Alzheimer

Alzheimer (Alzaymır), ilerleyen yaşlarda, beyindeki sinir hücrelerinin ölmesi sonucu beyin sinyallerinin uygun biçimde iletmesinin zorlaştığı hastalıktır.

Alzheimer Belirtileri

Çoğu kişide Alzheimer (Alzaymır) belirtileri yavaş ilerler. Belirtiler başlarda fark edilemeyebilir. Bazen sadece aile üyeleri geriye dönüp baktığında, belirtilerin ne zaman başlamış olduğunu anlayabilirler.

Alzheimer’ın (Alzaymır) yaygın olarak görülen belirtilerinden bazıları şunlardır;

  • Bozuk Hafıza ve Düşünce: Kişi hatırlamakta ve yeni şeyler öğrenmekte zorluk çeker. Hastalığın ileri aşamalarında uzun süreli hafıza kaybı oluşur, yani kişi doğum yeri, mesleği veya aile üyelerinin isimleri gibi kişisel bilgileri anımsayamaz.
  • Yön Duygusu Yitimi ve Kafa Karışıklığı: Alzheimer(Alzaymır) hastaları kendi başlarına dışarı çıktıklarında kaybolabilir ve nerede olduklarını veya oraya nasıl geldiklerini hatırlamayabilirler. Daha önceden bildikleri yerleri ve olayları anımsamayabilirler. Tanıdık yüzleri, günün hangi saatinde olduklarını veya hangi yılda olduklarını bile hatırlamayabilirler.
  • Eşya Kaybetmek: Gözlük, işitme cihazı veya anahtar gibi her gün kullanılan eşyaları koydukları yerleri unuturlar. Ayrıca eşyalarını garip yerlere koyabilirler, örneğin gözlüklerini buzdolabına koymak gibi.
  • Soyut Düşünme: Alzheimer (Alzaymır) hastalarına banka hesabını dengelemek gibi belirli görevleri eskisine nazaran daha zor gelmeye başlayabilir. Örneğin, sayıların anlamını ve onlarla ne yapmaları gerektiğini unutabilirler.
  • Rutin İşleri Yapmakta Zorlanma: Alzheimer (Alzaymır) hastası; yeme, giyinme, kendine çekidüzen verme gibi rutin günlük işleri yapmakta zorlanmaya başlar. Günlük işleri de planlayamazlar.

Hastalığın ilk aşamalarında, Alzheimer (Alzaymır) belirtilerinin saptanması zor olabilir. Alzheimer (Alzaymır) hastası olan kişi hafıza, yargılama ve düşünme problemleri yaşar, bu da kişinin çalışmasını ve günlük hayata katılımını zorlaştırır. Sinr hücrelerinin ölümü yıllar içinde yavaş yavaş gerçekleşir.

Alzheimer Hastalığının Evreleri

Alzheimer (Alzaymır) hastalığı normal seyri içinde bulgulardan bir bölümünü hiç yapmaz. Diğerleri ise hastalık içinde görülebilir. Bunun anlamı, Alzheimer (Alzaymır) hastalığının beynin belirli bölümlerine dokunmadan diğer bölümleriyle ilgili belirtiler yapmasıdır.

Alzheimer (Alzaymır); bellek bozukluğuyla başlayan, ardından; dikkat, konsantrasyon, dil, mekan tanıma gibi bulgularla devam eden ve kişinin kendisini bilmemesiyle ve tam bağımlı hale gelmesiyle sonuçlanan bir tablo yaratır.  Bu da hastalığın; aşamalar içinde gelişen ve ilerleyen bir bunama hastalığı olduğunu gösterir.

Alzheimer (Alzaymır) bölgesel etkilenmeler nedeniyle bunamayla sonuçlanmaktadır. Bu seçici etkilenmelerin nedeni açık biçimde bilinmemekle birlikte bu bölgelerin ana alanlar arasındaki geçiş ve bağlantı alanları olmaları ve hücre tabakalarının diğer alanlar gibi kesinleşmemiş olmasının yarattığı kırılganlığın bir etken olduğuna inanılmaktadır.

Alzheimer (Alzaymır) hastalığında hücre ölümü süreçleri sırasında beyin dokusu içinde iki patolojik bulgu çıkar.

  1. Birincisi plak denilen yuvarlak hücre ölümü odaklarıdır.
  2. İkincisi ise kopmuş bağlantı liflerinden oluşan iğciklerdir.

Uzmanlarımız

Prof.Dr. A. Oğuz TANRIDAĞ Prof.Dr.
Nöroloji Uzmanı
Prof.Dr. Sultan TARLACI Prof.Dr.
Nöroloji Uzmanı
Doç.Dr. Barış METİN Doç.Dr.
Nöroloji Uzmanı
Uzm. Dr. Celal ŞALÇİNİ Uzm. Dr.
Nöroloji Uzmanı
Randevu Al

İletişim Formu