Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokoli, sağlık için oldukça faydalı, besin değeri yüksek, doyurucu ve lezzetli bir sebzedir. Turpgiller familyasından olan ve süper gıda olarak bilinen sebzenin kalorisi düşüktür ve insan sağlığının birçok yönünü destekleyen çok sayıda besin ve antioksidan içerir. Sindirim sistemini ve bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıkları ve enfeksiyonları önlemeye yardımcı olması brokolinin faydaları arasında yer alır. Bunların yanı sıra cilt sağlığını korur ve yaşlanmayı geciktirir.

Brokoli diğer sebzelere oranla son derece yüksek besin değerine sahiptir. C ve K vitaminleri gibi güçlü vitaminlerin ve bazı minerallerin kaynağıdır. Ayrıca ham hali ile B vitamini ve manganez açısından da zengindir. 

Brokolinin Sağlığa Faydaları

Vücut, metabolizma gibi doğal süreçler sırasında serbest radikal adı verilen moleküller üretir ve bunlara çevresel stresler de eklenir. Serbest radikaller kansere veya farklı durumlara yol açabilecek hücre hasarına neden olabilirler. Vücut bunların birçoğunu ortadan kaldırabilir, ancak brokoli gibi diyet antioksidanları vücuda bu konuda yardımcı olabilir. Bunların yanı sıra brokolinin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Kansere Karşı Koruyucudur
Brokolinin faydalarından biri kansere karşıyı koruyucu ve önleyici olmasıdır. Brokoli, birtakım kronik hastalıkların yol açtığı hücre hasarını önleyici çeşitli biyoaktif bileşenler içerir. Yapılan bazı araştırmalar, turpgiller familyasından olan bu ve diğer sebzelerin düzenli olarak tüketilmesi halinde belirli kanser türlerine karşı koruma sağlayabileceğini göstermiştir.

Güçlü Bir Antioksidandır
Brokoli, güçlü antioksidan özelliği ile hücre hasarını engellemeye yardımcı olur ve inflamasyonu önleyerek vücudu koruma altında tutar. Glukorafanin adı verilen madde, sindirim esnasında güçlü bir antioksidan olarak bilinen sülforafana dönüşür. Araştırmalar, bu maddenin kan şekerini düşürdüğünü, kolesterolü dengelediğini, kronik hastalıkların gelişmesinde ise önleyici bir rolü olduğunu gösterir. Ayrıca içerisinde bulunan lutein ve zeaksantin, göz sağılığını korumaya yardımcıdır.

Sindirim Sistemini Güçlendirir
Zengin lif ve güçlü antioksidan özellikleri ile bakımından brokoli, sindirim sistemini güçlendirerek kalın bağırsaktaki inflamasyonun azalmasını sağlar. Besinlerin kolay sindirilmesini sağlayarak kabızlık gibi sorunların önüne geçer.

Kalp Sağlığını Korur
Kötü kolesterol olarak bilinen LDL ve trigliserid düzeyleri, kalp ve damar hastalıklarına zemin hazırlamada önemli rol oynar. Araştırmalar, düzenli olarak bu sebzeyi tüketen bireylerde kötü kolesterolün düştüğünü, iyi kolesterolün yükseldiğini ve trigliserid düzeyinin düştüğünü göstermektedir. Güçlü antioksidan özelliği ile kalp krizi riskini düşürmede yardımcı olurken, kalp hastalıklarının ortaya çıkma ihtimalini de azaltır.

Kan Şekerini Düzenler
Özellikle şeker hastalığı (diyabet) bulunan kişiler tarafından tüketilmesi önerilen sebze, kan şekerini düzenlemede etkilidir. Araştırmalara göre düzenli olarak brokoli tüketen tip 2 diyabetli hastalarda insülin direncinin önemli oranlarda düştüğü gözlemlenmiştir. Lif bakımından yüksek bir besin kaynağı olan bu sebze, yüksek kan şekerini düşürerek diyabetin kontrol altında tutulmasına fayda sağlar

Sinir Sistemini Destekler ve Hafızayı Güçlendirir
K vitamini ve kolin açısından zengin olan brokoli, hafızanın güçlenmesine ve sinir sisteminin işlevselliğine katkı sağlar. Ayrıca sülforafan bileşeni ile Alzheimer ve pek çok nörodejeneratif hastalığın başlamasını önlemeye de yardımcı olabilir.

