Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Gripten Korunma Yolları Nelerdir?

Gripten korunma yolları basit ama hayat kurtarıcıdır. Grip, özellikle soğuk kış aylarında veya mevsimsel geçişlerde kişilerin en büyük problemlerinden biri haline gelmektedir. Bilhassa solunum ve dolaşım sistemini etkileyerek bütün organlara çeşitli zararları görülebilmektedir. Genel beden direnci ve savunma sistemi kuvvetli olduğu müddetçe önemli bir rahatsızlık olarak görülmemektedir. Fakat ileri yaşta olan kişilerde, yeni doğan bebeklerde, bağışıklık sisteminin güçsüz olduğu kronik rahatsızlıklarda, dolaşım ve solunum sistemi rahatsızlıklarında ve AIDS gibi bağışıklık sistemini güçsüzleştiren öteki hastalıkların varlığında oldukça kötü sonuçlara yol açabilmektedir.

Grip Nasıl Bulaşır?

Hasta olan kişi hapşırdığı ve öksürdüğü zaman, gözle görülmeyen milyarlarca influenza virüsü havaya yayılmaktadır; aynı ortamı paylaşan kişiler ‘damlacık infeksiyonu’ olarak adlandırılan bulaşan yolu ile bu alandaki virüsün solunmasından 1-3 gün sonra semptomlar başlar. Damlacık yolu dışında hasta kişilerin ağız ve burun akıntılarına temasta olan eşyaları kullanmak, hasta olan kişi ile yakın temasta bulunmak diğer bulaşma yollarından biridir. Gribin bulaşmasını sağlayan etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kuru olan havada virüsün yayılma durumu kolaylaşmaktadır.
 • Kapalı ortamlarda yakın temas halinde olmak virüsün bulaşmasını hızlandırır. 
 • Toplu taşıma araçlarını kullanmak virüsün bulaşmasını kolaylaştırır.
 • Ülkeler arası seyahatler virüsün yayılmasını ilerletir.
 • Kötü hijyen koşulları virüsün yayılmasını sağlar.

Gripten Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Gripten korunma yolları kolay ama önemlidir. Grip virüsü bedene burun, ağız ve göz yoluyla girmektedir. Halk arasında 'paçavra hastalığı' olarak da adlandırılan kış aylarının yaygın olarak görülen hastalığı grip; yalnızca soğuk havalarda değil, çoğunluk ile öksürük ve hapşırma yolu ile bulaşmış olan virüslerin yol açtığı bir hastalık türüdür. Bu hastalıktan korunmanın yollarını şu şekildedir;

 • Kalabalığın olduğu yerlerde mümkün olduğu kadar uzak durulması gerekmektedir. 
 • Toplu taşıma kullanırken maske kullanımına özen gösterilmelidir.
 • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.
 • C vitamini içeren besinler tüketilmelidir.
 • Kişisel hijyen kurallarına özen gösterilmelidir.
 • Öksürük ve hapşırma esnasında ağız ve burun kapatılmalıdır.
 • Hasta olan kişinin evde dinlenmesi gerekir.
 • Aşı yaptırılmalıdır.

Grip Bulaştığında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Gripten korunmak için uygulanması gereken bazı yöntemler vardır. Korunma yöntemlerinin uygulanmasına rağmen virüs farklı durumlardan dolayı kişilere bulaşabilir. Böyle durumlarda yapılması gerekenler şu şekildedir;

Bol sebze ve meyve tüketin: Bağışıklığı güçlendirecek C vitamini içeriği zengin olan besinler tüketilmektedir. Bu zengin içeriği olan besinler; mandalina, portakal, limon, greyfurt gibi meyvelerdir. Bunlar ile birlikte; ıspanak, lahana, karnabahar, yeşil biber, gibi sebzeler tercih edilebilir.

Bol sıvı tüketimi: Bol oranda sıvı tüketmek hastalığın atlatılmasına katkı sağlar. Sıvı alınmadığı zaman dokular daha fazla kurur, ağız ve buruna virüs daha rahat tutunmuş olur.

Düzenli ve sağlıklı beslenin: Hastalığın atlatılması için bağışıklığın güçlendirilmesi gerekir. Omega 3, kalsiyum, minerallerin alınması gerekir. Bunlar ile birlikte birki çaylarının da tüketilmesi hastalığın erken atlatılmasında etkilidir.

Sigarayı bırakın: Sigara kullanmak iyileşme zamanını uzatır. Bundan dolayı sigaranın bırakılması önemlidir.

İstirahat etmeye çalışın: Bağışıklık sisteminin güçlenmesi gerekir. Bundan dolayı yatakta istirahat oldukça önemlidir. Dinlenmek hastalığın iyileşme süresini kısaltır.

İlacı bilinçli kullanın: Ağrı kesiciler, ateş düşürücüler ve soğuk algınlığı ilaçları uzman kontrolünde kullanılabilir. Antibiyotik kullanımı da uzman kontörlünde olmalıdır.

İlk olarak gribin çok kısa sürede geçmesi için dinlenmek gerekir. Dinlenmeden grip hastalığından bir günde kurtulmak çok mümkün değildir. Bunun ile birlikte bol miktarda sıvı almak gerekir.
Devamlı olarak grip oluyor ve iyileşme süresi aşırı uzuyorsa D vitamini eksikliğiniz bulunabilir. Bundan dolayı en kısa sürede bir uzmandan destek almalısınız.
Banyo yapmak ağrıların azalmasına yardım eder, beden sıcaklığının azalmasına neden olur. İdeal banyo suyu ılık olmalıdır.
Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 07 Aralık 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,