Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Isırgan Otu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Geleneksel tıpta uzun senelerdir kullanılmakta olan ısırgan otu, içeriğindeki barındırdığı enzim, mineral ve vitaminlerden dolayı birçok ilaçta da kullanılmakta olan mucizevi ve şifa deposu olan bitkiler arasındadır. Mayıs ve Ağustos ayları içinde toplanmakta olan bitki, her çeşit toprakta yetişmektedir. Bilimsel adı 'Urtica' olarak adlandırılan bitki, sürtünme ve dokunma halinde kaşındırmasından ve batma hissi uyandırmasından dolayı halk arasında ısırgan otu olarak adlandırılır.

Isırgan Otu Faydaları Nelerdir?

Alternatif tedavilerde ve bilim alanında isminden genellikle söz ettiren bu mucizevi bitkinin birçok yararı bulunmaktadır. Ilıman iklime sahip olan bütün topraklarda yetişir ve özünde yoğun seviyede C vitamini bulunmaktadır. Antioksidan ve antimikrobiyal özelliği bulunan bu bitki, demir, histamin, C vitamini, klorofil ve aseltilkon içerir. Bundan dolayı ağrı kesici etkisine de sahiptir. Isırgan otunun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • C ve A vitamini içerdiği için bedeni toksinlerden temizler. Bedende etkisi bulunmayan toksinlerin atılmasında önemli bir role sahiptir.
 • Böbrek, mesane ve safra kesesinde meydana gelen kum ve taşın kolay bir şekilde atılmasını yarımcı olur. Bunun ile birlikte böbrekte taş ve kum oluşmasını da engeller.
 • İdrar sökücü özelliği vardır, mesaneyi ödem ve enfeksiyona karşı korur.
 • Yoğun C vitamini ve demir içermektedir, bundan dolayı kırmızı kan hücresinin oluşmasını hızlandırır. 
 • Kansızlık problemi olan bireyler tarafından tüketilebilir.
 • Kanın temizlenmesine katkı sağlar. 
 • Kalp ve damar sağlığını korur, kemiklerin kuvvetlenmesine neden olur.
 • Diş eti kanamalarında iltihabın engellenmesine de katkı sağlar.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonlarını engellemeye katkı sağlar.
 • Saç dökülmesini engeller.
 • Cilt sağlığı üzerinde de faydalıdır. Sivilce ve akne oluşumunu engeller.
 • Mide bulantısı için faydalıdır.

Isırgan Otu Nasıl Kullanılır?

Isırgan otu kurutulur ve daha sonra uzun süre kavanozda saklanabilir.  Bu şifa deposu bitki birçok türde kullanılabilir. Tohumuysa aktarlarda, tazesi ise semt pazarlarında satılmaktadır.

Bu bitki salata ve çay olarak da tüketilir. Haşlayıp ve üzerine yoğurt ekleyerek salata olarak servise hazır hale getirilebilir. Bunun ile birlikte haşlanan bitkinin içerisine az oranda kıyılmış pırasa ilave edip börek olarak da servis edebilirsiniz. Ayrıca kozmetik sektöründe de kendine yer bulan bitkiyi saç bakımı için de tercih edebilirsiniz.

Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Isırgan otu toplandıktan sonra kurutulup uzun süre saklanabilir. Isırgan otu çayının hazırlanışı çok kolaydır. Öncelikle ot ince ince kıyılır. Daha sonra kıyılan 1 tatlı kaşığı ot kaynayan bir su bardağının içine ilave edilir. Suyun içerisinde 5-10 dakika kadar haşlanmaya bırakılır. Haşlandıktan sonra süzgeç yardımı ile süzülür.  Hazırlanan çay 5 dakika kadar dinlendirilir ardından içime hazır hale getirilir. 

Isırgan otunun kanseri engelleyici ve tedavi edici etkisi bulunmaktadır. Fakat yapılmış olan araştırmalar bilhassa prostat kanserine fayda sağladığını göstermiştir.
Bu bitkinin yakıcı tüyleri vardır ve cilde temas ettiği zaman öncelikle yanma ve kaşınmaya yol açabilir. Bunun ile birlikte alerjik tepkime oluşturabileceği için deride döküntüler, ter, kusma, ishal veya midede ağrıya yol açabilir.
Isırgan otu, kronik hastalığı bulunan ve ilaç alan bireyler tarafından tüketilir. Isırgan otunu düzenli kullanmak için uzman bir doktora danışabilirsiniz.
Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2023
Yayınlama Tarihi: 17 Nisan 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,