HPV Aşısı Nedir, Kimlere Yapılır?

Kişilere özellikle cinsel yolla geçen, senede 14 milyon yeni HPV virüsü, yakın zamanda tekrar ön planda olmaya başlamıştır. HPV virüsünü engellemek için HPV aşısı uygulanmaktadır. Dünyanın ilk kanser aşısı olarak konu edinilen HPV aşısı, kadınlarda rahim ağzı, dış genital bölgeler, erkeklerde ise penis ve makat problemlerinden korumaya fayda sağlıyor. Bunun yanı sıra; her iki cinsiyette de baş-boyun ve boğaz kanserlerinin oluşmasından, siğillerden korunmaya katkı sağlamaktadır.

HPV virüsü, cinsel yolla geçen enfeksiyon türüdür. Enfekte olan bir bireyin vajina ya da dış genital kısmı ile temas etmesi sonucunda geçer. HPV virüsünde cinsel olarak aktif olan birçok kadın ve erkek, hayatlarının belirli dönemlerinde bu enfeksiyona maruz kalabilirler Prezervatiflerin kesin bir koruyuculuğu bulunmamaktadır, çünkü enfekte olan bölgeyi tamamen kapatılamaz. Fakat her cinsellik öncesi prezervatif kullanımı yine de tercih edilmelidir. Çeşit çeşit HPV virüs türleri bulunmaktadır. Bazı türleri genital siğillere neden olabilmektedir, bazı çeşitleri ise kansere sebep olabilir. HPV aşıları enfeksiyonlara karşı korumaktadır.

HPV Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır?

HPV aşısı, çocuklar için cinsiyet farkı olmadan 11-12 yaş aralığında uygulanmalıdır. Zamanında aşı olmayan erkek çocuklar 45 yaşına kadar aşı olabilirler. Kadınlarda yaş olarak bir üst sınırlama yoktur, cinsel olarak aktif olsa bile her yaş aralığında aşı olabilir ve aşı koruyuculuğunu kaybetmez. Fakat aşının içinde olan, olmayan farklı kanser yapan HPV tipleri aşı uygulanmasına rağmen kansere gelişim gösterebilir. Bundan dolayı aşı uygulanması durumunda bile düzenli bir şekilde uzman kontrolünde olmak gerekir.
HPV aşısının bilinmekte olan çok önemli yan etkileri yoktur. İğnenin yapılmış olduğu bölgede kızarma veya şişlik, az ağrı, bulantı, baş dönmesi ve ağrısı sık görülen hafif yan etkiler arasındadır.

HPV Aşısı Nasıl Uygulanır?

Cinsiyet farkı olmaksızın 9 yaşından itibaren HPV aşısı uygulanabilir. 9-14 yaş aralığında olan çocuklara 2 doz HPV aşısı önerilir.
14-26 (26 yaş dâhil ) yaş arası ise 3 doz HPV aşısı önerilmektedir. HPV aşısının doz oranları ise yaşa göre farklılık gösterebilir. HPV aşısı oranlarını şu şekilde sıralayabiliriz;
Birinci doz HPV aşısı: Belirlenmiş olan bir tarih aralıklarında uygulanır.
İkinci doz HPV aşısı: İlk HPV aşısından 2 ay sonra uygulanabilir. 
Üçüncü doz HPV aşısı: İlk HPV aşısından 6 ay sonra uygulanabilir. (İkinci doz aşıdan sonra 3 aydan önce olmamalıdır)
Yeni yapılan çalışmaların ardından 27-45 yaş aralığında bulunan kadınlarda da HPV aşısının bu yaş grubunda etkili olduğu belirlenmiştir.

Bu aşı canlı enfeksiyon değildir. Farklı bir mikroorganizmaya yerleştirilme ile üretilmiş olan aşıdır.
HPV aşısı kasın içine uygulanır. Bir doz aşı 0,5 ml. Oranındadır, kol bölgesi ya da bacak kasına uygulanır.
HPV aşısı cinsiyet farkı gözetmeksizin her iki cinse de uygulanır.
Bunların türleri vardır. Örnek verecek olursak, HPV 6 ve HPV11 en yaygın görülmekte olan genital siğil nedenidir. HPV aşısı içerindeki HPV türüne karşı %100 koruma sağlamaktadır.
HPV aşısı uygulanan bireylerin aklına takılan soru HPV aşısının koruduğu zaman aralığıdır. HPV aşısının ardından 10 yıl sürece HPV için koruma devam eder. 10 yıl sonradan sonra ise korumanının sürdüğü tahmin edilmektedir.
HPV aşısını korumakta olduğu antikor seviyesi 2. Doz HPV aşısının ardından başlar.
HPV aşısını yaptırmadan evvel HPV ya da Smear testi gibi farklı bir taramaya gerek duyulmaz.
HPV aşısından sonra rahim ağzı kanser taraması yapılması önerilir. Nedeni ise aşılamanın ardından bile farklı ender HPV tipleri ile rahim ağzı kanseri oluşabilir. Bu yüzden rahim ağzı kanser taraması yaptırılmalıdır.
HPV aşısının hamilelik veya hamilelik şüphesi olan kadınlarda uygulanması önerilmez. Fakat hamilelik esnasında farkında olunmadan uygulanan aşılarda şimdiye kadar herhangi bir anomali artışı da gözlenmemiştir.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217