Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Hidrofobi (Su Korkusu) Nedir?

İnsanların sudan korkmasına ve sosyal yaşamını sınırlandırmasına neden olan hidrofobi, kesinlikle tedavi edilmesi gerekli olan bir hastalıktır. Hidrofobi etrafımızda yaygın olarak yüzme korkusu olarak bilinse de sadece bununla sınırlı değildir. Ender de olsa duş almaktan, musluğun akmasından, su içmekten bile korkan kişiler de vardır. Bu durumlar, bireyin kendi kafasında kurduğu ve gerçeklik payı bulunmayan düşünceller yüzünden meydana gelmektedir.

Hidrofobi, iki değişik alanda kullanılmaktadır. Bunlar kimya ve psikoloji alanlardır. Sözcüğün kökeni kimya olsa bile genel olarak psikoloji alanında daha fazla karşımıza çıkar. Kimya alanında bir molekülün sudan kaçınma özelliği olarak ifade edilir. Psikoloji alanında ise bireyin su ile olan bağlantısını anlatır. Psikoloji biliminde kullanılan hidrofobi, bireyin sudan korkması anlamına gelir.
Hidrofobi, bireyin beyninde oluşturduğu ve kendini inandırmış olduğu bir korku çeşididir. Hayatta yaşanan olaylara bazı tepkiler vermek zorunda kalırız. Tepkilerin çeşitli olması olaylara yüklenmekte olan anlamlara göre değişiklik gösterir. Bundan dolayı de öğrenilmiş tepki ve korku denilen şey yaşamımıza dahil olur.
Su korkusunun temel sebepleri; nefes almakta zorluk çekme, sudan çıkmama, su yutma ve boğulma düşüncelerinin oluşmasıdır. Bu hastalığa sahip olan bireylerin düşüncelerinde suda boğulma kolay ve kesin başa gelecek bir durumdur. Bir başka düşünce de kurtulma olasılığının oldukça az olmasıdır. Bu düşüncelere kapılmak bireyin korkmasına neden olur ve su ile temas dahi etmesini önler.

Hidrofobi Belirtileri Nelerdir?

Bu ruhsal durumu yaşayan bireyler, sudan aşırı düzeyde korkarlar ve suya temas etmek istemezler. Bireyin yaşamış olduğu bu korku, çok fazladır. Bazı bireylerde su korkusu daha değişik boyutlara ulaşır.
Bireylerin su korkusu genel olarak boğulma, sudan çıkamama ve su yutma endişeleri nedeniyle meydana gelmektedir. Bu sebeplerden dolayı kişilerde suya girememe gibi olaylar görülür. Bireyler sudan korktuklarından dolayı yüzmeyi öğrenmekten uzak durular.
Bazı bireylerdeyse belirli bir problem olmadığı halde suda tehlike yaşayan bireylerin tehlikeli anlarına şahitlik ettikten sonra da görülebilir. Ancak hidrofobi, halk arasında da bilindiği gibi, kuduz mikrobu taşımakta olan bir hayvanın insanları ısırıp kuduz hastası yapması neticesinde meydana gelir.
Hidrofobi, etrafımızda yaygın olarak yüzme korkusu şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu korku bunun ile sınırlı olmaz. Duş almak, musluğun akması, su içmek bu gibi durumlardan bile korkan kişiler de bulunmaktadır.
Yüzme korkusu şeklinde meydana gelen su fobilerine genel olarak boğulma fobisi de eşlik eder. Bu bireyler sudan çıkamamaktan, suyun içinde soluk alamamaktan korku duyarlar ve suya girdikleri zaman kendilerini gergin hissederler, karşılaşacakları risklerden kaçamayacaklarına inanırlar. Bireyi istemediği halde suya sokmaya zorlamak su fobisinin daha fazla çoğalmasına yol açabilir.

Hidrofobi Nasıl Yenilir?

Hidrofobi, yani su korkusu tedavi edilebilir. Tedavinin başarı seviyesi de oldukça fazladır. Su korkusu genel olarak psikoterapi yöntemi ile tedavi edilir. Hidrofobi tedavi evresinde öncelikle korkunu sebebi tespit edilmelidir.
Su korkusundan kurtulmak için bireyi korkutan akıl ve mantıkdışı düşüncelerin belirlenmesi gerekmektedir. Ardından bu düşüncelerin kuruntu olduğu bireye söylenmelidir. Bu negatif düşüncelerin daha olumlu ve mantıklı düşünceler ile yer değiştirmesi için çaba sarf edilmelidir.
Bireyler korkulan bu durum ile aşamalı şekilde karşılaşmalıdır. Bireyin korktuğu alanda yeterli zamanda kalması gerekmektedir. Bu durum bireyin alışmasını sağlamak içindir. Bireyin uyum sağlaması, kademeleri geçmesini sağlamaktadır.
Öncelikle meydana gelen sıkıntı ve korku oluşturan bu durum, bireyin korktuğu alanda vakit geçirmesiyle normal hale gelmeye başlar. Bireylerin daha istekli ve uyumlu hareket etmesi kısa zaman içerisinde olumlu davranışlar geliştirmeye yardım eder.

Çocuklarda Hidrofobi Tedavisi

Korkuyu deneyimleyen bebek ya da çocuk ise zorlanmamalıdır. Bu durum çocuğun veya bebeğin daha fazla korkmasına yol açabilir. Çocuklarda hidrofobi tedavisi mümkündür. Çocukların yüzen insanları izlemesi daha olumlu etki oluşturabilir. Ardından kademe kademe çocuğun suya girmesi sağlanabilir. Böylelikle çocuğunuz suyu alışabilir, korkusunu yenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Hidrofobi sözcüğü, Antik Yunancada "su" anlamı taşımaktadır. Hidros ve "korku" olarak da tanımlanabilir, fobos kelimelerinden türetilmiştir. Hidrofobiye sahip olan kişilerin sudan korkma ya da kaçma eylemi bulunmaktadır. Bu bireyler yüzmeden korkarlar. Bunun ile birlikte; duş almak, suyu akması, su içmek bile korkutucu gelebilir.
Sudan korkmanın temeli türlü düşüncelere dayanır. Örneğin nefes almada zorluk çekme, sudan çıkamama, su yutma, kurtulma olasılığının düşük gibi düşüncelerdir. Kişi, risk oluşturan anlardan kurtulamayacağını düşünmektedir. Bu olumsuz düşünceler bireyleri kötü yönde etkiler.
Genetik: Yapılan araştırmalar belirli genlerin belirli fobiler ile bağlantılı olduğunu göstermiştir ancak talassofobi ile alakalı henüz kalıtımsal bir araştırma yapılmamıştır. Fakat insanların atalarının derin sulardan korkması ve bu korkuyu kalıtımsal bir miras olarak kendilerinden sonra gelen nesillere aktardığı düşünülmektedir.
Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2023
Yayınlama Tarihi: 09 Ocak 2023
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,