Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Çocuk ne zaman psikoloğa götürülmeli?

  Çocukların bir psikoloğa götürülmesi gerektiğinin sinyallerini veren davranışlar nelerdir? NP Feneryolu Tıp Merkezi Çocuk Ergen Uzman Psikoloğu Aynur Sayım anlattı…

  Çocuğun gelişiminde hangi dönemde hangi yeterlilikleri kazanabileceği konusuna değinmek uygun olacaktır. Çünkü herhangi bir davranış, bir gelişim döneminde normal ; diğer gelişim döneminde sorun olarak tanımlanabilmektedir.

  Örneğin, 2-3 yaş dönemi arasında çocuğun tutturmaları, ısrarcılığı normal kabul edilirken ; bu davranış,  daha sonraki dönemlerde bir sorunun habercisi olabilir.

  UYUM SORUNU, ÇEKİNGENLİK İLK BELİRTİLER…

  Genel olarak, çocuğun gelişim döneminde beklenmeyen davranışlar göstermesi; birtakım davranış sorunları, örneğin tırnak yeme, agresif davranışlar , alt ıslatma, kaka kaçırma, uyku ve iştah sorunları, okul başarısızlığı, uyum sorunları, çekingenlik , konuşma sorunları, dikkat süresinin kısa olması, çabuk sıkılması, korkularının olması , genel sebepler olarak ele alınabilir. 

   PSİKOTERAPİ ÇOK ÖNEMLİ

  Çocukluk ve ergenlik döneminde yaşanan psikiyatrik ve psikolojik sorunlarda gerekli durumlarda çocuk-ergen psikiyatristi ve  psikoterapinin çok önemli bir yeri var. Psikoterapinin içeriği çocuğun ihtiyacı olan alanlarda yapılan programı içermektedir.

  Örneğin “Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu “ olan bir çocuk için, özel eğitim , dikkat eğitimi , öğrenme teknikleri , davranış çalışmaları, dürtü kontrol çalışmaları,stres yönetimi (  neurobiofeedbeck çalışmaları –vaka için uygunsa ), kişilik gelişimi, sosyal beceri öğretimi( iletişim, empati, sorun çözme ) ,  vb…gibi çalışmalar yapılırken,

   Obsesif Kompulsif Bozukluk için, yine kişilik gelişimi, sosyal beceri öğretimi dışında bilişsel-davranışçı teknikler uygulanır. Kişinin takıntılarına yönelik farkındalık sağlanır ve birtakım ödevler verilir. Yetişkin psikoterapisinden farklı olarak, aile ve okulun danışmanlığı ve eğitimi de ön plandadır ve destekleyici olmalıdır.

  Bu işbirliğinin sağlanamadığı vakalarda sınırlı gelişme sağlanabilmektedir.

  Psikoterapi ;  bir yandan psikiyatrik rahatsızlığın tedavisi için  , bir yandan da soruna neden olan durumları ortadan kaldırarak, sorunların tekrar yaşanmasını engellemek amaçlıdır.

  Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013
  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217