Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir, Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir, bol sıvı tüketmek gereklidir, boğaz ağrısının nedeni genelde soğuk algınlığı ve boğaz iltihaplarıdır.

Boğaz ağrısına iyi gelen yiyecek ve içecekler vardır. Bu yiyecek ve içecekleri belirli ölçüde tüketmek boğaz ağrısını ve acısını hafifletecektir. Bu yiyecek ve içecekleri kullanırken yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi kullanılan ilaçlarla herhangi bir olumsuz etkileşiminin olup olmadığına bakılması gerekir çünkü boğaz ağrısına iyi gelen şeylerden bir tanesi de kuşkusuz bitki çaylarıdır. Bitki çaylarını tüketirken mutlaka öncesinde doktorunuza danışmanızda ve çok miktarda tüketmemeye özen göstermenizde fayda vardır. 

Bitki çaylarını tüketirken başka bir hastalığınız varsa onu olumsuz etkileyip etkilemeyeceğini öğrenmeniz gerekir. Bunun için de öncelikle doktorunuza danışmanız gerekir.

  Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

  Boğaz ağrısına ne iyi gelir, evde yapılacak doğal çözümler bu konuya katkı sağlayacaktır. Evde yapılacak basit yöntemlerle boğaz ağrınızı geçirebilirsiniz. Özellikle limonlu, ballı ve karbonatlı su, elma sirkesiyle gargara, bitki çayları boğaz ağrısına iyi gelmekte ve boğaz ağrısının geçmesini sağlamaktadır.

  Limonlu Su

  Limonlu suyu ılık tüketmeniz gerekmektedir. Fakat limonlu su hazırlarken taze limonu kullanmanız önemlidir vitamininin kaybolmaması için.

  Sirkeli Su

  Sirkeli su kullanmak genel olarak da sağlık için faydalıdır. Sirke fermente bir ürün olduğundan insan sağlığına katkısı oldukça fazladır bu yüzden içerdiği sağlıklı probiyotikler kişinin boğazının ağrısının geçmesine ve ağız florasının temizlenmesine katkı sağlamaktadır.

  Günlük sıvı alım miktarını arttırın

  Boğaz ağrısına ne iyi gelir, bunların en başında tabi ki bol sıvı tüketmeniz gerekmektedir. Bol sıvı tükettiğiniz takdirde boğazınızda hissettiğiniz mukoza yumuşayacak ve hissettiğiniz ağrı ve acının azalmasına yardımcı olacaktır.

  Karbonatlı veya tuzlu gargara yapmalısınız

  Boğaz ağrısına ne iyi gelir, karbonatlı veya tuzlu gargara yapmak hem sizi ağız enfeksiyonlarından korur hem de boğazınızı önemli ölçüde rahatlatır. Bir ılık suyun içerisine tuz veya karbonatı koyup karıştırmanız yeterli olacaktır.

  Sıcak ve soğuk dengesini iyi ayarlayın

  Boğaz ağrısına ne iyi gelir, fazla sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklerde boğazınıza zarar verecektir. Bu yüzden mümkün olduğu kadar yiyecek ve içeceklerinizi ılık tüketmeye özen göstermelisiniz. Sıcak ve soğuk dengesini ayarlamadığınız takdirde tekrar boğazınızdaki tahriş oranını arttırmış olursunuz.

  Sağlıklı nefes için ve boğazınızın kuruması önlemek için kışın kaloriferin üzerine bir bardak su koyun

  Özellikle kış aylarında ortamın havası sıcak olduğundan kuruyacaktır ve bu durum hem nefes alışınızı hem de boğazınızı etkileyecektir. Yattığınız odanıza ve evin içerisinde çokça vakit geçirdiğiniz alanlarda bunu uygulamanız sizi rahatlatacaktır.

  Yüksek sesle konuşmamaya özen gösterin

  Yüksek ses boğazınızı yoracak ve o bölgenin daha çok tahriş olmasına neden olacaktır bu yüzden daha sakin ve alçak ses tonuyla konuşmanız sizi bu olumsuz durumdan koruyacaktır.

  Sigaralı ortamlardan ve sigaradan uzak durmaya çalışın

  Sigaralı ortamlardan bu dönemde uzak durmak oldukça önemlidir. Sigara dumanı hem akciğerleri hem de üst solunum yollarını olumsuz etkilemektedir bu yüzden sigara içmekten ve sigara dumanından uzak durmanızda fayda vardır.

  Bitki çayları tüketin

  Boğaz ağrısına ne iyi gelir, özellikle ıhlamur ve adaçayı bu konuda oldukça faydalıdır. Ihlamuru dilerseniz bal, limon veya zencefil ile de tüketebilirsiniz. Bal boğazınızdaki şişen ve ağrıyan bölgeyi yumuşatacaktır, zencefil ise balgam yoluyla enfeksiyonu vücudunuzdan atmanıza yardımcı olacaktır.

  Bal

  Boğaz ağrısı yaşandığında ballı su boğazı yumuşattığından ılık suya bir tatlı kaşığı bal koyarak tüketmeniz hem yutkunmanızı kolaylaştırır hem de boğazınızı rahatlatır.

  Zencefil

  Zencefil kök sebzelerdendir ve vücuttaki virüslerin atılmasında yardımcı olan bir sebzedir. Zencefil kullanılacaksa boğaz ağrısında özellikle yaş zencefil kullanmak gerekmektedir. Yaş zencefili sıcak suda bir süre bekletip ılıyınca tüketmek gerekmektedir. Dilerseniz tadını yumuşatmak için içerisine bal ekleyebilirsiniz. Boğaz ağrısının geçmesine fayda sağladığı gibi balgam söktürücü özelliği de bulunmaktadır.

