Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testi, genelde bebek sahibi olmak isteyen ya da hamilelik şüphesi bulunan kişilerce, hamile olup olmadıklarını anlamak için yapılır. İki farklı türden uygulanan gebelik testi vardır: Bunlardan biri idrar gebelik testi, diğeri ise kan testleridir. İdrar testleri, eczanelerden alınabilecek küçük kitlerdir. Birkaç damla idrarla test sonucu öğrenilebilir. Kan testlerinde ise hamilelik şüphesi bulunan kişiden alınan kan laboratuvar koşullarında incelenir ve bu şekilde test sonucuna ulaşılır. Her iki testte gebelik şüphesi bulunan kişilerin sıklıkla başvurduğu yöntemler arasındadır. Bu testlerin doğru zamanda, doğru koşullarda ve doğru şekillerde yapılması önem taşır. Aynı zamanda klasik idrar testi dışında, erken dönemde gebeliği tespit eden test kitleri de bulunur.

Gebelik Testi Nedir?

Hamilelik testi, hamileliğin başlangıç evresiyle beraber vücutta hamilelik hormonu olarak da bilinen Beta-HCG hormonunun artışıyla, kandaki ve idrardaki miktarın ölçümü ile gebelik olup olmama ihtimalinin kesinlik kazanmasını sağlayan testtir. Beta-HCG hormonu, yalnızca hamilelik ile ilişkili bir hormon değildir. Başka hastalıklar sebebiyle de herhangi bir kadın ya da erkekte bu hormonda artış görülebilmektedir. Bu sebeple Beta-HCG hormonu yüksek kişilerde gebelik ihtimali yüksek olsa da, ileri tanı testleri yaptırılarak, araştırmaya devam edilmelidir. Beta-HCG düzeyini direkt ölçmesi nedeniyle kan testleri daha güvenilirken, idrar testi hastaneye gitmeye gerek olmaması gibi kolaylıklar sağlaması nedeniyle daha çok tercih edilmektedir. 

Gebelik testi nasıl yapılır? Bir miktar idrarın, gebelik testi kitinin üzerine damlatılmasıyla yapılır. Bu kit, idrardaki Beta-HCG oranını ölçerek tek çizgi yani negatif veya çift çizgi yani pozitif sonuçlarını verir. Hamile olmayan ve sağlıklı bir kadında Beta-HCG hormonu düzeyi 0-10 mlU/mL aralığında yer alır. Gebeliğin başlaması ile bu hormonun oranı hızlı bir şekilde artış gösterir. İdrar testlerinin güvenilirliği ne kadar yöntemin tercih edilmesi konusunda büyük bir rol oynasa da, zaman zaman yanlış sonuçlar verebildiğinden, kan testlerinden de destek almak doğru olacaktır.

Erken Gebelik Testi Nedir?

Erken gebelik testinde klasik idrar gebelik testleri gibi idrarın damlatılmasıyla sonucun elde edildiği test kitleridir. Fakat erken gebelik testi kitleri diğer kitlere göre daha hassastırlar ve klasik testlerin tespit edemediği erken gebelik dönemini tespit edebilirler. Yani erken gebelik testi kitleri Beta-HCG hormonu düzeyini daha hassas bir şekilde ölçerek, düzeyin iniş çıkışlarını daha net algılayabilecek kadar hassas bir ölçüm özelliğine sahiptir. Klasik gebelik testlerinde, testin uygulanabilmesi için adet gecikmesinin yaşanması ve sürecin gözlemlenmesi gerekir. Klasik testlerde, kişinin adet olacağı ilk günde dahi Beta-HCG hormonunun yükselişi tespit edilmeyebilir. Dolayısıyla kişi hamile olsa dahi, hormon hafif yüksek olduğundan test negatif çıkabilmektedir. Bununla beraber, erken gebelik testlerinde döllenmenin gerçekleşmesinin ardından bir hafta içerisinde hamilelik tespit edilebilmektedir.

Kanda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testi yaptırmak isteyen kişilere önerilebilecek en iyi ve en güvenilir yöntem kanda gebelik testidir. Bu testte, Beta-HCG hormonunun düzeyi koldan tek tüp şeklinde alınan kan örneği ile ölçülebilmektedir. Sonuçlara çoğunlukla aynı gün içerisinde ulaşılabilmektedir. Genellikle, üreme çağında olan, sağlıklı olan ve aktif bir cinsel yaşamı bulunan kişilerde Beta-HCG hormonunun yüksek çıkması hamileliği işaret etmektedir.

