Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Göz Kuruluğu Nedir? Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Göz kuruluğu, gözün ön bölümünü koruyan ve ıslak kalmasını sağlayan tabakanın eksik veya düzensiz olması durumudur. Bu tabaka, gözün birçok mikroorganizmalardan ve dış faktörlerden (toz, kum, rüzgar gibi) korunmasını sağlamaktadır. Bu tabakada meydana gelen birtakım sorunlar nedeniyle gözde kuruluk sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple göz sağlığı için gerekli kontrollerin yapılması ve önlem alınması gerekmektedir.

Göz kuruluğu, gözyaşlarının sağlaması gereken nemlendirmeyi yapamadığında ortaya çıkabilen ve çok fazla karşılaşılan bir durumdur. Özellikle iklim şartları nedeniyle havanın kuru olması, kişilerin kapalı ve havasız ortamlarda bulunması, arabalarda bulunan klimalarının ortamdaki havayı kurutması gibi birçok neden bulunmaktadır. Bu gibi durumlara karşı alınması gereken ve göz kuruluğuna iyi gelen önlemler şu şekildedir:
Ortam Havasının Nemlendirilmesi
Gözlerin kurumasını önlemede havadaki nem oranı önemlidir. Özellikle klima, alışveriş merkezlerindeki kuru hava, kaloriferler, iş ortamı, uzun süre bilgisayarda çalışmak ve karasal iklim kuru havada neden olmaktadır. Göz yüzeyinin nemlenmesi ve sağlıklı kalması pek çok şarta bağlıdır. Bulunulan ortamı nemlendirmek için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Ev ortamında kaloriferin üzerine büyük bir havlu ıslatılıp koyulabilir. Özellikle uzaktan çalışan kişilerin odalarını nemlendirmesi önemlidir.
Omega 3 Tüketimi
Gözyaşının yağ tabakası da sağlıklı bir göz için önem taşımaktadır. Bu salgı kayganlığa neden olurken buharlaşma durumunu da yavaşlatır. Sağlıklı salgısı için kişilerin omega 3 tüketmesi çok fazla önemlidir. Omega 3 içeriği taşıyan vitaminler veya omega 3 içerikli gıdaların tüketilmesi bu bakımdan çok faydalıdır. 
Suni Gözyaşı Damlaları
Geçici olarak görülen sorunlarda doktor tarafından önerilen suni göz yaşı damlaları bulunmaktadır. Kişinin bunu almadan önce bir uzman tarafından muayene edilmesi ve doktor tavsiyesi üzerine alması gerekmektedir. Bu damlalar gözün ıslanıp nemli kalmasına neden olmaktadır.

Göz Kuruluğu Belirtileri Nelerdir?

Göz kuruluğu belirtileri çoğunlukla benzer durumlardır. Çoğunlukla her iki gözü de etkilemektedir. Bazı kişilerde nadiren tek gözde görülebilirken, diğer gözde görülmemektedir. Sık görülen göz kuruluğu belirtileri şu şekildedir:

  • Gözlerin batması, yanma ya da kaşıntı
  • Gözlerin içinde ya da çevresinde lifli mukus birikmesi
  • Güneşe ya da farklı ışıklara hassas ve duyarlı olma
  • Gözlerde kızarıklık durumu
  • Gözlerin içinde bir cisim varmış gibi hissetme
  • Lens kullanımında zorlanma
  • Gece araç kullanamama ve yola odaklanamama
  • Gözlerin sulanması
  • Bulanık olarak görmek ve gözlerdeki yorgunluk hissi

Kişilerin çoğunda bu belirtiler benzer olarak meydana gelir. Fakat bu belirtilerin göz kuruluğu yaşayan kişilerde her zaman ortaya çıkmaz. Belirtilerin görülmesi ve kişide şikayetlerin başlaması durumunda vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi edilmediği durumlarda kişinin yaşam kalitesi düşer ve kalıcı olma ihtimali bulunmaktadır.

Göz Kuruluğu Neden Olur?

