Dahiliye check-up nedir?

Herhangi bir şikâyet veya hastalığı olmayan kişinin olası hastalıkların erken tespiti açısından yapılan genel sağlık taramasıdır. Genel sağlık taraması olduğu için ileri incelemeleri içerisinde barındırmaz. Bu tarama sonucunda tespit edilebilecek bozukluklar için de ileri incelemeler gerekebilir. Herhangi bir şikayeti olan kişinin, şikayetleri ile birlikte ilgili uzmana başvurup uygun görülecek incelemeleri yaptırması daha doğru olur.

Dahiliye check-up’ı niye yaptırmalıyız?

Bir çok hastalık ileri safhaya kadar belirgin şikayet vermez. Bu hastalıkların erken dönemde saptanabilecek belirtileri açısından check-up faydalıdır. Check-up her durumda kesin teşhis koydurmasa da teşhis için faydalı ipuçları tespit edebilmeyi sağlar ve ileri tetkik ile kesin teşhis konulabilir.

Dahiliye check-up’ı hangi hastalıkların teşhisi için önem arz eder?

Toplumda sık görülen hastalıklar açısından önemlidir. Şikayetlerin ileri safhaya gelmesinden önce şeker hastalığının, kalp hastalıklarının, akciğer ve karaciğer gibi iç organ hastalıklarının tanısı yanında mide-barsak ve diğer iç organların kanserlerini erken tespit edebilmek için faydalı bilgiler sağlar. Ayrıca sık görülen bulaşıcı hastalıkların tespiti, sessiz seyreden ve daha sonra belirti verebilecek tüm iltihabı hastalıkların erken dönemde tespiti için faydalı olur.

Yaş gruplarına göre check-up paketleri farklılık gösterir mi?

Çok büyük farklılıklar olmasa da yaş ve cinsiyete göre farklı protokoller söz konusudur. Örneğin 40 yaş üstündeki bir erkek hastada prostat ve kalp yönünden incelemeler derinleştirilirken, 40 yaş altında daha genel bir tarama ve gerekirse diğer tetkikler gerekli olur. Aynı şekilde cinsiyete göre de sık görülen kanserler değişebildiği için (örneğin kadınlarda meme kanseri) bu yönde tarama incelemesi gereklidir.

Dahiliye Polikliniği için tıklayınız.

Randevu Al

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217