Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Horlamaya Çözüm Nedir?

  Horlamanın ,öncelikle   esas  şikayetin horlama olduğu  Uyku Apnesi ( uykuda solunum durması) ile ayırt edilmesi gerekir. Gerek muayene ve gerekse yapılan testlerle Basit Horlama tespit edilen hastalarda  çözüm  için  günlük yaşamda yapılacak bazı değişiklikler  çare olabilir.

  Horlama Önleyici  Görüşleriniz Nedir?

  Horlamaya çözüm nedir sorusuna basitçe alınabilecek önlemlerle horlamayı tedavi edebilir veya kısmen de olsa azaltabiliriz.

  • Kilo fazlalığı varsa bunlardan kurtulmak, 
  • uyurken yan yatmak,
  • yatmadan önce alkol almamak,
  • Sigara  alışkanlığı  varsa mutlaka bırakılmalıdır.

  Horlamayı zararsız görmemek gerekir çünkü uyku sırasında gerektiği gibi nefes alamamak  sağlığınız açısından ciddi sorunlara yol açabilir.

  Ayrıca fizik muayene sırasında tespit edilebilen burun yoluyla nefes almaya engel olan bu nedenle ağız solunumuna yol açıp horlamaya sebep olabilen  bir hastalık  örneğin septum deviasyonu, nazal polipler, konka hipertrofileri , allerjik nezle ve burun boşluklarında yer kaplayan oluşumlar varsa , bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekir.

  Bunun dışında  ağızdaki dokuların şekli horlamanın  açıklaması olabilir. Solunum yolu ne kadar darlaşırsa o kadar yüksek bir horlama sesi duyulur. Örneğin normalden daha uzun ve yumuşak bir küçük dil oldukça gürültülü bir horlamaya neden olabilir. Bademciklerin büyük olması da  horlama nedenleri arasında sayılabilir. Yumuşak damak, küçük dil ve bademciklere yönelik uygun cerrahi girişimler ile horlama düzeltilebilir.

  Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217