Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Hamilelik (Gebelik) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin ilk belirtilerinden biri olan, adet gününün 5-7 gün arasında gecikmesiyle beraber peş peşe başlayabilir. Belirtilerin adım adım izlenmesi gereken bu süreç özellikle ilk haftalar anne adayı için zorlu olabilecek bir süreçtir ve hem anne sağlığı hem de bebek için sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Anne adayı, belirtiler sonucunda, yüksek bir ihtimalle hamile olduğunu düşünüyorsa bir jinekoloğa başvurmalıdır.

  Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Nelerdir?

  Hamilelik belirtileri nelerdir, hamilelik süreci ortalama 9-10 ay arası sürer. Bu sürecin başlangıcından itibaren bedensel ve ruhsal birtakım belirtiler oluşur. Bu belirtiler kişiden kişiye göre değişebilir. Bazı bireylerde daha yoğun ve şiddetli etkileri olabilirken, bazılarında ise daha hafif etkiler görülebilir. Bununla beraber görülen her belirti hamilelik belirtisi olmayabilir. Bu belirtileri gözlemlemek ve gözlemlere göre hareket etmek anne adayları için daha sağlıklı bir süreç yaşanmasını sağlayabilir. Hamilelik belirtileri nelerdir, bazı kişilerde belirtiler hamileliğin ilk aylarında ortaya çıkarken, bazı kişilerde bu süreç uzayabilir. Eğer bireyin hamile olduğuna dair şüpheleri varsa bir gebelik testi yaptırarak şüpheleri ortadan kaldırması, kesinlik sağlayacaktır.

  Hamilelik belirtileri ve bu süreçte yaşanabilecek sorunlar nelerdir? Hamilelik nasıl anlaşılır?

  Her bedende farklı etkiler ve belirtiler yaratabilen hamilelik sürecinde; östrojen, progesteron, prolaktin gibi hormonlar artış gösterir. Bu hormonsal değişimlerin sonucu, bedensel ve ruhsal olarak görülebilecek başlıca belirtiler şunlardır:

  • Adet gecikmesi

  Hamilelik belirtileri nelerdir, adet gecikmesi, gebelik sürecinin başında en sık ve en erken görülen belirtilerin başında yer alır. Çoğu birey, ilişki yaşadıktan sonra adet döngüsünün gecikmesi sebebiyle hamile olduğunu düşünebilir. Fakat her adet gecikmesi hamilelik belirtisi olmayabilir. Bazı kadın hastalıkları, stres, yeme bozukluğu ya da beslenmede değişiklikler, yaşam tarzındaki değişiklikler, çevresel faktörler adet sürecinin gecikmesine sebep olabilir. Hamilelik belirtileri nelerdir, kasık ağrısı da bu dönemde yaşanabilecek belirtilerden biri olabilir. Yumurtanın rahme yerleşmesi, rahmin büyüyor olması gibi sebeplerden dolayı kasık ağrıları oluşur.

  • Göğüslerde ağrı ve hassasiyet

  Hamilelik belirtileri nelerdir, tıpkı adet süreci sırasında hormonsal dengelerin değişmesi sonucu oluşan göğüslerde ağrı, şişlik, hassasiyet gibi belirtilerin, erken hamilelik sürecinde daha etkili bir şekilde görülmesi söz konusu olabilir. Hamilelik süreci ilerledikçe belirtilerin ölçüsü artar. Zamanla vücut sürece uyum sağlar. Göğüslerdeki ağrı ve hassasiyet azalır. Bunun yanı sıra göğüs uçlarında koyulaşma ve meme başlarındaki dairesel bölgede de koyulaşma görülür. İlerleyen süreçte memeler büyür. Meme uçları daha belirgin hale gelebilir ve meme uçlarındaki süt kanalları da hamilelik döneminde açılmaya başlamaktadır.

  • Vajinal kanama ve akıntı

  Özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde kasık ağrısıyla beraber, hafif vajinal kanamalar ve akıntı görülebilir. Kanamalar adet kanamasında olduğu gibi yoğun ve sürekli değildir. Bu ağrıların ve kanamaların sebebi embriyonun anne karnında tutunmaya ve yerleşmeye çalışmasından dolayı oluşur. Hamileliğin ilk dönemlerinde başlayan bu lekelenmeler –özellikle kanamalar ve kramplar- aynı zamanda belirtiyi yaşayan birey için tehlikeli bir durum olabilir. Bu sebeple anne adayının bir doktora görünmesi tavsiye edilir.

  hamilelik belirtileri

  • Mide bulantısı ve sindirim problemleri

  Hamilelik deyince akla ilk gelen belirtilerden olan mide bulantısı, kusma, sindirim sorunları, mide ekşimesi özellikle ilk üç ay görülen şikâyetler arasında yer alabilir. Bazı kişilerde bu şikâyetler, üç aydan fazla sürebilir. Bu dönemde östrojen hormonu sebebiyle yiyeceklerden tiksinme ve bazı kokulara karşı hassasiyet de görülebilir.