Bazı hastalıklardan kaynaklı Beta-HCG hormonu düzeylerinde artış gözlenebilir. Bazı kanser türlerinde, down sendromunda, karaciğer tümörlerinde vb. bazı hastalıklarda bu hormonun yüksek olduğu görülebilir. Bununla birlikte dış gebelik, boş gebelik gibi sağlıksız şartlarda gerçekleşen gebeliklerde hormon seviyesi yüksek çıkabilir. Sağlıklı bir hamileliği tespit etmek için ultrason analizi yapılması ve kalp atışlarının düzeninin izlenmesi gerekir. Eğer gebelik testi pozitif çıkmışsa, birkaç gün sonra test tekrar yaptırılabilir. Hormonun değer aralığı geniştir ve alt sınıra ya da üst sınıra ya yakın olması bir önem teşkil etmez. Önemli olan hormon düzeyinin düzenli olarak yükseliyor olmasıdır. Gebeliğin ilerlemesi ve bebeğin ultrason ile gözlemlenebilecek kadar büyümesiyle Beta-HCG hormonu düzeylerinin takip edilmesi gerekmez.

İdrarda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Kanda gebelik testi dışında uygulanabilecek bir diğer yöntem, idrarda gebelik testi yöntemidir. İdrarda gebelik testi eczanelerden temin edilebilecek, uygun fiyatlı ve kullanışlı bir test kitidir. İdrarda gebelik testi, kan testleri gibi hormon seviyelerini ölçerek gebelik olup olmadığını analiz eder. Güvenli bir uygulama için testin kullanım talimatları okunmalıdır. İdrarda gebelik testleri iki farklı şekilde uygulanabilir. İdrar örneği bir kabın içerisine doldurulur ve test çubuğu bu kaba daldırılır. Diğer yöntem ise test çubuğunun akan idrar altında talimatların belirttiği süre zarfında tutularak uygulanır. Testin kesin sonuç verebilmesi için yaklaşık 15 dakika beklenmesi gerekir. Gün içinde herhangi bir saatte idrar örneği alınabilmektedir. Fakat sabah ilk idrar sırasında testin uygulanması daha etkili olacaktır. Kit üzerinde tek çizgi olması negatifi işaret eder, yani hamilelik yoktur. Eğer çift çizgi bulunuyorsa, durum pozitiftir, yani gebelik vardır. Çizgiler silik görünüyor, tam anlamıyla anlaşılmıyorsa testin tekrar yapılması gerekebilir. Hamilelik testi kitinin prospektüsünde gerekli yönlendirmeler bulunmaktadır.

İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Belli Olur?

Hamilelik testinin uygulanması için en doğru zaman adet gününün geciktiği zamandır. Adet gecikmesinden önce yapılmış testlerde hamilelik söz konusu olsa dahi, hormon düzeyi çok düşük olabilmektedir. Bu da hatalı ve negatif sonuçlar elde etmeye sebep olabilir. Adet gecikmesi ile yapılan testlerde hata payı oldukça düşüktür. Cinsel birliktelik sonrası bir hafta kadar geçmesi ardından erken gebelik testleri uygulanması ile hamilelik hakkında bilgi sahibi olunabilir. Test yapıldıktan sonra pozitif sonuç elde edilirse bir hekime başvurulmalı; hekimin tavsiye ettiği zamanda testler tekrarlanır ve sonuca göre, gebelik 4.-5. haftaya ulaştığında ultrason muayenesine gidilir.

Eğer bebek sahibi olmak istiyor veya hamileliğe dair belirtiler yaşıyorsanız bir sağlık kuruluşuna başvurup, muayeneden geçebilirsiniz. İdrarda gebelik testi ya da erken gebelik testi yaptıysanız ve pozitif dönüt aldıysanız kan testi yaptırmak ve muayene olmak için en kısa sürede bir hekim ile görüşmeniz gerekmektedir.

Gebeliğe dair en önemli belirti adet gecikmesi olarak açıklanabilir. Bununla beraber göğüste hassasiyet ve ağrı, mide bulantısı, halsizlik ve yorgunluk, uyku hali görülebilir.
Hamilelikte annenin kan grubu Rh- ise ve bebek Rh+ ise bu durum anne ve bebeğin arasında kan uyuşmazlığı olduğunu gösterir. Kan uyuşmazlığı, negatif bir annenin, pozitif bir bebeğe hamile kalması kaynaklı oluşur. Bebeğin pozitif kan grubu babadan gelir. Hamilelik sürecinde bu durum için gerekli planlamalar yapılır, anne ve babaya kan grupları muayene sırasında sorulur.
İlişki yaşandıktan sonra başarıyla döllenen bir yumurtanın embriyoya dönüşmesi ve ardından embriyonun rahime tutunabilmesi yaklaşık bir haftayı bulabilir. Bu süre değişiklik gösterebilmektedir. Tüm hamilelik belirtilerinin çıkması için ilişki yaşandıktan sonra iki hafta geçmesi gerekmektedir.
Evde yapılan idrarda gebelik testinde iki çizgiden birinin silik çıkması gebelik şüphesi anlamına gelmektedir. 3-4 dakika ardından tek çizgi görünmesi durumunda sonuç negatif olmaktadır. Fakat iki çizgi de net ise sonuç pozitiftir.
Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2022
Yayınlama Tarihi: 21 Şubat 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,