Karaciğer Yağlanması

Karaciğer yağlanması nedir belirtileri nelerdir, karaciğerin kendi ağırlığının en az %5 fazlası kadar yağ içermesi anlamına gelir.  

Karaciğer vücudumuzda önemli görevlere sahip olan ve hayati fonksiyonların yerine getirilmesinden sorumlu olan bir organımızdır. Karaciğer sağlığının korunması yaşam süresi açısından çok büyük öneme sahiptir. 

Bu durum klinik olarak karşımıza alkole bağlı olan ve daha sıklıkla karşılaştığımız alkole bağlı olmayan hepatosteatoz olmak üzere iki şekilde çıkabilir.  Genel popülasyonda görülme sıklığı ise %20-30 civarındadır. Karaciğer yağlanması, erkeklerde kadınlardan daha fazladır.

Karaciğer yağlanması; aşırı alkol tüketimi, Hepatit C infeksiyonu, insülin direnci, diabetes mellitus, serum trigliserid düzeyi yüksekliği ve obezite  gibi pek çok hastalığın bir sonucu olarak karşımıza çıkabilir.

Karaciğer yağlanması belirtileri nelerdir

Karaciğer yağlanmasında çoğu hastanın herhangi bir şikayeti yoktur.

Bazı hastalarda;

  • Halsizlik
  • Çabuk yorulma
  • Kaşıntı
  • Sarılık
  • Karın sağ üst kadranda ağrı ve dolgunluk hissi olabilir.

Rutin muayene sırasında karaciğerde büyüme, laboratuvar olarak da karaciğer enzimlerinde hafif yükselme (1-4 katı) bulunabilir. Ultrasonografi ucuz, ve kolay ulaşılabilir olması nedeniyle karaciğer yağlanma tanısında en sık kullanılan yöntemdir.

Karaciğer yağlanması olan kişi nelere dikkat etmelidir

  • Sigara ve alkol kullanımından tamamen kaçınmalıdır.
  • Diyet yapılarak kilo verilmeli
  • Düzenli olarak egzersiz yapılmalı
  • Diyabet tanısı olanlar başlanan ilaçları ve insülinleri düzenli olarak kullanmalılar.
  • Hiperlipidemisi olanlara diyet başlanmalıdır. Diyet ile kolesterol ve trigliserit yüksekliği kontrol altına alınmazsa ilaç tedavisine geçilmelidir.  

Bu tedavilere uyum sağlayan hastalarda basit karaciğer yağlanması kolaylıkla tedavi edilebilir

Karaciğer yağlanmasının riskleri nelerdir

Karaciğer yağlanması vakalarının %5’inde ortalama 7 yılda siroz gelişir ve %1’inde ölümle sonuçlandığı bildirilmiştir.

Karaciğer yağlanması nasıl tedavi edilir

Öncelikle etyoloji belirlenmeli daha sonra sebebe yönelik tedavi uygulanmalıdır. Tedavide diyabet, hiperlipidemi gibi eşlik eden metabolik hastalıklar dikkate alınmalı, egzersiz ve diyet ile kilo verdirilmelidir.

Karaciğer yağlanmasının tedavisinde şimdiye kadar araştırmalara konu oluşturmuş çok sayıda ilaç vardır. Ancak ülkemizde ve dünyada doğrudan bu hastalık için ruhsat almış herhangi bir ilaç bulunmamaktadır.

Karaciğer yağlanması ile ilgili tanı konulduğunda kişinin bir uzmana başvurup zamanında tedavi olması ve tedavi protokollerine uyması ileride doğabilecek rahatsızlıklarının önüne geçecektir.

İç Hastalıkları (Dahiliye) Tıbbi Kadro
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217