Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Cennet Hurması Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Cennet hurması, bir diğer adı ile Trabzon hurması olarak bilinen lezzetli bir meyvedir ve tam anlamı ile antioksidan deposudur.  Bu lezzetli meyvenin Japon hurması ve Akdeniz hurması gibi adları da vardır. Birçoğu sert bir şekilde tüketilmez, ağızda buruk bir lezzet bırakır. Cennet hurması, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vitamin ve minareller bakımından oldukça zengindir.

Şekli ile domatesi, rengi ile havuca benzeyen cennet hurması, son dönemlerde daha çok insan tarafından tüketilmeye başlanmıştır. Cennet hurmasının pek çok faydası vardır. Kış aylarının başlangıç zamanına kadar bulunduğu yeri renkli hale getiren bu lezzetli meyve, ham ve sert şekildeyken sarı renktedir, olgunlaşmaya başladıkça yumuşak ve turuncu bir renge dönüşür. Kuru cennet hurması da taze olan ile benzerdir. Her iki meyveyi de ölçülü bir şekilde tüketmek gerekir. İçeriğinde bol miktarda vitaminler ve minareller barındırır. Bu eşsiz meyve kalp rahatsızlıkları, kanser gibi önemli hastalıklara karşı koruyucu etkiye sahiptir.

Cennet Hurması Yararları Nelerdir?

Cennet hurması iki farklı lezzette kişilerin gönlünü fethetmektedir. Tatlı mayhoş olarak da bilinen bir aroması olan cennet hurması damaklarda buruk bir lezzet bırakmaktadır. İçerik bakımından zengin olan bu meyve severek tüketilmektedir. Bunun ile birlikte cennet hurmasının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bağırsakları korur.
 • Bağışıklık sistemine iyi gelir.
 • Kanser tehlikesini engeller.
 • Göz sağlığına iyi gelir.
 • Strese iyi gelir.
 • Tansiyonu dengede tutar.
 • Yaşlanma karşıtı etkisi vardır.
 • Hamilelik zamanında etkilidir.
 • İskelet sistemini güçlendirir.
 • İltihapların temizlenmesine katkı sağlar.
 • İçeriğinde bulunan C vitamini sayesinde hastalıkların korunmasında etkilidir.
 • Çocukların gelişiminde etkilidir.
 • Cilt sağlığına iyi gelir.
 • Tümörün yayılmasını önler.
 • Mutluluk hormonu salgılanmasını sağlar.

Cennet Hurmasında Hangi Vitaminler Vardır?

Bu eşsiz meyvenin yararları oldukça fazladır. Bu meyvenin sağlığa iyi gelen yararlarını anlamak için anlayabilmek için bu meyvenin içeriğindekileri iyi bilmek gerekmektedir. Cennet hurması içeriğinde bol oranda vitamin ve mineraller barındırmaktadır. Bu meyvenin vitaminleri gündelik beslenmeye dahil edilmesi gerekli vitaminler olarak karşımıza çıkar. Cennet hurmasında bulunan vitaminleri şu şekilde sıralayabiliriz;

A vitamini: Bu vitamin göz ve diş sağlığının korunması için oldukça etkilidir. Bunun ile birlikte kuvvetli bir antioksidandır. Bedenin olağan demir metabolizmasına da faydası vardır.

B Vitamini: Bu kategorideki vitaminler, gıdaların enerjiye çevrilmesine katkı sağlayan vitaminler gurubuna girer. B1 vitamini ile enerji kendini belli eder ve kalp sağlığını destekler.

B2 Vitamini: B2 vitamini kırmızı kan hücresinin oluşumuna ve demirin olağan metabolizmasına katkı sağlar. Kansızlık için önemlidir.

B3 Vitamini: B3 vitamini bedenin enerji metabolizmasını destekleme de yardımcı olur. Böylelikle yorgunluk ve bitkinliğe iyi gelir.

C Vitamini: C vitamini bağışıklığı desteklemektedir. Bu vitaminler iskelet yapısı, dişler ve kaslar için gereken kolajen üretimine yarar sağlar.

100 gram cennet hurması 129,6 kcal enerji içermektedir. Beden için gereken vitamin ve minerallerin birçoğu, bu meyvenin içeriğinde vardır.  Fakat tüm gıdalarda olduğu gibi cennet hurmasını aşırı tüketmek sağlığa zarar verebilir.

Cennet Hurması Zararları Nelerdir?

Cennet hurması insan sağlığının korunması için oldukça önemli bir meyvedir. Ancak çok fazla tüketildiği zaman bütün besinler gibi aşırı tüketmekten kaçınılmak gerekir. Cennet hurması fazla tüketildiği zaman içeriğindeki yoğun meyve şekeri sebebi ile şekeri çıkartabilir.
Bunun ile beraber fazla tüketildiğinde bağırsak sağlığı için de iyi olmayan etkileri söz konusudur. Genellikle kabızlık durumuna iyi gelen bir meyve olarak bilinse de aşırı tüketildiği zaman kabızlık sorunu yaşanabilir. Kronik rahatsızlığı olan bireylerin de cennet hurması tüketimine de dikkat etmesi gerekir.

 

Trabzon hurması, yüksek tansiyonu dengede tutar ve bireylerin rahatlamasını sağlamaktadır. Zengin bir C vitamini kaynağı içerdiğinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir ve düzenli tüketildiği zaman etkisi git gide çoğalır.
Cennet hurmasının cinsel gücü yükselttiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra erkeklerde sperm kalitesini de arttırmaktadır.
Hurma çekirdeğinin birçok faydası vardır. Hurma çekirdeği öğütülerek yenirse sağlığa iyi gelir.
Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 22 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,