“Göz kuruluğu neden olur?” Sorusunun pek çok yanıtı bulunmaktadır. İlerleyen yaşla birlikte göz yaşı miktarı zaman içerisinde azalır. Bu durum göz kuruluğuna neden olabilir. 
Bunun yanı sıra birtakım ilaçların kullanımı sonrası yan etkileri bu duruma neden olabilir. Kontakt lenslerin uzun zaman kullanılması bu durumun nedenleri arasındadır. Ayrıca birtakım tıbbi durumlar ve alerjiler bu duruma neden olabilirken asıl neden gözyaşı eksikliğinden kaynaklanmaktadır.
Bazı kişilerde bu durumun nedeni gözyaşı üretiminin eksik olmasıdır. Bu duruma ileri yaş, diyabet hastalığı, romatoid artrit, tiroid problemleri ve A vitamini eksiliği gibi faktörler sebep olabilmektedir. Bunların yanı sıra daha önceden geçirilen lazer göz ameliyatları, enflamasyon ya da radyasyon kaynaklı gözyaşı bezi hasarı da göz kuruluğuna sebep olabilmektedir. Uzun süre bilgisayar kullanırken ya da televizyon seyrederken gözleri uzun süre açıp kapatmamak geçici göz kuruluklarına sebep olabilir. 
Ayrıca; Antihistaminik ilaçları, Dekonjestanlar ilaçları, Hormon replasman tedavisi, Antidepresanlar, yüksek tansiyon ilaçları, doğum kontrol hapı ve Parkinson tedavisinde kullanılan ilaçlar da neden olabilmektedir.

Göz Kuruluğu Tanısı Nasıl Konulur?

Bu sorunun nedenini belirlemek ve tanı konulması amacıyla uygulanabilecek birtakım testler ve prosedürler bulunmaktadır. Bunlardan en çok önerileni ve tercih edileni kapsamlı bir göz muayenesidir. Yapılan muayene sonrasında genellikle bu durumun nedeni belirlenmektedir. 
Uzman kişi tarafından yapılan test ile gözyaşı miktarı belirlenmektedir. Ayrıca farklı bir test ile gözyaşı kalitesi de belirlenmektedir. Böylece bu duruma neden olan faktörler belirlenir ve uzman tarafından gerekli görülen tedavi süreci başlar. 

Göz Kuruluğu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde çok sık karşılaşılan bu durum için en çok sorulan sorular arasında “Göz kuruluğuna ne iyi gelir?” Sorusu bulunmaktadır. Özellikle yaz dönemlerinde yaşanan sıcaklık nedeniyle kullanılan klimalar ve vantilatörlerden kaynaklı hava akımlarına dikkat etmek bu durumun önüne geçebilir. Bununla birlikte güneşli havalarda güneş gözlüğü kullanmak gözü korur ve bu durumun oluşmasını önler.
Kış dönemlerinde evlerde bulunan klima ve kaloriferler ortamdaki havayı kurutabilir ve bu duruma neden olabilir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için ortamı nemlendiren cihazlar kullanabilir veya kalorifer peteklerinin üstüne havayı nemlendirmesi için su koyulabilir. 
Sık sık kitap okumak, çok fazla bilgisayar kullanmak ve uzun süre televizyon izlemek gözü yorabilir ve kurumasına sebep olabilmektedir. Gözlerin dinlenmeye ihtiyacı olduğu için kendinize belirli sürelerde aralar oluşturun ve biraz dinlenin. 
Bunların yanı sıra farklı nedenler arasında bulunan göz kapağı iltihabı durumu için uzman tarafından antibiyotik içerikli damla veya ağızdan yoluyla alınan antibiyotik önerebilir. Korneada iltihap oluşması durumunda da antibiyotik tedavisi uygulanabilir.
Sizde veya yakınlarınızda belirtiler ve şikayet durumu söz konusu olduğunda vakit kaybetmeden muayene olunmalıdır. Aksi halde kronik bir hal alabilir ve uzun süre tedavi edilmesi gereken bir probleme dönüşebilir.

Bu problemin geçici ya kalıcı olma durumu bulunmaktadır. Kalıcı olduğunda yani kronik olması durumunda uzun süre tedavi edilmesi gerekebilir. Bu nedenle belirti ve şikayetlerin başlaması durumunda vakit kaybetmeden doktora gidilmeli ve muayene olunmalıdır.
• Ortamdaki havanın nemlendirilmesi • Gözlerin dinlendirilmesi • Düzenli ve dengeli beslenme • Sigara dumanından uzak durulmalı • Suni göz yaşı damlası kullanılabilir (doktor tavsiyesi üzerine) • Çok rüzgarlı havalarda gözleri koruma • Bol bol su tüketimi • Omega 3 içeren tüketimi
Stres; göz seğirmesi, göz sulanması ya da göz kuruluğu gibi sorunlara neden olabilmektedir.
Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 18 Ekim 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,