0216 633 0 633 Randevu Al

Somatik Semptom Bozuklukları

Tanı Yöntemleri için tıklayın

  Somatik Semptom Bozukluğu (SSB), kişilerin yorgunluk ya da ağrı gibi fiziksel belirtiler karşısında aşırı endişe duyduğunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. 

  Kişi günlük yaşamına etki eden bu belirtilerle ilgili olarak yoğun şekilde duygu ve düşünce besleyerek, aşırı davranışlar gösterir.

  SSB’li bir kişi aslında bu belirtileri taklit etmez. Yani acısı ve diğer sorunlar gerçektir. Bu durum tıbbi problemden de kaynaklanabilir. Ancak genellikle fiziksel bir neden bağlı değildir. Burada asıl sorun semptomlara karşı gösterilen aşırı tepki ve davranışlardır.

  Somatik Semptom bozuklukları olan kişilerde duygu durumları genellikle karamsardır. Bunun nedeni genetik ve çevresel faktörlerden herhangi birisi olabilir. Bu kişiler bu durumların gerçek olmadığı düşüncesine girip daha da sıkıntılı bir hale bürünebilirler bu yüzden bir uzman psikiyatristen destek almak çok önemlidir

  Somatik Semptom Bozuklukları Nedir

  Somatik Semptom Bozukluğu, açıklanamayan fiziksel semptomların bulunduğu psikiyatrik bir rahatsızlıktır. Bir kişinin SSB’li olarak teşhis konulması için bu semptomların onun iş, sosyal, aile, okul hayatını ciddi anlamda etkiliyor olması gerekmektedir.

  Somatik Semptom Bozukluğu genellikle 30 yaşından önce başlar. Kadınlarda erkeklerden daha sık görülen bu rahatsızlığın nedeni halen bilinmemektedir. Ancak bazı faktörlerin bu durumu tetiklediği düşünülmektedir. Şöyle ki;

  • Olumsuz bir kişiliğe ve bakış açısına sahip olmak,
  • Acı ya da diğer duygulara karşı hem fiziksel hem de duygusal olarak aşırı duyarlı olmak,
  • Yetiştirilmeden kaynaklı faktörler,
  • Genetik faktörler, şeklinde sıralanabilir.

  Geçmişinde fiziksel ya da cinsel istismar olan kişilerin bu rahatsızlığa yakalanma olasılığı çok yüksektir. Ancak her bir SSB’li hastanın da geçmişinde kötü bir olay bulunmamaktadır.

  Somatik semptom bozukluğu olan kişilerin geçmişinde kötü bir olay yaşamaları ve bununla baş etmeye çalışırken daha da kötüye gitmeleri mümkündür. Bu yüzden uzun süre devam eden olumsuz durumların iyi analiz edilmesi ve mutlaka uzman bir doktordan bu konuda destek alınması gerekmektedir.

  Bu rahatsızlık genel olarak anksiyete bozukluğuna da benzer. Anksiyete de, hasta olma ya da ciddi bir rahatsızlık geçirme konusunda aşırı endişe duyulur. Bir noktadan sonra kişiler hasta olacaklarını beklerler. Ancak SSB’den farklı olarak fiziksel bir belirti ya yoktur ya da çok az görülür.

  Somatik Semptom Bozuklukları Nasıl Anlaşılır

  Somatik Semptom Bozukluğu olan kişiler; ağrı, nefes darlığı ve güçsüzlük gibi fiziksel belirtilere takıntılıdırlar. Teşhis edilmiş hiçbir tıbbi rahatsızlık olmamasına ya da doktorun semptomlardan sorumlu hiçbir sağlık sorunu bulunmadığına dair güvence vermiş olmasına rağmen, kişiler buna inanmaz. Hatta doktorun ve çevredekilerin semptomların gerçek olmadığına inandıklarını düşünüp büyük stres altına bile girebilirler.

  Somatik semptom bozukluğunun temeli psikolojiktir. Kişi bu rahatsızlıkta fiziksel bazı acılar çektiğini düşünüp farklı branşlardan destek alabilir fakat bu durumlarda genellikle problem fiziksel değil psikolojik olduğundan genel branş doktorları böyle hastaları psikiyatriste yönlendirirler.

  SSB’in temel belirtisi, fiziksel belirtilerin aslında sahip olunmayan bir tıbbi duruma bağlı olduğu olan inançtır. Hastadan hastaya belirtiler değişmektedir.
  Ancak genel belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Bilinen herhangi bir tıbbi rahatsızlıkla alakası olmayan semptomlar
  • Bilinen bir tıbbi rahatsızlıkla alakalı olan ancak olması gerekenden çok daha aşırı olan semptomlar
  • Olası bir hastalık hakkında sürekli ve yoğun bir endişe duyulması
  • Normal fiziksel belirtilerin hastalık belirtileri olduğunun düşünülmesi
  • Hapşırma, burun akması gibi durumlar karşısında bile çok ciddi şekilde endişelenmek
  • Doktorun uygun tedavi vermediğine inanmak
  • Fiziksel aktivitelerin vücuda zarar vereceğinden endişelenmek
  • Olası bir hastalığın herhangi bir belirtisine karşı sürekli tekrar ve tekrar muayene olmak
  • Tıbbi tedaviye cevap vermemek
  • Verilen ilaçların yan etkilerine karşı aşırı hassas olmaktır.

  Genellikle SSB’li hastalar gerçekten bir rahatsızlıkları olduğunu düşünürler. Bu nedenle de SSB’yi tedavi gerektiren gerçek bir tıbbi durumdan ayırt etmek zor olur. 

  NPİSTANBUL Beyin Hastanesi olarak sağlığınıza önem veriyoruz. Somatik Semptom Bozukluğu gibi hastalık durumlarını en kolay ve hızlı şekilde atlatmanız için her zaman sizin yanınızdayız.

  Tedavi Yöntemleri için tıklayın
  Yayınlama Tarihi:
  13 Şubat 2019
  Güncelleme Tarihi:
  01 Aralık 2021