0216 633 0 633 Randevu Al

Geriatrik Psikiyatri

Beyindeki değişimler sebebiyle bellek, dikkat, hareket, algılama gibi zihinsel işlevlerde kısmi bir kayıp gözlenir.

Geriatrik psikiyatrideki bu kaybın ne kadarının doğal ve beklenen süreç olduğu, ne kadarının bir beyin hastalığına işaret edeceğini saptamak titiz bir muayene gerektirir.

İnsan yaşam süresinin uzaması ile birlikte yaşlılık dönemi bedensel ve ruhsal sağlık sorunları özel bir önem kazanmaktadır.

Geriatrik psikiyatri ileri yaşa özel yapılan psikiyatrik tedavidir. Geriatrik psikiyatride amaç hastanın tedavisinin yanı sıra mevcut psikolojisinin iyilik haline getirilmesidir.

Geriatrik psikiyatride ilaç kullanımı hastalığının türüne göre ilaç kullanımı önerilirken mutlaka kişinin farklı hastalıkları ile ilgili de uzmanlarla işbirliği yapmak gerekir bunun için de multidisipliner bir yaklaşım gerekir.

Dünya genelinde 60 yaş ve üstü 962 milyon kişi yaşıyor. Türkiye'de ise yaşlıların %56.2’si kadın, %43.8’i erkek. Kırsal kesimde ise  65 yaş ve üzeri nüfusun oranı %10... Gelişmiş ülkelerde nüfusun en hızlı büyüyen kısmı 65 yaş ve üzeridir. Bu yaş grubu aynı zamanda psikiyatrik hastalık ve bedensel hastalıkların birbirine eşlik ettiği ek tanılı durumların en sık görüldüğü gruptur. 65 yaş üzeri toplumun en az % 25′inde psikiyatrik semptomlar olduğu bildirilmektedir.

Geriatrik Psikiyatri Hastalıkları

Geriatrik psikiyatri hastalıkları genellikle ileriki yaşlarda görülmektedir. Geriatrik psikiyatri hastalıklarının bazılarında genetik geçişlilik önemli bir orana sahiptir.

  • Alzheimer
  • Yaşlılarda depresyon
  • Yaşlılarda mani
  • Yaşlılarda psikoz
  • Yaşlılarda kaygı bozuklukları
  • Geriatrik hastalarda zihinsel işlevler
  • Konuşma ve dil becerileri
  • Hareket becerileri

Geriatrik psikiyatride de, beyin atrofisi denilen, beyinde hacim kaybı, normal yaşlanmayla birlikte gözlenen bir durumdur. Yaşla birlikte beyindeki kimyasal iletkenlerin metabolizması ve üretiminde belirgin değişiklikler olduğu gözlenmiştir.

Geriatrik Psikiyatri Servisinde, danışanlarımız yatarak tedavi olmaktadırlar. Hastanemizde bulunan her servis, yatarak tedavi alan hastaların mahremiyetleri ve hastalığın risklerine göre belli kurallar çerçevesinde oluşturuldu. Detaylar için: https://npistanbul.com/geriatrik-psikiyatri-tedavi-olanaklari

Hasta ve yakınlarının konforunun ön planda tutulduğu NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde farklı ihtiyaçlara göre tasarlanmış iki tip oda seçeneği vardır. Standart ve A tipi suit oda bulunmaktadır. A tipi suit odalar ve köşe suit odalar ile güvenlikten ödün vermeden yüksek konfor amaçlanmıştır.

Her odada danışanlarımızın konforunu ve güvenliğini sağlamak amacıyla tüm mobilyalar buna uygun seçildi ve özel olarak tasarlandı.

Tüm odalarımızda, hasta ve yakınlarının konforunu artıracak yerli-yabancı kanalların izlenebileceği televizyondan kasaya, dinlenme koltuğundan gazete servisine kadar tüm ihtiyaçlarına VIP hizmetler sunulmaktadır.

Hastanemizde, hekim görüşmelerinde hasta ve hasta yakınının mahremiyetini korumayı amaçlayan görüşme odaları, her klinikte bekleme alanları ve hasta katlarında hastaların kendini rahat ve evinde hissetmeleri için oluşturulmuş gündüz salonları ve kış bahçeleri bulunmaktadır

Nöroloji ile ilgili detaylı bilgi için: https://npistanbul.com/noroloji/

Yayınlama Tarihi:
01 Şubat 2019
Güncelleme Tarihi:
24 Ağustos 2021