: 1,5 gram
Yağ: 0,3 gram
Lif: 2 gram
Vitamin bakımından da zengin özellikleri vardır. 9 mg C Vitamini, 15 mg Beta-karoten, 0,6 mg E Vitamini, 0,06 mg B1, 0,09 mg B2 ve 0,21 mg B6 Vitamini ve 76 mg Folik Asit içerir. 
Ayrıca 100 mg sodyum, 110 mg potasyum, 44 mg kalsiyum, 14 mg magnezyum, 70 mg fosfat, 0,7 mg demir ve 0,5 mg çinko gibi minerallere sahiptir.

Kökleri yemek olarak tüketilebilirken, yaprakları da çorba ya da et sularında kullanılabilir. Ayrıca sapları salatalarda, tohumları da baharat olarak kullanılabilir. Saplarının temiz ve taze olarak sıkılması önemlidir.
Her gün tüketilebilir. Aşırı ölçülerde tüketilmemesi gerekir. Aşırı tüketilmesi durumunda bazı sorunlara yol açabilir. Ancak düzenli ve dengeli beslenme konusunda dikkat edildiğinde ve günlük tüketildiğinde pek çok faydası vardır. Göz sağlığını korur ve gözlerin daha parlak görünmesine katkı sağlar.
Haşlanarak tüketilmesi önerilmektedir. Diyet listelerinde, sağlıklı ve düzenli beslenen kişilerin beslenme programlarında yerini alır. Zeytinyağlı yemeklerde ve salatalara katılarak tüketilebilir.
Su oranı yüksek olan sebze kanı sulandırır ve temizler. İdrar söktürücü özelliği ve ödem atıcı özelliği vardır. Sinir sistemi üzerinde faydalı özellikleri vardır.
Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 07 Aralık 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,