Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Denize Ne Zaman Girilir?

Yaz aylarında tatil planı yaparken ‘’uzmana danışmadan seyahate çıkmayın" başlıklı yazılarla sık sık karşılaşırız. Bununla ilgili bir yazı ile karşılaşınca aklıma "ne zaman denize girebilirim?" diye uzmana danışan Aziz Nesin'in hikayesi gelir. Bu nedenle hayatımızda ayrı bir yere sahip olan deniz, kum ve güneşin yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında yerini almaya her zaman devam ettiğini görürüz. Tatilde yüzmenin, denizin serin sularında serinlemenin hem ruhsal hem de fiziki yönden birçok yararı bulunmaktadır. Ancak denizde yüzerken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır, çok farkında olunmasa da deniz suyu sıcaklıklarının kesinlikle uygun seviyelerde olması gerekiyor. Uygun deniz suyu sıcaklıkları, denizde keyifle yüzebilmek için oldukça önemli hale geliyor.

Deniz suyu güneş batmak üzereyken en yüksek sıcaklığa ulaşır. Sabah vakitlerinde ise güneşin doğduğu vakit deniz suyunun en soğuk olduğu zamanlardır. Deniz suyu seviyesi azaldığında üşüme hissine neden olur. Kişi deniz suyu seviyesi düşük olduğunda denize girerse üşür ve yüzmeyi sonlandırabilir. Denizdeyken keyifli vakit geçirmek için temel deniz sıcaklık oranı vardır.

Deniz Suyu Sıcaklıkları Nasıl Olmalıdır?

Denizde yüzmek için en uygun su sıcaklığı kesin bir değere sahip değildir. Ancak denizde keyifli vakit geçirmek için su sıcaklığının 22 ila 29 derecede bulunması ideal bir yüzmek için önemlidir. 22 dereceden düşük bir su sıcaklığı, bireyin üşümesine sebep olmaktadır. 29 dereceden yüksek deniz suyu, seviyesi ise kişinin bunalmasına sebebiyet verir. Bu yüzden denize girmek için uygun deniz suyu sıcaklığı 22 ila 29 derece seviyeleri arasında belirlenmektedir. Ancak yetişkin bireyler için 12 derece seviyelerine kadar suya girebilmek normal olarak değerlendiriliyor. 12 derece seviyesinden düşük olan deniz suyu sıcaklığında ise suya girmek tehlikeli olarak değerlendirilmektedir.

Küçük bebekler için aynı durumdan bahsedemeyiz. Bebekler için uygun deniz suyu sıcaklığı 26 ila 30 derecedir. Bununla birlikte havanın ise, suyun sıcaklığından en az üç derece daha yüksek olması gerekmektedir. Çok fazla rüzgâr esmiyor ve deniz suyu kirli değil ise bebekler belirli su sıcaklığı oranlarında yüzdürülebilir.
Yaz ayının en sıcak ve boğucu zamanlarında denize girmek sağlıklı değildir. Yaz aylarında sam yeli estiği zaman güneşte ıslak olarak kalmak ciltteki su damlacıkları mercek görevi görür ve deriye hasar verir bu hasar beyaz lekeler oluşmasına neden olur.

Yaz aylarının yoğun sıcak ve boğucu zamanlarını tanımlamak için kullanılan eyyam-ı bahar, Ağustos ayının ilk haftasına denk gelir. Deniz kıyısında olanların birçoğu Eyyamı bahar zamanında denize girmenin zararlı olduğunu düşünür ve denize girmez.
Deniz suyu sıcaklığına dikkat edildiğinde en fazla ortalama sıcaklık oranı 24,1 ile ağustos ayında en az sıcaklık ise 7,9 derece ile Şubat ayında belirlenmiştir.
Devamlı olarak suyun içinde olunduğunda cilt tabakasında zedelenmeler oluşabilir Fazla süre suyun içinde kalmak deride kuruluk yapar ve deri enfeksiyonlara da açık olur. Bu yüzden; denizde 1 saatten uzun süre olmak önerilmez.
Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2022
Yayınlama Tarihi: 10 Ağustos 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,