  Nane Çayı

  Nane çayı özellikle üst solunum rahatsızlıkları için oldukça faydalı bir bitkidir. Nane çayı antibakteriyal ve inflamatuar özellliği olduğundan Nane çayı, soğuk algınlığı ve benzeri rahatsızlıkların oluşturduğu semptomların giderilmesi için kullanılabilir.  

  Ada Çayı

  Ada çayı özellikle boğaz kısmında yer alan mukozayı koruyan bir yapıyla kaplayarak zararlı bakterileri yok eder. Çay olarak tüketildiğinde boğazdaki öksürüğü giderdiği ve boğaz ağrısına iyi geldiği görülmüştür.

  Acı Biber

  Acı biber tüketimi öksürüğe ve boğaz ağrısına iyi gelmektedir fakat eğer mide rahatsızlıkları varsa veya boğazda açık bir yara varsa zarar verebilir.

  Boğaz Ağrısı Neden Olur?

  Boğaz ağrısına neden olan faktörler genelde çevresel faktörlerdir. Bu çevresel faktörler alerjenler, havadaki fazla kuruluk, hava kirliliği, HIV enfeksiyonu, bazı tümörler( boğaz, gırtlak veya dil tümörleri), boyun bölgesinde meydana gelen bazı yaralanmalar, çok sesli konuşmaktan ve boğazdaki kasları yormaktan meydana gelen boğaz ağrısı, aşırı alkol ve sigara tüketimi, sigara dumanına fazla maruz kalınması boğaz ağrısına neden olan faktörler bazılarının arasında yer almaktadır.

  Boğaz Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

  Boğaz ağrısı belirtileri genelde ilk olarak yutkunma hassasiyeti olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında boğaz ağrısı belirtileri;

  • Boğazda meydana gelen kaşıntı hissi
  • Boğazda meydana gelen yanma hissi
  • Yutkunurken batma hissi
  • Yutkunurken çekilen güçlük
  • Boğazda meydana gelen şişme
  • Boyundaki bezelerdeki şişlik
  • Konuşurken zorlanma
  • Bademciklerin şiş olma durumu
  • Bademciklerin kızarması
  • Konuşurken çıkan kaba ve boğuk 

   

  Boğaz ağrısına ve yutkunma zorluğuna boğazı yumuşatacak şeyler kullanılabilmektedir. Boğazın yumuşaması için öncelikle ılık suyun içerisine bir tatlı kaşığı bal koyarak içebilirsiniz. Boğazdaki yutkunma zorluğuna ve boğaz ağrısına ballı su fayda sağlamaktadır. Bunun dışında tuzlu veya karbonatlı su kullanarak gargara yapabilirsiniz.
  Boğaz ağrısına evde yapılacak doğal yöntemlerle katkı sağlayabilirsiniz. Boğaz ağrısı şiddetli ise mutlaka öncelikle doktora başvurmakta fayda vardır. Ada çayı, rezene çayı, karbonatlı veya tuzlu su, papatya suyu, ballı su, elma sirkesi, zencefil boğaz ağrısına evde iyi gelecek doğal çözümler arasında yer almaktadır.
  Ballı su Karbonatlı ve tuzlu su Bitki çayları Buhar banyosu Doğru nefes teknikleri Mentollü buhar banyosu Limonlu su Zencefil çayı
  Soğuk yiyecekler kısa süreli olarak boğazdaki ağrıyı hafifletebilir fakat daha sonrasında mevcut ağrıyı daha çok arttırabilir ve boğazların şişmesine neden olabilir. Soğuk boğaz ağrısına kısa süreli etki eder sonrasında maalesef etkisi kaybolur.
  Boğazda batma hissi genel olarak üst solunum yolları enfeksiyonlarından ve viral hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Fakat boğazdaki batma hissi sadece viral enfeksiyonlardan kaynaklanmamaktadır bazı mide sorunları da buna neden olmaktadır.
  Boğaz yanmasına iyi gelecek olan şeylerden bir tanesi evde uygulanacak doğal yöntemlerle giderilebilir. Bu yöntemler boğaz bölgesine yapılacak gargaralarla rahatlatılabilir ve ballı su, tuzlu su ve karbonatlı su ile yapılacak gargaralar boğazdaki yanma hissine iyi gelecektir.
  Soğuk su içmek boğaz ağrısına hafif olarak iyi geldiği hissedilmektedir fakat soğuk suyun direk olarak boğazları şişirdiğine dair bilimsel bir kanıt yoktur.
  Boğaz tahrişine ne iyi gelir evde yapılabilecek doğal çözümler boğazın yumuşatılmasını sağlayacaktır. Boğazın yumuşaması o bölgedeki tahrişi giderecektir.
  Boğaz tıkanıklığı için mentol içeren yiyecekler yenilebilir. Mentol içeren nane yağı ile burnunuza ve yüzünüze masaj yapabilirsiniz. Boğaz tıkanıklığı için okaliptüs yağı kullanılabilir.
  1 miktar kaynar suyun içerisine bal ve limon karıştırıp karıştırıp içebilirsiniz. Bal ve limonlu su boğazını yumuşatır ve yutkunurken hissedilen o batma hissini rahatlatacaktır.
  Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2022
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
  ,