Burdon Dikkat Testi (10-20 Yaş)

Dikkat; Öğrenme ve davranışı kontrol edip izleyen zihinsel düzenleyicilerin merkezidir. DEHB; en belirgin özelliklerinden biriyse kalıcı ve sürekli olan dikkat süresinin kısalığıdır. Çocukluk çağının en sık görülen bozukluklarından olan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) akademik,sosyal ve psikiyatrik sorunlara yol açabilmekte,çocuğu olduğu kadar aileyi ve çevreyi de etkilemektedir. Burdon Dikkat Testi; çocuğun dikkat gücünü ölçmek amacıyla 10-20 yaş arasındaki kişilere uygulanan bir testtir. Dikkat Eksikliği yaşayabileceği ile ilgili şüphe duyulan bireyleri belirlemek amacıyla gruba ya da bireysel olarak uygulanabilmektedir. Çocuğa bir sayfa üzerine karışık sırada dizilmiş harfler verilir. Yönergede verilen belli harflerin altının kalemle çizilmesi istenir.Danışanın yaptığı hata oranı kağıttaki çizilen çizgilerin geneline bakılarak değerlendirilir ve yorumlama yapılır.

Testin uygulanması sırasında ortaöğretim deki çocuklara 3, lise çağındaki çocuklara 2 dakika süre verilir.

Çocuklara bir sayfa üzerine gelişi güzel dizilmiş harfler verilir. Bu harfler belli ve düzenli aralıklarla dizilmiştir. Her satırda 407 harf bulunur. Her sayfada da 20 satır vardır. Bu yapraktaki her harfin sayısı bilinir. Deneme için hazırlanan yaprakta 150 tane (a), 75 tane (g), 50 tane (b) ve 25 tane (d) harfi vardır.

Her bölüm için olmak üzere toplam 5 dk süre verilir ve bireylere “Önünüzdeki sayfada bulunan bütün a,b,d ve g harflerinin altlarını kurşun kalemle çizeceksiniz. Bir satırı gözden geçirirken önce yalnız bir harfi işaretlemeyeceksiniz. Satırdaki tüm a,b,d ve g harflerinin altını çizeceksiniz” şeklinde yönerge verilir.

Test sırasında çocuklara bir sayfa üzerine gelişigüzel dizilmiş harfler verilir. Bu harfler belli ve düzenli aralıklarla dizilmiştir. Her sayfada (20) satır vardır. Sayfadaki her harfin sayısı bilinir. Örnek olarak hazırlanan arka sayfadaki testte 150 tane (a) . 75 tane ( g ) . 50 tane (b) ve 25 tane (d) harfi bulunmaktadır. Uygulamada verilen süre yaşa göre değişmektedir.

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217