Epilepsi Cerrahisi Nedir ?

Epilepsi cerrahisi;

Eski bir cerrahidir. Artık daha çok kullanılmaya başlanmıştır. Teknolojinin ilerlemesiyle hastalardaki risk yüzde 3'e kadar düşmüştür.

EPİLEPSİ CERRAHİ SIK ATAK GEÇİREN HASTAYA UYGULANMALI MIDIR?

Hasta çok sık atak geçiriyorsa, bu ataklar hastanın yaşam kalitesini bozuyorsa, dışarı bile çıkamayacak hale geldiyse epilepsi cerrahisi akılda bulunulmalıdır. Yapılacak tetkiklerde deşarjın merkezi bulunursa hastaya cerrahi uygulanabilir.

EPİLEPSİ CERRAHİSİ SONRASI NELER YAŞANIR?

Epilepsi cerrahisini ikiye ayırmak gerekir. Bunlar açık ve kapalı cerrahidir. Ameliyattan sonra hastanın nöroloji ile takibi çok önemlidir. İlaç tedavisi de nöroloji ile birlikte olmaktadır. Hastanın yoğun bakım süreci yoktur. 2 veya 3 gün sonra hastaneden çıkabilir. Cerrahi sonrası atakları kısaldı mı diye takip edilir. 2 yıl içinde de yine nöroloji ile değerlendirilir.

EPİLEPSİ CERRAHİSİNDEN SONRA HASTALIK TAMAMEN GEÇER Mİ?

Epilepsi hastalarının hepsi cerrahi ameliyat olacak değildir. Dirençli epilepsi cerrahisi hastayı zor duruma düşüren bir konumda ise epilepsi cerrahisi her zaman gereklidir. Hastanın tamamen epilepsiden arınması söz konusu değildir. Cerrahi sonrası bilimsel sonuçlara göre yılda 1 veya 2 kere nöbet geçirdiğini düşünürsek cerrahinin başarılı olduğu söylenebilir. Epilepsi cerrahisinin asıl amacı hastayı kurtarmak ve hastalığın vücuda yayılmasını engellemektir.

AMELİYAT OLAN EPİLEPSİ HASTALARI NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

Epilepsi cerrahisi yapılan kişilerde ağır bir enfeksiyon, uzun süre yorgunluk epilepsiyi tetikleyebilir. Epilepsi hastalarının ameliyat sonrası dikkat etmelerini öneririz. Ancak hastalarımız günlük hayatlarına devam ederler. Epilepsi cerrahisi olan hastalarımızı takip etmekteyiz. Hastalar günlük hayatlarına devam etmekte ve herhangi bir sorun yaşamamaktadırlar.

HANGİ TEKNOLOJİ KULLANILMAKTADIR?

Ameliyat esnasında nereden ameliyat yapacağımız, hangi kıymetli dokuların yanından geçeceğimizi, beynin hassas bölgelerine yakın mıyız uzak mıyız bize yüksek teknoloji bildirmektedir.  Yüksek teknoloji cerrahide elimiz ayağımızdır. Cerrahide en yüksek teknolojiyi kullanmaktayız.  Hastaya hasar vermek riski yüzde 3 seviyesindedir.

LEZYON CERRAHİSİ UYGULAMASI NASIL YAPILIR?

Lezyon cerrahisinde hastaya çekilen EEG’de gözüken bir epileptik odak var ise oradan çıkarılmasıdır. Epilepsi odağının çevresel bağlantıları kesilir. Çevre dokularla olan ilişkisi kesilir. Bunların dışında epileptik bir odak bir tümörse veya bir damar yumağı ise  ya da herhangi bir patolojik bir lezyon ise cerrahi her zaman gereklidir.

Mustafa BOZBUĞA
Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahı
Prof. Dr. Dr. Mustafa BOZBUĞA
Sizi Arayalım