Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Beynimiz Neden Unutur ?

Beynimiz neden unutur, kullanılmayan bilgilerin herkeste az hatırlanması veya unutulması normaldir. Bunun bir hastalıkla ilgisi yoktur.

Beynimiz neden unutur, basit unutkanlık tamamen fizyolojik beyin taşımanın gereği olan beynin çalışma prensipleri doğrultusunda oluşan her yaşta ve her iki cinste de görülebilen beynin yeni bilgilere yönelmesi durumunda eskiden öğrenilenleri bir nebze geriye doğru itip onların arasında bir seçim yapması kategorize etmesidir.
 

Beynimiz yaş ile ve bazen travmalar ile hasar görebilir. Bu hasar neticesinde beynin belirli alanına zarar vermiş olabilir bu durumda da beyin unutabilir.

Alzheimer hastalığı birden bire mi gerçekleşir?

Alzheimer hastalığı kronik bir hastalıktır. Yavaş ilerleyen ne zaman başladığı belli olmayan bir süreçtir. Alzheimer gündelik anlamda dikkat çeken unutkanlık gösteriyorsa, kendiyle beş dakika önce yapılan konuşmayı unutuyorsa, problem değişikliklerine adapte olamıyorsa basit unutkanlıktan ayrılmaktadır. Beynimiz neden unutur bunun cevabı hastalıkların teşhisinde önemli bir rol oynayabilir.

Beynimiz neden unutur, kişi yeni bilgileri hatırlamıyor eski bilgileri  sürekli konuşabiliyorsa bu durum neyin göstergesidir?

Kendini yenileyememektir. Bu depresyon da olabilir, alzheimer da olabilir.

Beynimiz neden unutur, bu noktada sıkça isim unutma problemleri ile karşı karşıya gelebiliriz. İsim unutkanlığı basit unutkanlığın içinde olan hem de hastalığa doğru giden bir olaydır. İsimler semboliktir. Unutkanlıklar daha çok maddesi olmayan şeyleri sever. Beynimiz neden unutur, her gün kullandığımız bir eşyayı unutursak bunama hastalığına işaret edebilir hem de ilerlemiş olduğuna işaret edebilir. Beynimiz neden unutur, isim unutkanlığı olağan bir şeydir. Çünkü çağrıştırıcı bir nesne yoktur.

Hastalığın ilk sinyalleri nelerdir?

Beynimiz neden unutur, yakın zaman içinde olmuş olayları olmamış gibi kabul etmek ve onları öğrenme konusunda yaşanan sıkıntılardır.

Birey ve yakınları hangi belirtilerde doktora başvurmalıdır?

Beynimiz neden unutur, kişi kendisine söylenen sözleri hiç duymamış gibi davranan ve tekrar edildiğinde ilk defa duyuyormuş gibi reaksiyon veren ve kendiside aynı sözleri hiç söylememiş gibi tekrar tekrar kullanan insanlar bu davranışları gösterdikleri zaman araştırmak lazım.

Demans ve Alzheimer

Demans bunama demektir. Beynimiz neden unutur, insan yavaş yavaş unutuyorsa yavaş yavaş huyu değişiyorsa yavaş yavaş gündelik işlerde sorun çıkıyorsa bunun adı demanstır. Demans üç yol üzerinden sonuçtur.  Bilgi ve beyin ilişkisi üzerinden, huylar ve davranışlar ve gündelik olarak yaptığımız alışkanlıklar üzerinden sonuçtur. Alzheimer hastalığı ise nedendir. Alzheimer hastalığı insanları demansa sokan 50 tane nedenden biridir. En çok rastlanan nedendir. Her demanslı Alzheimer değildir. Ama her alzheimerlı demanstır.

Alzheimer tanısı almış belirtilerini gösteren bir insanın ne etik ne hukuki ne sosyal karşı karşıya olduğu bir sorumluluk yok . Alzheimer yakınlarının bu anlayışla yaklaşması gerekir. Alzheimer hastalarının sınırları kapandığı için bu tür hastalarla tartışma içine girmek bilgi üzerinden tartışma işine girmek duygusal anlamda tartışma içine girmek onları yıkar. Tedbir alınacak ama tartışma boyutuna geçilmeyecek.

Alzheimer hastası ile aynı evde yaşamak hasta yakınları olan kişilerinde depresyon tedavisi görmesini gerektirir. Alzheimer evde bakımı olan bir hastalık değildir.

Demansın ve Alzheimer’in belirtileri nelerdir?

İki ayrı durum değildir. Birbirinin içine geçmiş durumlardır. Her demans Alzheimer değildir. Demansın başka nedenleri de vardır. Her Alzheimer bir demanstır. Alzheimer’a gitmeden önce demans belirtilerini tespit etmek lazımdır. Unutkanlık merkezinde beynin bilgi işleme kapasitesin de etkilenme davranışlarımızda değişiklik kişiliğimizde değişiklik bide gündelik yaşam aktivitemizde değişiklik. Bunlar bir insanda yavaş ilerleyici şekilde ortaya çıkıyorsa demans belirtileri olabilir. Ama bu demans belirtileri içinde unutkanlık ve yeni öğrenme ön planda ise ve başka bir hastalık yok ise Alzheimer olabileceğine işarettir.

Alzheimer hastalığı yavaş ilerleyici beyin hastalığıdır. Genetik bağlantısı vardır. Beynimiz neden unutur, 60 yaşından itibaren yavaş ilerleyici unutkanlık, yeni bilgileri öğrenme zorluğu ve depresyona benzer belirtiler hastalığın başlangıç belirtileri olabilir.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 16 Temmuz 2019

Kategori: Nöroloji

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217