COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında
Sağlık Rehberi

Sağlık Rehberi

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Boğaz ağrısına ne iyi gelir, bol sıvı tüketmek gereklidir, boğaz ağrısının nedeni genelde soğuk algınlığı ve boğaz iltihaplarıdır.

Boğaz ağrısına iyi gelen yiyecek ve içecekler vardır. Bu yiyecek ve içecekleri belirli ölçüde tüketmek boğaz ağrısını ve acısını hafifletecektir. Bu yiyecek ve içecekleri kullanırken yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi kullanılan ilaçlarla herhangi bir olumsuz etkileşiminin olup olmadığına bakılması gerekir çünkü boğaz ağrısına iyi gelen şeylerden bir tanesi de kuşkusuz bitki çaylarıdır. Bitki çaylarını tüketirken mutlaka öncesinde doktorunuza danışmanızda ve çok miktarda tüketmemeye özen göstermenizde fayda vardır. 

Bitki çaylarını tüketirken başka bir hastalığınız varsa onu olumsuz etkileyip etkilemeyeceğini öğrenmeniz gerekir. Bunun için de öncelikle doktorunuza danışmanız gerekir.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir;

Günlük sıvı alım miktarınızı arttırın
 
Boğaz ağrısına ne iyi gelir, bunların en başında tabi ki bol sıvı tüketmeniz gerekmektedir. Bol sıvı tükettiğiniz takdirde boğazınızda hissettiğiniz mukoza yumuşayacak ve hissettiğiniz ağrı ve acının azalmasına yardımcı olacaktır.
 
Karbonatlı veya tuzlu gargara yapmalısınız

Boğaz ağrısına ne iyi gelir, karbonatlı veya tuzlu gargara yapmak hem sizi ağız enfeksiyonlarından korur hem de boğazınızı önemli ölçüde rahatlatır. Bir ılık suyun içerisine tuz veya karbonatı koyup karıştırmanız yeterli olacaktır. 
 
Sıcak ve soğuk dengesini iyi ayarlayın

Boğaz ağrısına ne iyi gelir, fazla sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklerde boğazınıza zarar verecektir. Bu yüzden mümkün olduğu kadar yiyecek ve içeceklerinizi ılık tüketmeye özen göstermelisiniz. Sıcak ve soğuk dengesini ayarlamadığınız takdirde tekrar boğazınızdaki tahriş oranını arttırmış olursunuz.

Sağlıklı nefes için ve boğazınızın kuruması önlemek için kışın kaloriferin üzerine bir bardak su koyun

Özellikle kış aylarında ortamın havası sıcak olduğundan kuruyacaktır ve bu durum hem nefes alışınızı hem de boğazınızı etkileyecektir. Yattığınız odanıza ve evin içerisinde çokça vakit geçirdiğiniz alanlarda bunu uygulamanız sizi rahatlatacaktır.

Yüksek ses boğazınızı daha çok yoracaktır, yüksek sesle konuşmamaya özen gösterin

Boğaz ağrısına ne iyi gelir, yüksek ses boğazınızı yoracak ve o bölgenin daha çok tahriş olmasına neden olacaktır bu yüzden daha sakin ve alçak ses tonuyla konuşmanız sizi bu olumsuz durumdan koruyacaktır.

Sigaralı ortamlardan ve sigaradan uzak durmaya çalışın

Bitki çayları tüketin

Boğaz ağrısına ne iyi gelir, özellikle ıhlamur ve adaçayı bu konuda oldukça faydalıdır. Ihlamuru dilerseniz bal, limon veya zencefil ile de tüketebilirsiniz. Bal boğazınızdaki şişen ve ağrıyan bölgeyi yumuşatacaktır, zencefil ise balgam yoluyla enfeksiyonu vücudunuzdan atmanıza yardımcı olacaktır.
 
Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020
Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.