Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Deprem Sonrası İletişim Nasıl Olmalıdır?

Deprem gibi doğal afet olaylarında toplumun bilgi ihtiyacı artmaktadır. İnsanların bilgi almak için yöneldikleri ilk yer genellikle medya olmaktadır. Medyada bilgi akışının kesintiye uğraması durumunda gerçekle ilgisi olmayan söylentilerde artış ve sonucunda toplumda panik havası olabilir. Bu gibi durumlarda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Deprem sonrası iletişimin sağlıklı olması ve topluma doğru bilgilerin aktarılması önemlidir.

Sosyal medya bilgi arayışında ilk başvurulan mecralardan biridir. Doğru bilgiler kadar yanlış bilgiler de bu mecralarda dolaşıma girmektedir. Bu durumu önlemek için yapılması gerekenler arasında; resmi ve güvenilir kanallardan bilgi akışını kesintiye uğratmadan sürdürmek, yalan ve yanlış haberleri anında deşifre etmek, toplumun bilgi ihtiyacını karşılamak yer alır. Sosyal medya okuryazarlığı konusunda toplumu bilgilendirici eğitimler yapılabilir ve doğru bilgiyi yanlış bilgilerden nasıl ayırt edilebileceğinin de gösterilmesi önemlidir.

İletişim İnternet Üzerinden Kurulabilir

Deprem ve afet gibi olaylarda altyapı sorunlarından kaynaklı olarak medyadan gelen bilgi akışında kesinti yaşanabilir. Bu gibi durumlarda insanların alternatif iletişim kanallarına, örneğin internet üzerinden haberleşmeye yönelmeleri daha faydalı olabilir. 

Bu tür durumlarda toplum, sosyal medya platformlarından bilgilendirilebilir. Ancak, internet üzerinden iletişim sırasında çok fazla bilgi akışı olacağından ulaşılan bilgilerin resmi kaynaklardan ve uzmanlardan doğrulanması önemlidir.

Medyada Kullanılan İfadelerin Önemi Nedir?

Uzmanlar, medyanın doğal afetleri nasıl vermesi gerektiği konusunda meslek örgütleri tarafından yol gösterici bazı ilkeler geliştirmesi gerekliliğinin de altını çizmektedir. Ayrıca, deprem anında medyaya ulaşımın kesilme ihtimaline karşın, deprem sonrası iletişimin internet üzerinden olmasının faydalı olacağını ancak, sansasyondan uzak durulması ve görüntülerin ticari amaçla kullanılmaması gerekir 

Ölümlerin söz konusu olduğu haberlerde sansasyonel ve acıları artıracak üsluplar ve insanlarda travma yaratacak görüntüler kullanılmamalıdır. Medyanın doğal afetleri nasıl vermesi gerektiği konusunda meslek örgütleri tarafından yol gösterici bazı ilkeler geliştirmesi gerekmektedir.

Deprem Sonrası Hangi Görüntüler Kullanılmalıdır?

Depremlerde mucize olarak kabul edilen kurtarma hikayelerinin haberlerde verilmesinde herhangi bir sakında bulunmamaktadır. Ancak bu haberlerin verildiği sırada kurtarılan bebeklerin gelecekteki yaşantılarının da göz önüne alınması gerekir. Onlarda travmaya neden olabilecek görüntülerin haberlerde kullanılmamasına özen gösterilmelidir

Bilgi Eksikliği Hangi Durumlara Yol Açabilir?

Deprem sonrası bilgi ihtiyacının artmasının yanında, insanlar olan biteni bir an önce öğrenme çabasına girebilir. Bu gibi olağan dışı durumlarda medyanın hızlı ve doğru biçimde toplumu bilgilendirmesi önem kazanmaktadır. Ancak medyadan gelen bilgi akışının kesintiye uğraması durumunda ortaya dedikodular ve inanması güç söylentiler çıkabilir. Bu gibi durumlar da toplumda panik havasına yol açabilir. Bilgi eksikliğinin önüne geçebilmek için medya doğru bilgiye ulaşabilmeli, toplumu tam ve doğru bilgilendirme görevini yerine getirmelidir.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 16 Şubat 2023
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217