Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Dinç ve Enerjik Olmanızı Sağlayacak 5 Öneri

Sabahları erken uyanmakta güçlük çekmek, gün içerisinde oluşan halsizlik ve yorgunluk hali, hareket etmek istememe ya da üşengeçlik gibi sorunlar ne kadar günlük hayatta küçük meseleler gibi görünse de kişinin hayatına olumsuz yönde yansıyabilmektedir. Bazen direkt olarak sağlıkla ilişkili olan enerji eksikliği ve yorgunluk, bazen de motivasyon eksikliği ve keyifsizlik kaynaklı da olabilmektedir. Her iki koşulda da daha dinç ve enerjik olmanın yolları mümkün. Gün içerisinde uyku, beslenme ve egzersiz düzeninde istikrar sağlamak, etkili olabilecek birkaç faaliyet ile kişiye daha iyi ve enerjik hissettirebilir. Fakat günlük yaşamda uygulanabilecek bu önerilere uyulmasına rağmen hala yorgun ve enerjisiz hissediliyorsa altta yatan problem daha büyük sebeplere dayanıyor olabilir. Bu gibi durumlarda bir doktora başvurmak ve doktor tavsiyesine göre hareket etmek gerekebilmektedir.

  Gün İçinde Daha Dinç ve Enerjik Olmak için Öneriler

  Daha dinç ve enerjik hissetmenizi sağlayacak önerilerimiz:

  Yeterli Miktarda Uyumak

  Uyku sağlıklı bir beden için yemek yemek ve barınmak kadar önemli bir temel ihtiyaçtır. Daha enerjik olmak için ne çok uyumak iyidir ne de az uyumak. Uyku vücut sistemini yavaşlatır ve vücudun rahatlamasını sağlar. Uyandığınızda kendinizi fiziki açıdan daha güçlü ve enerjik hissedersiniz. Uykunuzun kaliteli ve düzenli olması, sizi gün içerisinde iyi hissettirecektir. Daha sosyal ve sağlıklı bir hayat geçirmek için yeteri kadar uyumak önemlidir. Ortalama bir yetişkin için günde 7-8 saat uyku yeterli olmaktadır.

  Küçük tavsiyeler:

  • Daha kaliteli bir uyku için uyuduğunuz ortamın çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat edin. 21-22 derece oda sıcaklığı kaliteli bir uyku için uygun olacaktır. 
  • Uyuduğunuz alanın temiz olması ve hoş kokması uyku kalitesi için önemlidir. Bulunduğunuz odada kokulu mumlar, oda ya da kumaş parfümleri, tütsüler bulundurabilir ya da uyumadan bir süre önce odanızı havalandırabilirsiniz.
  • Uyuyacağınız odanın karanlık olması önemlidir. Uykuda salgılanan melatonin hormonu yalnızca karanlıkta aktive olur.
  • Öğleden sonraları 10-20 dakikalık yapacağınız şekerlemeler hem zihni hem de bedeni canlandırmada etkili olabilir.

  Egzersiz Yapmanın Faydaları

  Kendinizi yorgun ve güçsüz hissediyorsanız, biraz ter dökmek size canlılık katabilir. Araştırmalara göre aktif olan ve düzenli egzersiz yapan bir insan vücudunun, adrenalin salgılamasıyla bedenin acı, yorgunluk, sıkıntı, stres gibi duygu durumlarını önlemesine sebep olduğu ve büyük kaslara sağladığı kan akışıyla kişiyi daha güçlü ve dinamik kıldığı kanıtlanmıştır. Kendinizi çok yormamak kaydıyla tempolu yürüyüşler ya da evde yapılabilecek basit egzersizler ile işe koyulabilirsiniz.

  Küçük tavsiyeler:

  • Yüzmek, bisiklete binmek gibi yapmaktan keyif alacağınız bir spor aktivitesi bulmak sizi istikrarlı olmak konusunda daha çok motive edecektir.
  • Egzersizlerinize bir arkadaşınızı da dahil etmeniz sizi spor yapmaya ve daha çok hareket etmeye teşvik edebilir.

  Sağlıklı ve Çeşitli Beslenmek

  Sağlıklı ve düzenli beslenmek, beslenmede çeşitliliği sağlamak, özellikle öğün atlamamak gün içinde daha aktif olmanız ve kendinizi daha dinç hissetmeniz için çok önemlidir. İnsan vücuduna enerji sağlayan proteinleri ve karbonhidratları dengeli tüketmek gerekir. Uzmanlar hayvansal proteinler yerine, çoğunlukla bitkisel proteinlere yönelmek gerektiğini savunuyor.

  Küçük tavsiyeler:

  • Günün ilk öğünü olan kahvaltı güne sağlıklı ve enerjik başlamak için en önemli öğündür. Bu yüzden yüksek proteinli bir kahvaltı yaparak iyi hissedeceğiniz bir güne başlayabilirsiniz.
  • Gün içinde kahve, yeşil çay, çikolata, muz, balık, yulaf ezmesi, avokado ve baklagiller gibi enerji verecek, sağlıklı besinleri tüketmek sizi zinde hissettirecektir.
  • Su tüketmeyi unutmayın. İnsan vücudunun 3/4’ünün sudan oluştuğunu biliyoruz. Günde en az 2-3 litre su tüketmek beslenme alışkanlıklarınızdan eksik olmasın.

  nasil dinc olunur?

  Temiz Hava Almak ve D Vitamini

  Şehir hayatının yoğun koşuşturmacası arasında durup biraz dinlenmek, temiz hava almak üzerinizdeki yorgunluğu atmak için faydalı olabilir.

  Bununla beraber güneşten alınan D vitamini, bağışıklık sisteminin güçlenmesine, daha sağlıklı ve güçlü bir vücut yapısına sahip olmayı sağlarken hastalıklara karşı da siper olur. Özellikle kış aylarında güneş ışığından yeterince faydalanamayan insan vücudu, D vitaminine daha çok ihtiyaç duyar. Bu yüzden takviye olarak D vitamini almak gerekir. Böylece D vitamini, kendinizi enerjik hissetmenizde önemli bir rol oynayacaktır.

  Küçük tavsiyeler:

  • Hafta sonları şehir hayatından uzaklaşıp yapabileceğiniz doğa yürüyüşleri, arkadaşlarınızla doğada yapacağınız piknik ya da benzeri diğer doğa aktiviteleri sizi yeni bir güne uyanmaya ve iş hayatına daha motive dönmeye teşvik edebilir.

  Farklı Bir Şeyler Yapmak

  Zaman zaman günlük hayatın rutin işleyişi ve her zaman yapılan şeyleri yapıyor olmak sizi mutsuz edebilir ve enerjinizi düşürebilir. Bu yüzden daha önce yapmadığınız bir şeyi deneyimlemek, yeni bir şeyler öğrenmek ve sizi motive edecek farklı aktivitelere başvurmak keyifli olabilir. 

  Küçük tavsiyeler:

  • Toprakla uğraşmak, meditasyon yapmak, örgü örmek, siyah beyaz bir film izlemek ya da yeni bir hobi kursuna başlamak sizin için keyif verecek ve dinç olmanızı sağlayacak bir uğraş olabilir.

  Önemli not: Tüm bunları yapmanıza rağmen hala kendinizi yorgun, enerjisiz ve keyifsiz hissediyorsanız mutlaka bir doktora görünmeniz gerekebilir. B12, demir, magnezyum eksikliği veya başka herhangi bir rahatsızlık da yorgunluğa ve enerji düşüklüğüne sebep olabilir.

  Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2022
  Yayınlama Tarihi: 28 Ocak 2022

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217