İnsülin Direnci

İnsülin direnci, insan vücudunda bulunan ve bulunması gereken şekerin kontrol edilebilmesi için salgılanan insülinin etkisini göstermesindeki zorluk diye adlandırılmaktadır.

İnsülin glukoz adı verilen insan vücudundaki önemli enerji kaynağı sayılan kan şekerini, hücre içine sokan pankreas hormonudur. 

Bu düzenleme vücutta yapılırken tıp dilinde ‘’insülin reseptörü’’ adı verilen bir yapıyla bağlanır ve vücutta aktivite olur.

Tıp dilinde ‘’insülin reseptörü’’ olarak geçen bu bağlantı, bir çok neden ile insülinin bağlanmasına izin vermez, bu durumda da vücutta insülin olduğu halde kanda insülinin görev yapmamasına neden olur.  Bu durum insülin direnci olarak adlandırılmaktadır.

İnsülin Direncinin Belirtileri

  • Sık sık tatlı yeme isteği
  • Sürekli açlık ve mide kazınması şikayetleri
  • Kişinin yemek sonrası hızlıca şekerin düşmesinden dolayı ellerin titremesi ve terlemesi
  • Bel çevresinin genişlemesi
  • Kilo artışı
  • Kilo verememe şikâyetleri
  • Kadınlardaki adet düzensizlikleri
  • Yorgunluk ve halsizlik hissi
  • Uykusuzluk hali
  • Karaciğerde yağlanma

Yukarıda saydığımız nedenler genellikle insülin direnci olan kişilerde gördüğümüz belirtilerdir. Bu nedenleri ve belirtileri olan kişilerin mutlaka insülin direnci testi yaptırmaları ve bir uzmana başvurmaları gerekmektedir.

İnsülin Direnci Tedavisi

İnsülin direnci olan kişilerde;

‘’Sık sık acıkıyorum’’

‘’Asla kilo veremiyorum’’ şikayetlerini sıkça duyarsınız.

İnsülin direnci tedavisinde öncelikle kişilerin sağlıklı beslenmeye ve sağlıklı yaşamaya özen göstermeleri gerekmektedir. İnsülin direnci olan kişinin sağlıklı öğünlerle beslenmesi, uyku düzenini sağlaması ve egzersiz yapması çok önemlidir. İnsülin direnci tedavisinde, insülin direnci olan kişinin yaşı, cinsiyeti, fiziksel durumu ve hayat tarzına göre planlanmalıdır. İnsülin direnci tedavisinin sürdürülebilir olması açısından kişiye özel tedavi uygulanmalıdır.

İnsülin direnci tedavisinde yapılması gerekli olan insülin direnci testi yapılmalıdır. Bu teste kişinin değerleri yüksek olduğunda 2 ya da 3 aylık veya maksimum 6 aylık tedavi süresinde kişinin insülin direnci normal seviyelere indirilebilmektedir.

İnsülin direnci normal seviyelere döndüğünde kişilerin kilosu kontrol altına alınmaya başlar. Ek olarak, kanser tiplerine yatkınlık, kalp hastalığı ve şeker hastalığı da önlenmiş olur.

İnsülin direnci tedavisinde ilaçlar sıkça kullanılmaktadır ve önemi büyüktür. İnsülin direncini önleyen ilaçlar, şeker tedavisinde de doktorun uyguladığı kullandırdığı ilaçlardır. Özellikle genetiğinde şeker hastalığı riski olan hastalarda insülin direnci tespit edildikten sonra ,doğru tedavi ile şeker hastalığı önlenmiş olur.

İç Hastalıkları (Dahiliye) Tıbbi Kadro
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217