Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Göz Hastalıkları Nedir? Belirti ve Tedavi Yöntemleri

Göz rahatsızlıkları, çevreye veya kalıtımsal etkenlere bağlı şekilde gelişmekte olan ve türlü görme sorunlarına neden olabilen fiziksel hastalıklardır. Göz kapaklarında, gözü dış faktörlere karşı korumakta olan ve saydam tabaka şeklinde bilinen göz zarı, gözyaşı kanalları, göz merceğinde veya gözü saran sinir dokularında oluşabilen her çeşit rahatsızlık göz hastalıkları şeklinde isimlendirilir.

Göz Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Bedenin en mühim duyu organlarından bir tanesi olan gözlerde meydana gelen herhangi bir problem görme duyusunun gerilemesine veya göz içinde batma, yanma ve benzer yakınmalara neden olduğu için, göz rahatsızlıklarının semptomlarının kolaylıkla farkına varılabilir;

 • Gözlerin ağırlaşması ve ağrı
 • Göz içerisine yabancı bir cisim kaçmış hissi
 • Gözlerin yaşarması, yoğun gözyaşı atımı
 • Gözlerin çapaklanması
 • Yoğun göz kaşınması, kızarma ve yanma hissedilmesi
 • Görmede azlık
 • Göz kapağında düşüklük ve göz kapağında şişme
 • Gözleri kısarak bakma

Göz Hastalıkları Nedenleri Nelerdir?

Göz rahatsızlıkları kalıtımsal veya çevresel etkenlere göre değişiklik gösterir. Yaygın olarak görülen göz rahatsızlıkları şöyledir;

 • Görmeyi zor hale getiren az veya fazla ışıkta olmak 
 • Göze yabancı cisim kaçması sonrası gelişmekte olan gelişen göz hasarı
 • Sinüzit, başın ağrıması, gribal enfeksiyon, nezle ve ateşli rahatsızlıkların olumsuz etkileri
 • Gözlerde kuruluk sorunları
 • Şeker, kalp rahatsızlığı gibi hastalıklar
 • Kalıtımsal faktörler

Göz Hastalıkları Çeşitleri Nelerdir?

Doğuştan kaynaklanan pek çok göz rahatsızlığıyla beraber gelişmekte olan teknolojiyle yükselen televizyon ve akıllı cihaz kullanmaya bağlı şekilde oluşan göz sorunlarından bahsedilebilir;

Glokom (Göz Tansiyonu): Göz içerisindeki sıvıyı dışarı bırakmakta olan kanallarda oluşan yapısal tıkanma, sıvının dışarı az oranda atılamaması sebep olup göz içi basıncı yükselir. Yükselen göz basıncı da gözlerdeki sinirlerde kayıplara yol açarak; görmede bulanıklık, yoğun baş ve göz ağrısı gibi sorunlara neden olur. 

Katarakt (Göze Perde İnmesi): İleriki yaşlarda ve diyabet hastalığı yaşayan bireylerde görülme durumu daha fazla olan katarakt, göz merceğinin saydamlığını kaybettiği bir göz rahatsızlığı olarak karşımıza çıkar. Bu durumda ağrısız ve hızlı bir biçimde seyreden görme kaybı, gözlerin kamaşması ve ışık karşısından yoğun hassasiyet gelişim gösterir.

Renk Körlüğü: Görme merkezinde renkleri ayrıştırmaya neden olan özel pigmetlerin bulunmaması veya yetecek oranda pigment olmamasına bağlı gelişmekte olan, genel olarak genetik ilerleyen bir görme sorunudur. Renk körlüğü genel olarak kırmızı, yeşil ve mavi renklerden bir veya daha çoğunu ayırt edememe ile meydana gelir.

Şaşılık: Genellikle doğuştan gelmekte olan ya da kaza, ateşli rahatsızlıklar sonucu meydana gelen şaşılık sorunu iki gözün belirli bir noktaya paralel bir biçimde bakmasını engellemekte olan bir göz sorunu şeklinde ifade edilebilir.

Alerjik Konjonktivit: Yaygın olarak görülen göz rahatsızlıklarının göz alerjilerinden kaynaklı olarak gelişim gösterdiği belirtilebilir.

Ektropiyum: İleriki yaşlara bağlı gelişim gösteren göz kapağı sarkması, göz kapağının tersine dönmesi şeklinde bilinmekte olan yaygın olarak görülen bir göz sorunudur.

Göz Hastalıkları Nasıl Teşhis Edilir? 

Görmede bulanık, yoğun göz ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı, gözlerin kızarması ve şişlik gibi semptomların görülmesi bir göz rahatsızlığının varlığını gösterebilir. Semptomların doğru belirlenmesi etkin teşhis ve tedavi için büyük önem taşır. Doğru teşhis semptomlarıyla beraber göz doktorlarınca uygulanan test veya kontroller sayesinde belirlenmektedir.

Göz Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Görme dokusunda daralmaya yol açan göz rahatsızlıkları, günlük yaşamı kötü yönde etkilediğinden dolayı uygun tedavinin seçilmesi çok önemlidir. Doğuştan gelmekte olan göz hastalıkları ve çevresel faktörlere bağlı şekilde meydana gelen görme sorunları için birbirine benzemeyen tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Ayrıntılı göz kontrolüyle doğru biçimde tanı konulan göz sorunlarının tedavisi için uzman tarafından gözlük kullanımı, ilaçla tedavi veya cerrahi operasyon gibi tedavi teknikleri uygulanabilir.

Uygun tanıyla etkin biçimde tedavi sağlanamayan göz sorunlarının hızlı bir şekilde görme kaybına yol açabileceği düşünülmeli, uygun sıklıkta göz kontrolü ve uzman kontrolü aksatılmamalıdır.

Göz tansiyonu veya tıptaki ismiyle glokom bu çeşit rahatsızlıkların başında gelir. Göz rahatsızlığı semptom göstermeksizin uzun seneler içerisinde ilerleyen kalıcı körlük ile sonuçlanabilir.
Gözlerde kanlanma, gözlerin çapaklanması, sulanma, kızarıklık, gözlerde kaşıntı, şişlik.
Göz bozuklukları 3 türdür. Bunlar; miyop, hipermetrop ve astigmattır.
Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2023
Yayınlama Tarihi: 17 Nisan 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,