Kemikleri Güçlendirir ve Kemik Erimesini Önler
Kemik sağlığı ve osteoporozun önlenmesi için önemli olan hem kalsiyum hem de K vitamini içerir. Kalsiyumun yanı sıra magnezyum, çinko ve fosfor gibi diğer besinlerle de doludur. Bu özelliklerinden dolayı çocuklar, yaşlılar ve emziren anneler için son derece faydalı ve önemlidir.

Cildin Korur ve Yaşlanmayı Geciktirir
Antioksidan, C Vitamini, bakır ve çinko gibi mineraller bakımından güç merkezi olan sebze, sağlıklı bir cildin korunmasına yardımcı olur. Cilt hastalıklarına ve enfeksiyonlara karşı koruyucu bir etkisi vardır. Ayrıca cildin doğal parlaklığını destekleyerek genç kalmasını sağlar ve yaşlanmayı geciktirir.

Göz Sağlığını Destekler
Beta karoten, A Vitamini, C Vitamini, E Vitamini, fosfor ve B kompleksi gibi vitaminleri içerir. Tüm bu zengin besinler göz sağlığı için destekleyicidir. Gözleri kas dejenerasyonu, katarakt ve zararlı radyasyonlara karşı korur ve zararları onarır. 

Kilo Vermeyi Destekler
İyi bir karbonhidrat olan sebze, sindirime yardımcı olur, kabızlığı önler ve yüksek lif özelliği ile aşırı yemeye karşı önleyicidir. Kilo vermek ve zayıflamak isteyen kişiler tarafından sağlıklı beslenmenin yanında düzenli olarak tüketildiğinde fayda sağlar.

Brokolinin Besin Değeri Nedir?

İnsan sağlığı bakımından faydalı pek çok besin değeri barındıran, doyurucu ve lezzetli olan sebze, birçok vitamin, mineral, lif ve biyoaktif bileşenleri içerir. Yaklaşık 100 gram brokolinin besin değerleri şunlardır:

Kalori: 34
Karbonhidrat: 7 gram
Protein: 3 gram
Yağ: 0,4 gram
Lif: 2,4 gram
C Vitamini: Günlük değerin yüzde 148’i
K Vitamini: Günlük değerin yüzde 115’i
A Vitamini: Günlük değerin yüzde 12’si
B-6 Vitamini: Günlük değerin yüzde 10’u
Potasyum: Günlük değerin yüzde 8’i
Fosfor: Günlük değerin yüzde 7’si
Magnezyum: Günlük değerin yüzde 5’i
Selenyum: Günlük değerin yüzde 3’ü

C vitamini, bağışıklık sistemi tarafından en çok ihtiyaç duyulan vitaminlerden biridir. İçeriğinde bol miktarda C vitamini bulunduran brokoli, hastalıkların önlenmesinde ve iyileştirilmesinde önemli rol oynar.

Brokolinin Yan Etkileri Nelerdir?

Genel olarak brokoli, yüksek miktarlarda tüketilmedikçe önemli bir yan etkiye sahip değildir. Ölçülü olarak tüketildiğinde genellikle herhangi bir zararı bulunmaz. En sık görülen yan etki, yüksek lif miktarına bağlı olarak bağırsaklarda şişkinlik veya tahriştir. Ayrıca, tüm turpgillerden sebzeler gaz yapabilir, ancak faydaları yan etkilerine oranla daha fazladır.

Brokoli, bazı kronik hastalıkların yol açtığı hücre hasarını önleyici çeşitli biyoaktif bileşenler içerir. Brokolinin faydaları arasında; kalp ve kanser hastalıklarına karşı koruyucu etkisi yer alabilir. Bunların yanında kan şekerini düzenleyerek diyabete karşı önleyicidir.
Brokoli çiğ veya pişirilerek tüketilebilir. Sağlayacağı özellikleri kaybetmemesi için en faydalı tüketim şekli buharda pişirilmesidir.
Düzenli olarak brokoli tüketen kişilerde kalp ve damar hastalıkları riski azalır. C vitamini özelliği ile bazı cilt ve göz alerjilerine de yardımcı olur.
Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2023
Yayınlama Tarihi: 10 Şubat 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,