Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Finansal Sağlık Ruh Sağlığınızı Nasıl Etkiler?

Finansal sağlık, para ile ilgili ihtiyaçların şimdi ve daha sonra yaşamda tam olarak karşılanması durumudur. Kişi finansal olarak iyi durumdaysa, finansal gelecek konusunda kendini güvende hisseder. Para konusunda aşırı strese girmez ve yaşamın tadını rahatça çıkarabilir. Tersi bir durumda kişi strese girebilir ve kaygı yaşayabilir. İnsan psikolojisi ve finansal sağlık bir döngü içinde birlikte çalışır. Biri iyi değilse, genellikle diğerini etkiler.

Finansal sağlık; hangi gelir seviyesinde olursak olalım finansal olarak iyi olma durumunu, yani gelir gider oranını korumayı, akıllı finansal kararlar verme becerisini, ani masraflara karşı hazırlık durumunu tanımlamaktadır. Bu kavram finansal sorumlulukları uygularken varlık ve borçları sağlıklı bir şekilde yöneterek, geleceğe ilişkin özgür ve güvenli bir hayat biçimi planlama becerisini ifade eder.

Finansal olarak sağlıklı olmak için bireysel finans gözlemleri gerçekleştirerek bu duruma başlamak gerekir. Gözlemin sağlamış olduğu farkındalık kişinin kendisine, kısa veya uzun vadeli hedefler belirlemesi gerekir. Bu hedefler için adımlar attıktan sonra yeniden gözlem sürecine geçilmelidir ve kat edilen mesafe takip edilmelidir. Bu adımlar doğrultusunda ilerlemek kişinin hedeflerine ulaşması noktasında katkı sağlayacaktır. Bu süreçte önemli olan durumsa bu aşamaları kararlı bir biçimde devam ettirmek ve finansal sağlık durumunu bilinçli bir biçimde yönetebilmektir.

Finansal Sağlığın Ruh Sağlığına Etkileri Nelerdir?

Ruhsal sağlığınız ile mali sağlığınız arasındaki bağlantı büyüktür. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre para problemlerinden kaynaklanan stresin uzun süre davam ettiği saptanmıştır ve mali konuların çoğu insan için en önemli stres kaynağı olduğu belirlenmiştir.

Düşük finansal sağlık ve okuryazarlık, yüksek finansal strese yol açabilir. Tıpkı hayattaki diğer stresli şeylerde olduğu gibi, bu tür bir gerilim sizin endişeli, depresif ve bunalmış olmanıza neden olabilir.

Daha önce ruhsal sağlığı bozuk olan birçok kişi, mali sıkıntıların psikolojilerini daha da kötüleştirdiğini söylemişlerdir. Yapılan bir araştırmaya göre, insanların büyük bir çoğunluğunun, kötüleşen psikolojileri yüzünden, finansal sağlık durumlarının da bozulduğu gözlemlenmiştir.

Yiyecek veya ısınma gibi temel ihtiyaçların karşılanamaması gibi durumlarda kişinin psikolojisi olumsuz yönde etkilenebilir. Bu durum zihinsel sağlık bozukluklarından kurtulmayı daha da zorlaştırır. Uzmanlar, ciddi mali sıkıntılar yaşayan kişilerin intiharı düşünme olasılıklarının üç kat daha fazla olduğunu saptamışlardır.

Finansal Sağlık Fiziksel Sağlığınızı Nasıl Etkiler?

Yüksek düzeyde finansal stresiniz varsa, bunun fiziksel sağlığınızı etkilediğini fark etme olasılığınız daha yüksektir. Bu tür bir baskı aşağıdaki gibi sorunlara yol açabilir;

 • Baş ağrısı veya migren
 • Zayıflamış bir bağışıklık sistemi
 • Yüksek kan basıncı
 • Sindirim sisteminizle ilgili sorunlar
 • Kas gerginliği
 • Kalp aritmi
 • Uyku sorunları

Mali sağlığınız düşükse ve mali stresiniz yüksekse, genel sağlığınızın kötü olması iki kat daha olasıdır. Çoğu zaman, bu yeni sağlık sorunları, insanları tıbbi ihtiyaçlar için daha fazla para harcamaya yönlendirir. 

Finansal stres sağlıksız başa çıkma mekanizmalarına da yol açabilir. Para konusunda endişeleriniz varsa, aşırı yeme, alkol veya uyuşturucu kullanma ve sigara içme olasılığınız daha yüksek olabilir. Ancak bu şeyler her iki durumu da daha da kötüleştirir. Daha fazla sağlık sorununa yol açar ve çoğu zaman daha da fazla mali strese neden olabilir.

Finansal Sağlığınızı Nasıl İyileştirebilirsiniz?

Günlük yaşamda finansal stres, maddi kararlar üzerinde kötü bir faktöre sahip olabilir ve yoğun ya da yetersiz maddi harcamalara zemin hazırlayabilir. Bu durum “perakende terapisi” olarak isimlendirilmiştir. Çoğu kişi bazı zamanlarda kendine engel olamaz ve ihtiyaç dışında gereksiz şeyler için harcama yapar ve bu şekilde rahatlar. Örneğin, birikim yapabilmek için gıda alımını sınırlamak bireyin rahatlamasına neden olabilir fakat uzun sürede her iki uç durumda zarar verebilir. 

Zihinsel ve fiziksel sağlığınız, daha güçlü finansal sağlıkta iyileşebilir. Mali durumunuzu iyileştirmek için adımlar atmanız önemlidir;
Harcama modellerini arayın: Harcama ve tasarruf alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Bunu mevcut mali durumunuzla karşılaştırın ve bütçenize uygun olup olmadığına karar verin. Ne kadar ve ne zaman para harcadığınız konusunda bir model arayın. Hangi harcamalara devam edebileceğinize ve neleri kesebileceğinize karar verin.

Destek almaya çalışın: Mali açıdan iyi olmanıza yardımcı olabilecek birçok kaynak bulunmaktadır. Mali durumunuzu yönetmenin daha fazla yolunu öğrenmek için güvenilir kaynaklardan destek alabilirsiniz.


Bir bütçe oluşturun: Tüm harcamalarınızı yazın ve gerçekten neye ihtiyacınız olduğuna göre bir bütçe yapın. Buna bağlı kalmak için harcamalarınızı takip edin.

Bunlar ile birlikte zihinsel sağlığınızı geri kazanmak için uygulanabilecek bazı yöntemler şu şekildedir; 

 • Yoga
 • Yürüyüşe çıkmak
 • Geçirdiğiniz günün özetini deftere yazmak
 • Bisiklet sürmek
 • Doğada zaman geçirmek
 • Yeni bir uğraş edinmek
 • Çevrenizle etkileşim içinde olmak
 • Motive edici podcast'leri dinlemek
Finansal sağlık; hangi gelir düzeyinde olunursa olunsun finansal bakımdan iyi olma durumunu, yani gelir gider dengesini koruma altına almayı, akılcı finansal kararlar verme yeteneğini, ani gelişen masraflara karşı hazırlık durumunu tanımlamaktadır.
Stres etkenlerini aza düşürün. Bilinçli hareket edin. Düzenli uyumaya özen gösterin. Yürüyüşe çıkın. Çevreniz ile iletişimi koparmayın. Yeniliklere açık durumda olun.
Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 16 Ocak 2023
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,