Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Bebeğinizin Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendirirsiniz?

Her aile bebeğinin sağlıklı bir şekilde büyümesini amaçlar. Ama bazı durumlarda bebeğiniz büyürken hiç beklenmedik sorunlarla karşılaşabilir ve doğumundan itibaren özen gösterdiğiniz bebeğinizin bağışıklık sistemi her besini sindiremeyebilir. Bu yüzden bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmek ve korumak ancak ebeveynlerin çabası ile mümkün hale gelir.

  Bebeğinizin Bağışıklık Sistemini Nasıl Korursunuz?

  Güçlü bağışıklık sistemine sahip olmak, sağlıklı yaşam sürdürebilmenin en önemli faktörlerinden birisidir. Bu nedenle bebeklik döneminden itibaren bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekir.
  Bebeklerin bağışıklık sisteminin güçlü olması, savunma mekanizmalarının da güçlü olmasında etkilidir. Savunma sistemi güçlü olan bebekler, sağlıklı bir vücuda sahip olurlar. Bu sayede de hastalıklara karşı dirençleri yüksek olur.
  Bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmek ve korumak ancak ebeveynlerin çabası ile mümkündür. Bebeği doğasına göre uygun besinlerle beslemek, hijyen kurallarına dikkat etmek ve hava koşullarına uygun şekilde giydirmek dikkat edilmesi gereken konuların başında yer alır. Bebekler, hastalıkların yoğun olarak görüldüğü kış mevsiminde en riskli gruplar arasında yer alırlar. Bu nedenle özellikle kış aylarında ebeveynlerin çok daha fazla dikkatli olması gerekir. Bağışıklık sistemi güçlü olan bebek kolay kolay hasta olmaz veya hasta olsa bile hızlı bir şekilde iyileşir.

  Bağışıklık Sistemi Nasıl Çalışır?

  Halk arasında bağışıklık sistemi olarak anılan immün sistem, vücudu zararlı ve yabancı maddelerden korur. Canlılar için risk oluşturan hastalık etkenlerini tanıyan ve yok eden bu sistem sayesinde sağlıklı yaşamı sürdürmek mümkündür.
  Bağışıklık sisteminin harekete geçmesi için hastalıklara neden olan mikroorganizmalar tarafından uyarılması gerekir. Bu mikroorganizmaların vücuda yabancı olarak algılanması sonucunda sistem savaş başlatarak zararlı mikroorganizmalardan kurtulmaya çalışır.

  Bağışıklık Sistemi Ne Zaman Gelişmeye Başlar?

  Vücudun savunma sistemi olan bağışıklık sistemi, anne karnında gelişmeye başlar. İlk aylarda genellikle immün sistem zayıftır. Ancak giderek olgunlaşır ve vücudu korumaya başlar. Bebeklerde bağışıklık sistemin güçlü olması, annenin hamilelik sürecindeki beslenmesi ve geçirdiği enfeksiyonlarla yakından ilgilidir. Bunların yanı sıra bebeğin doğduktan sonraki beslenme düzeni, aşıları, geçirdiği enfeksiyonlar ve yetiştirildiği ortam da bağışıklık sisteminin gelişmesinde önemli rol oynar.
  Bebeklerin fizyolojik olarak immün sistemlerinin olgunlaşmaya başladığı dönem, yeni doğan dönemidir. Bu nedenle yeni doğan döneminde bebekleri enfeksiyon hastalığı geçiren kişilerden uzak tutmak, anne sütü ile beslemek ve bebek hijyenine özen göstermek önemlidir. Ayrıca rutin aşı takvimini takip etmek ve aşılarını ihmal etmemek gerekir.

  Anne Sütünün Bağışıklık Sistemine Etkileri Nelerdir?

  Anne sütü bebekler için sağlıklı gelişimi ve bağışıklık sistemini en ideal şekilde destekleyen besindir. Yeterli ve dengeli beslenme özellikle ilk 2 yıl çok önemlidir. Özellikle de doğumdan sonraki ilk günlerde gelen ve kolostrum adını taşıyan süt, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için büyük öneme sahiptir. Bazı bebekler doğumdan itibaren anne sütünü doğal yollardan almayı reddeder. Bu durumda anne sütünü bebeklere biberon ile vermek faydalı olur.
  Doğal yollardan anne sütü almadığı için alternatif mamalara yönelmek yerine anne sütünü bebeğe vermenin yollarını bulmak bebek için daha faydalıdır. Doğduğu anda anne sütü alan fakat ilerleyen aylarda doğal yollardan anne sütünü almak istemeyen bebeklere de rastlanır. Bu durumda hemen pes etmek yerine bebeğin anne sütü almaya devam etmesini sağlamak için profesyonel destek alınabilir.

  Ek Gıda Sürecinde Rafine Gıdalardan Uzak Durmanın Önemi!

  Göz açıp kapayıncaya kadar ek gıdaya başlama aylarına gelen bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmek için verilen gıdalarda seçici olmak gerekir. Uzun raf ömrüne sahip olan besinler ve rafine gıdalar yerine mevsim sebze meyveleri ile mamalar hazırlamak daha faydalıdır. 
  Anne sütüne ek olarak verilen gıdaların temiz içerikli ve taze olması önemlidir. Büyüme döneminde olan bebeklerin dengesiz ve yetersiz beslenmesi bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir engeldir.

  Hangi Vitamin ve Mineraller Bağışıklık Sistemini Güçlendirir?

  Bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmek ve dengede tutmak için A, C, D ve E vitaminleri ile çinko, selenyum ve demir minerallerinin yeterli miktarda alınması önemlidir. Ayrıca omega 3 ve omega 6 yağ asitleri de bağışıklık sistemini önemli ölçüde destekler. Bu vitaminlerin ve minerallerin doğal besinlerden alınmasına özen göstermek faydalı olur. Bağışıklık sistemi için son derece önemli olan vitaminler ve minerallerin bulunduğu besinler şu şekilde sıralanabilir:

  • A Vitamini İçeren Besinler
   Koyu yeşil ve sarı renkli sebze meyveler A vitamini kaynağıdır. Mango, kavun, ıspanak, biber, brokoli, havuç ve yeşil yapraklı sebzelere gelişmekte olan bebeklerin beslenmesinde yer vermek faydalı olur.
  • C Vitamini İçeren Besinler
   Hastalıklara karşı koruyucu özelliği yüksek olan C vitamini kivi, portakal, mandalina, çilek ve kavunun yanı sıra yeşil fasulye, brokoli, ıspanak ve biberde de bulunur. Bu besinleri bebeklerin beslenmesine dâhil etmek gerekir.
  • D Vitamini İçeren Besinler
   D vitamini daha çok güneş ışığından alınan bir vitamindir. Yeni doğan bebeklere genellikle belirli bir süre doğdukları bölgeye göre D vitamini desteği verilir. Damla olarak belirli ölçülerde verilen desteğin ve güneş ışığının yanı sıra kırmızı et, yumurta sarısı, bazı balık çeşitleri ve sığır ciğerinden de D vitamini alınabilir. Yalnız bu besinlerin bebeklere verilmesi için uzman bir doktora danışılması faydalı olur. Çünkü protein bakımından güçlü olan besinlerin belirli aylardan itibaren bebeklere verilmesi önerilir.
  • E Vitamini İçeren Besinler
   Fındık yağı ve zeytinyağı gibi bitkisel yağlar, badem, fındık ve ceviz gibi kuruyemişler, yağlı tohumlar, bazı balık çeşitleri, balkabağı, ıspanak, kereviz, brokoli ve kümes hayvanları E vitamini bakımından zengin olan besinlerdir. Bu besinleri de bebek beslenmesine belirli aylardan itibaren dâhil etmek faydalı olur.
  • Çinko İçeren Besinler
   Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkili olan çinko; kırmızı et, tavuk ve hindi eti, yer fıstığı, Antep fıstığı ve bademde bulunur.
  • Selenyum İçeren Besinler
   Sarıkanat, ton ve somon balığı, kuzu-dana ciğeri, hindi ve tavuk eti, kırmızı et ve yumurta selenyum bakımından zengindir. Bebek beslenmesine bu gıdaları dâhil etmek için bir doktora danışmak faydalı olur. Çünkü belirli aydan küçük bebeklere bu besinlerin verilmesi önerilmez.
  • Demir İçeren Besinler
   Karaciğer, kırmızı et, yumurta, baklagiller, pekmez ve yeşil yapraklı sebzeler demir bakımından zengindir. Bağışıklık sisteminin zayıflamasında demir eksikliğinin etkileri büyüktür. Bu nedenle demir eksikliğine karşı önlem almak ve düzenli olarak kontroller yapmak faydalı olur.
  • Omega 3 ve Omega 6 İçeren Besinler
   Omega 3 ve omega 6, savunma sisteminin dengesini koruyan yağ asitleridir. Omega 6 içeren besinler arasında; ceviz, yumurta, kümes hayvanları, ayçiçeği yağı, soya yağı, aspir yağı ve keten tohumu yağı bulunur. Omega 3 ise balık, ceviz ve keten tohumunda bulunur.

  Yeterli Uykunun Bağışıklık Sistemine Etkileri Nelerdir?

  Uyku, çocuklarda ve bebeklerde bağışıklık sisteminin güçlenmesinde beslenme kadar önemlidir. Özellikle gece uykularının yeterli oranda ve kaliteli olması bebeklerin ve çocukların bağışıklık sistemini önemli ölçüde destekler. Yetersiz ve kalitesiz uyku bebekleri ve çocukları hastalıklara karşı daha savunmasız hale getirir. Bu nedenle gelişmekte olan bebeklerin ve çocukların yetişkinlere göre daha fazla uykuya ihtiyaç duyduklarını unutmamak gerekir. 
  Yetersiz ve kalitesiz uyku yetişkinlerde olduğu kadar bebekler için de yüksek stres kaynağıdır. Stres, bağışıklık sistemini zayıflatan faktörlerden biri olduğu için bebeklerin gece uykularını yeteri kadar almalarına özen göstermek gerekir. Bebeklik döneminden çocukluk dönemine geçerken gece uykularını düzenlemek için gündüz uykularını yeniden düzenlemek gerekebilir. 

  Kronik Hastalıkların Bağışıklık Sistemine Etkileri Nelerdir?

  Bağışıklık sistemini baskılayan durumlardan bir tanesi de kronik hastalıklardır. Alt ve üst solunum yolları hastalıkları, bebeklerde sıklıkla rastlanılan hastalıklardır. 6. ve 9. aylar arasında sık görülen ve sonrasında da tekrarlayan bu rahatsızlıklar, bağışıklık sisteminin güçlenmesini zorlaştırır.

  Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2022
  Yayınlama Tarihi: 09 Haziran 2022

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217