  • Şişkinlik

  Hamilelikte hormon dengelerinin değişmesi sonucu vücutta ilk aylardan itibaren şişkinlik görülür. Tıpkı adet döneminde olduğu gibidir ve gittikçe artabilir. Özellikle karın bölgesinde olmak üzere tüm vücutta ödem görülebilir ve hazımsızlık yaşanabilir.

  • Baş ağrısı ve baş dönmesi

  Hormonların yükselmesiyle etkilenen kan akışı ve metabolik değişimler tansiyonu etkiler. Bu da baş dönmesine ve baş ağrısına sebep olabilir.

  • Duygusal dalgalanmalar

  Hamilelik sürecinde anne adayı bazı bedensel değişimlerle birlikte duygusal/ruhsal bazı değişimler de yaşayabilir. Hamilelik sürecinde hormonlardaki değişim kişiyi duygusal, hassas, huysuz ve sinirli yapabilir. Birey bu duygu değişimlerini ilk üç ay daha sık yaşayabilir. Progesteron hormonu sebebiyle oluşan bu dalgalanmalar yorgunluğa ve halsizliğe de yol açabilir.

  • Sık idrara çıkma

  Anne adayı kişi, hamilelikte sık sık idrara çıkma durumu yaşayabilir. Özellikle hamileliğin başında görülen bu durum, hamileliğin sonlarına doğru bebek başının mesaneye baskı yapmasıyla ya da büyüyen rahmin mesaneyi sıkıştırmasıyla sıkça görülebilir. Eğer idrara sık çıkmayı takip eden yanma ve ağrı gibi şikâyetler varsa, idrar yolu enfeksiyonu olma riski sebebiyle en kısa süre içerisinde bir doktora başvurulmalıdır.

  • Vücut sıcaklığında artış

  Bu süreçte sıcak basması ve terlemeyle birlikte, vücut sıcaklığının bir derece kadar artışı görülür. Yine hormon değişimiyle paralel olarak görülen belirtilerden biridir. Hamilelik belirtileri nelerdir, vücut sıcaklığı hamilelik süreci boyunca yüksek seyredebilir.

  Bu belirtiler dışında, hamilelik belirtileri nelerdir, hamilelik süreci boyunca, koşullara ve bedensel yapıya göre bireyin karşılaşabileceği diğer belirtiler; diş eti kanaması, ağızda metalik bir tat oluşması, kabızlık, burun tıkanıklığı ve nefes darlığı, yüzde sivilcelenme ya da artmış cilt pigmentasyonu, bel ve sırt ağrıları, uyumakta zorluk gibi seyreder.

  hamilelikte sık rastlanan sorunlar

  Hamilelikte sıkça rastlanan sorunlara öneriler nelerdir?

  • Çatlaklar

  Yeterince esnekliğe sahip olmayan bir deride, hızlı kilo alıp verme sonucu oluşabilen çatlaklar, hamilelik süresince oluşan, vücutta büyüme ve kilo alma gibi etkileri sebebiyle kadınların %90’ında görülebilir. Daha çok göğüslerde, kalçada ve karında görülen bu çatlaklar; düzenli spor yapılırsa, sağlıklı beslenilirse ve sistemli bir rutin takip edilirse önlenebilir ya da etkisi azaltılabilir. Görsel olarak rahatsız edebilecek ve moral bozabilecek bu çatlakları minimum düzeye indirmek için vücuda esneklik kazandıracak, çatlak oluşumunu önleyecek krem ve yağlardan faydalanılabilir.

  • Burun kanaması

  Burun kanaması gebelikte sık yaşanabilen bir durumdur. Burun şişebilir ve burunda dolgunluk hissi oluşabilir. Östrojen ve progesteron hormonları kan akımını arttırarak burnun yumuşamasına ve şişmesine yol açar. Hamilelik ilerledikçe burun tıkanıklığı gibi rahatsızlıklar da yaşanır. Çözüm olarak, havadaki kuruluğu nem buharıyla dengeleyen cihazlar kullanılması önerilebilir.

  • Kabızlık

  Gebelik süresince kabızlığa neden olabilecek yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Hormonların düzeylerinde görülen artış sebebiyle rahim büyür ve bağırsaklara baskı yapar. Bu da kabızlığa neden olabilir. Lif bakımından zengin gıdalar; meyveler, sebzeler, baklagiller tüketilmelidir. Sıvı alımı arttırılmalıdır ve sık sık yürüyüş yapılmalı; anne adayı daha çok hareket halinde olmalıdır.

  • Mide bulantıları

  Özellikle sabahları oluşan mide bulantısı ve kusma hormonlar açısından iyiye işarettir. Ancak bu durum birey için rahatsız edici ve istenmeyen bir durumdur. Hormonları dengelemek için spor yapmak; yüzme, yoga, yürüyüş vs. etkili olabilir. Zencefil gibi mideyi yatıştıracak çaylar tüketilebilir. Uzun süre aç kalınmamalı ya da kafein az miktarda tüketilmeli. Bu dönemde hamile kişi beslenme konusunda hassas davranmalıdır.

