Derin Beyin Stimülasyonu (Beyin Pili) Nedir?

Halk arasında "beyin pili" olarak bilinen Derin Beyin Stimülasyonu (DBS), tıp pratiğinde giderek yaygınlaşan ve gelişmeye açık bir tedavi yöntemidir. Şu anda ülkemizde Parkinson Hastalığı ve Distoni gibi hareket bozukluklarına karşı sıkça kullanılan bu tedavi yöntemi, önümüzdeki yıllarda obezite, psikiyatrik hastalıklar, Alzheimer Hastalığı, bağımlılık, kulak çınlaması (Tinnitus), kronik ağrı gibi farklı alanlarda da rutin olarak kullanılacaktır.

Derin Beyin Stimülasyonu (DBS) Nasıl Uygulanır?

Derin beyin stimülasyonu (DBS), uzun süredir tüm dünyada güvenle kullanılan kalp pili ile benzerlik göstermektedir. Toplumda da bilindiği gibi, kalp pilinde temel amaç, cilt altına yerleştirilen bir bataryanın, kalp içerisinde bulunan ve kalbin ritmini kontrol eden bölgeyi uyararak, kalbin doğru ritimde çalışmasını sağlamaktır. Aynı kalp pili gibi derin beyin stimülasyonunda da amaç, beyinde hedef noktaları, cilt altına yerleştirilen bir batarya ile, doğru çalışması için uyarmaktır. 

Tüm bu işlemlere başlamadan önce, hastanın bu tedaviye uygunluğu ayrıntılı nörolojik muayene ve tetkikler ile araştırılır. Uygun olan hastalarda cerrahi hazırlıklara başlanır. Cerrahi sırasında hem başın hareket etmemesi hem de hassas ölçümler yapabilmek amacıyla, baş bölgesine lokal anestezi altında bir çerçeve yerleştirilir. Bu çerçeve sayesinde, yüksek görüntü kalitesine sahip tomografi cihazında çekim yapılır.

Hasta ameliyathaneye alındığında, tomografi görüntüleri bilgisayar programına yüklenir ve hassas ölçümlerle hedef beyin dokuları haritalanır ve işaretlenir. Ardından ameliyathanede, steril şartlarda elektrotlar beyin içinde belirlenen hedef noktalara yerleştirilir. Batarya ise, köprücük kemiğinin altına yerleştirilir ve cildin altından geçen kablolar ile beyin içerisine yerleştirilen elektrotlar ile bağlantısı sağlanır. 

Tüm bu işlemler yaklaşık 2 saat sürer. Bir gece gözlem amacıyla hastanede misafir edilen hasta, ertesi gün taburcu edilir.

Derin Beyin Stimülasyonu Uygulaması Riskli midir?

Derin beyin stimülasyonu uygulaması bir ameliyat türüdür ve her ameliyatta olduğu gibi, bu ameliyatta da belirli riskler vardır. Ancak hastanemizde kullanılan ileri teknoloji sayesinde bu riskler en aza indirgenmiş durumdadır. 

Yapılan çalışmalara göre, derin beyin stimülasyonu ameliyatının riski ortalama %0,7’dir. Yani bin hastanın 7’sinde sorun çıkma ihtimali vardır. Tüm ameliyatlar ile kıyaslandığında, bu çok düşük bir orandır.

Derin Beyin Stimülasyonu Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Yerleştirilen elektrotlar beyin fonksiyonlarında herhangi bir hasara yol açmamakta ve hastanın hayatını kısıtlamamaktadır. Yeni nesil pil teknolojisi, hastaların MR cihazına girmesine dahi bir engel oluşturmamaktadır. Cihaz, dışarıdan hastaya dokunmadan kumanda ile yönetilebilmekte ve olası bir komplikasyonda yine kumanda aracılığıyla kapatılabilmektedir.

Şarj edilebilir olan pillerin ömrü kullanıma bağlı olarak 15 ila 25 yıl arasında değişmekte olup, batarya ömrü sona erdiğinde lokal anestezi ile 15 dakika içinde değiştirilebilmektedir. Bu durum, hastaların uzun süreli tedavi avantajını beraberinde getirmektedir.

Derin beyin stimülasyonu, hastalarda semptomların kontrol altına alınmasında etkili olabilir ve yaşam kalitesini artırabilir. Bu tedavi seçeneğinin kullanılmasındaki avantajlar, hastaların günlük yaşamlarını daha rahat sürdürebilmelerine olanak tanımaktadır.

Beyin pili ameliyatının süresi hastanın durumuna ve uygulama yapılacak bölgeye bağlı olarak değişir. Ancak genellikle 3 ila 4 saat arasında sürebilir.
Beyin pili ameliyatı için kesin bir yaş sınırı yoktur. Ancak bu tür bir cerrahi, hastanın genel sağlık durumu ve özel ihtiyaçları göz önüne alınarak değerlendirilir. Uygun adaylar genellikle genç ve yaşlı hastalar arasında bulunabilir.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217