Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Flurona Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Flurona tanımı, İsrail ve ABD’de COVİD-19 ile aynı zamanlı şekilde influenza (grip) virüsü vakaları yaşanması ile kullanımı başlanmıştır. Birden çok rahatsızlık gerçekleştirilen organizma ile enfekte durumu koenfeksiyon olarak adlandırılmaktadır. Koenfeksiyon ender rastlanan bir şey değildir. HIV ile enfekte olan kişilerde tüberküloz gelişimi, daha evvelki influenza salgınında virüs enfeksiyon beraberlikleri ağır ve ölümcül biçimde karşımıza çıkmaktadır.

Bireyin aynı anda koronavirüs ve grip geçirmesi florona olarak belirtilmektedir. COVİD-19’a yol açan koronavirüs ile İngilizcede grip anlamı taşıyan flu sözcüklerinin bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Flurona virüs, flu (ingilizce grip) ve Corona sözcüklerinin birleşimi ile oluşturulan klinik bir durumdur. Bundan dolayı Flurona virus hatalı olan bir açıklamadır. Flurona henüz bir rahatsızlık veya COVİD-19 varyantı olarak belirtilmemiştir.

Flurona Belirtileri Nelerdir?

Net bir şekilde sadece belirtilere bakılıp COVİD-19, grip veya flurona olma durumunun söylenmesi imkansızdır, semptomlar benzerlik gösterebilir. Burnun tıkanması, öksürme boğazda ağrı yaşanması, eforla çoğalan nefes darlığı veya nefesi tutmakta güçlük grip semptomları olarak gösterilebilir, ateşin yükselmesi, yoğun vücut ağrıları olmak üzere bilhassa eklem ağrıları da grip için yol gösterir. Flurona belirtileri ise şu şekilde sıralayabiliriz; 

  • Yüksek ateş
  • Öksürük
  • Nefes daralması
  • Eklem ağrısı 
  • Beden ağrısı
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • İshal

Flurona Ne Sıklıkla Görülmektedir?

Fluronanın ne kadar yaygın olduğu tam olarak belli olmasa bile hem COVİD-19 hem de grip testi sonucunun pozitif çıkmasının %1’den daha fazla bir değerde olmadığını göstermekte olan çalışmalar mevcuttur. COVİD-19 olunduğunda koronavirüs, bedende oldukça etili olacaktır. Bundan dolayı hem koronavirüs hem influenza yaşanan vakalar olması ile birlikte sıklıkla bu birlikteliğin yaşanması beklenmez. Yükselen Omicron vakaları ve gribal enfeksiyonun başlaması ile beraber soğuk havaların ilerlemesi ile vakalarda yükseliş beklenmektedir. Bütün bunlar ile birlikte her ikisi için de ayrı ayrı test uygulamak, hastaneye yatışı gerektirmekte olan önemli olaylarda dahi çok olası olmadığı için flurona görülme sıklığı ile ilgili net sayılar söylemek mümkün değildir.

Flurona Virus Nasıl Bulaşır?

Öksürme veya hapşırma sonucu ufak damlacıklar yolu ile ağız, burun yolu ile ya da bu damlacıklar ile kontamine olan yerlere temas sonucu bulaşabilir. Koronavirüs ve influenza mikropları alt ve üst solunum yolunda enfeksiyona yol açarlar. Semptom yaşanmayan durumların yanı sıra ender de olsa hafif veya orta ağırlıkta enfeksiyonlardan ağır rahatsızlık ve yaşamı kaybetmeye kadar giden geniş bir yelpazeye sahiptir.

Flurona Virus Nasıl Tedavi Edilir?

Grip tedavisi uygulanırken antiviral ilaçlar, ağrı kesici haplar ve ateş düşürücü ilaçlar genellikle reçete edilmektedir. Antiviral ilaçlar öncelikle 48 saatte alındığı zaman etkisini gösterir ve her grip yaşana bireylere de reçete edilmeleri doğru değildir. Ağır risk içeren gruplar için uygulanabilir. Medikal tedavi ile birlikte bol oranda sıvı tüketmek ve dinlenmek önemlidir. Taze meyve ve sebzeler bol oranda tüketilmelidir, bal, nane- limon zencefil, bitki çayı, sarımsak, soğan gibi doğal şeyler de kullanılmalıdır. COVID-19 ise pek çok kişide hafif seyredebilir ve takviye edici tedavi genel olarak yeterli gelir. COVİD-19 hastalığının tedavisinde hastalığı ağır geçiren kişiler ve şiddetli hastalık tehlikesi oluşturanlar için oksijen yardımı uygulanır. Hastalığı riskli olan kişiler için de ventilasyon gibi ileri solunum desteği tercih edilir. Hastanedeki tedavinin hedefi ise genel olarak belirtilerin azalması ve bireyin bağışıklığının hastalık ile mücadele etmesini sağlamaktır.  Bunlar ile birlikte gribin tedavi edilmesinde de tüketilen besin takviyeleri, bol dinlenme ve sıvı tüketimidir.

Flurona’dan Korunma Yolları Nelerdir?

COVİD-19 ve grip ile enfekte olan kişi ile yakın temasta bulunup, aynı havayı solumak ve ortaklaşa kullanım alanlarında bulunmak kolaylıkla hastalığın yayılmasına neden olur.  Bulunulan alanların düzenli bir şekilde havalandırmak, ağız ve burnun kapalı olacak biçimde maske takmak, sosyal mesafenin sağlanması, temizliğe dikkat edilmesi, kişilerin bu hastalıklardan korunması için dikkat etmeleri gerektiği etkili tekniklerdendir. Dikkat edilmesi gerekli bu konulara ilave olarak her iki rahatsızlıkta da aşı ile enfeksiyon riski önemli ölçüde azaltılabilir. Aşı olan bireylerde belirtiler aşı olmayan kişilere göre büyük oranda daha hafif olacağı için grip aşılarına da gerekli önem verilmelidir.

Bağışıklık sistemi baskılanan, kronik bir hastalığı bulunmayan, genç ve sağlıklı kişilerde flurona sürecinin kötü olası gözlemlenmez. Flurona tehlikesi ağır vakalarda etkilerin hangi durumda yaşandığı tam olarak belli değildir.
Bilhassa altta yatan hastalığı olan veya bağışıklık sistemi baskılanan bireylerde aynı anda enfeksiyon varlığı COVİD-19’un neden olduğu semptomları arttırabileceği gözlemlenmiştir. Fakat teoride tanımlanan bu bilgi pratik olarak belli değildir.
COVİD-19, grip ve flurona durumundan endişe duyuluyorsa test uygulanabilir. Hem Test sonuçları beklenirken COVID-19 veya grip bulaşına neden olunmaması için izole olunmalıdır.
Bu iki hastalığın aşısı beraber uygulanabilir. COVİD-19 aşısının kuvvetli olması için uygulanan tekrar dozları ile beraber grip aşıları da güvenli olmaktadır. Fakat her iki aşıda da belirtilerin normal geçirileceği ve rahatsızlığa yakalanma tehlikesinin de azalacağı gözlemlenmiştir.
Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 21 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,