  • Ciltte Değişiklikler

  Progesteron hormonun, hamilelikte, vücutta yarattığı bir diğer etki ise ciltte kuruluktur. Bu kuruluk kaşıntıya da yol açabilir. Nemlendirici kremler kullanmak ya da doktor tavsiyesi kaşıntı önleyici özelliği bulunan bir krem kullanmak yardımcı olabilir.

  gebelik hesaplama

  Hamilelik nasıl teşhis edilir? Hamilelik testi ne zaman yapılır?

  Hamilelikte oluşabilecek ruhsal ve bedensel değişimlerin sonucu ile kişinin hamile olup olmadığı kısmen anlaşılabilir. Hamileliğin kesin olarak anlaşılması için evde gebelik testi yapılır ve sonuca göre hekime başvurulur. Hamilelik testi çubuğunda 2 renkli çizgi görülürse, yüksek ihtimalle hamile demektir. Belirtiler ve hamilelik testi sonrası yine de en net sonucu verecek olan jinekologdur. Hamilelik testi adet döneminin beş gün ila bir hafta gecikmesinden sonra yapılabilir. Hamileliğin başında yapılan kan testi sonucu bireyin hamile olup olmadığı da anlaşılabilir.

  Gebelik hesaplama nasıl yapılır?

  Bebeğin gelişim süreci anne adayı için önemlidir. Yaklaşık 9-10 ay sürebilecek gebelik, son adet olunan tarih gebeliğin başlangıcı olarak kabul edilir ve bu tarih ile ortalama gebelik süresi hesaplanır. Son adet döneminin ilk gününden itibaren 280 gün sayılır. Çıkan sonuç muhtemel doğum tarihini ifade eder.

  Gebelik şekeri için ne yapılabilir?

  Hamilelik döneminde kandaki glikoz düzeyi yükselir. Bu durumda hastaya uygun bir diyet uygulanır. Gebelik şekeri özellikle şeker hastalığına yatkın bireyler için problem haline gelebilir. Şeker düzeyleri normal seyrediyorsa diyete devam edilir. Aksi takdirde hastaya insülin tedavisi başlanabilir.

  Hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

  Hamilelik belirtileri ilk olarak birliktelikten 5 ile 10 gün içerisinde belli olmaya başlar. Hormonal değişiklikler ve fiziki olarak hissedilecek durumlar ortaya çıkmaya başlamaktadır.

  En erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar?

  En erken hamilelik belirtileri başlangıcı 5 ila 7 gün içerisinde ya da 10 gün içerisinde belli etmektedir.

  Hamilelik Belirtileri İlk Hafta

  Hamilelik belirtileri ilk 10 gün içerisinde genellikle belli etmektedir.

  Bunlar genellikle;

  • Yaşanan kasık ağrıları
  • Adet düzeninde değişiklikler ve gecikmeler
  • Vücutta şişkinlik ve ödem oluşması
  • Göğüslerde genel olarak beliren hassasiyet
  • Sık idrar çıkma isteği
  • Kokulara karşı hassasiyet
  • Mide bulantıları
  • Halsizlik ve uykulu durum hali
  • Kişinin ruh halindeki değişiklik ve dalgalanmalar

  Hamilelik Belirtileri İlk Ay

  Hamilelik belirtileri ilk ayda ve ilk haftalarda da aynı belirtileri göstermektedir. Bunlar genel olarak; 

  • Kasık ağrıları
  • Adet düzensizlikleri
  • Koku hassasiyetleri
  • Mide sıkıntısı ve genel olarak bulantı
  • Halsizlik ve sürekli yorgun hissetme hali
  • Kişinin ruh halindeki anlık değişiklikler
  • İdrara çıkma zamanlamasının kısalması, sürekli idrara çıkma 
  • Göğüslerde yaşanan hassasiyet

  Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

  Hamilelik belirtileri dışında net hamile olunduğunun anlaşılması için kan tahlili yapılması gerekmektedir.

  Hamilelikte Yapılmaması Gerekenler

  Hamileliğin ilk ayları özellikle ilk 3 ayı daha dikkatli olunması gerekmektedir. Ani hareketler ve ağır kaldırılan durumlarda gebelikte düşük riski olabileceğinden dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu konuda doktorunuzun tavsiyelerine uymanız gerekmektedir.

  Anne ve bebek sağlığı için hamilelik süresince yoga, hafif tempolu yürüyüş ve pilates yapılabilir.
  Hamileliğin son ayı cinsel ilişkiye girmek bebek için tehlikeli olabilir. Bunun dışında bir sakıncası yoktur.
  Mümkünse diyet ürünleri, suni tatlandırılmış, yağı azaltılmış, dondurulmuş vb. gıdalar tüketilmemelidir. Daha doğal ve sağlıklı ürünler tüketilmesi tercih edilmelidir.
  Doktorunun önerilerine ve tavsiyelerine uyması bu noktada yeterli olacaktır.
  Hamilelik şüphesi olan kişinin regl periyodunun gecikmesinden minimumda 5 gün ile bir hafta veya 10 gün sonra test yapılabilir.
  Son adet gününden itibaren hesaplaması yapılır. Son regl tarihinden itibaren hafta yani 280 gün sayılarak yapılır.
  Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2022
  Yayınlama Tarihi: 09 Ağustos 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
  ,