Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Balık Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

İnsan sağlığına çok yararlı gıdalardan biri olan balık, zehirlenmeye de neden olan bir besin öğesidir. Bundan dolayı tüketilmekte olan balığın tazeliği, nasıl tüketildiği çok önemlidir. Balık zehirlenmesi belirtileri; ateşlenme, kusma ve baygınlık gibi semptomlar ile kendini gösterir. Kümes hayvanlarında yaşanan zehirlenmelerdeki gibi balık zehirlenmeleri de acil tedavi gerektiren ciddi zehirlenmeler arasında yer alır.

Balık zehirlenmesi de öteki besin zehirlenmeleri gibi mide bulantısı, kusma, ateşlenme, kramp ağrısı ve baygınlık gibi semptomlar ile kendini belli eder. Balık zehirlenmesi gerçekleştiğinde ani bir şekilde müdahale edilmesi gerekmektedir. 
Balık zehirlenmesi, balık tüketiminden sonra oluşan bir zehirlenme çeşididir. Basit olsa da aslında risklidir. Bundan dolayı ani bir biçimde balık zehirlenmesine müdahale edilmelidir. Balıkla beraber yoğurt, peynir gibi süt ve süt besinleri tüketilmişse ve balık bayatlamışsa, bu durumda semptomları daha hafif farkına varma ihtimali olabilir.  Doğru pişirme tekniği ile pişirilmeyen balıklarda ya da bayat balıklar sebebi ile olabilir. Bilhassa deniz ürünlerinde mikroorganizmalar ani bir biçimde üreme gerçekleştirirler. Bundan dolayı balığın ya da deniz ürünlerinin iyi temizlenmesi ve pişirilmesi önemlidir. Bunun ile birlikte doğru bir şekilde saklanmayan balık da hızlı bir şekilde bayatlamış olur.

Balık Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Balıktan kaynaklanan zehirlenmelerde öteki besin zehirlenmelerindeki gibi kusma ve mide bulantısı problemi olabilir. Balık tüketiminden sonra da 2-3 saat içinde bu semptomlar yaşanırsa balık zehirlenmesi durumu meydana gelebilir. Balık zehirlenmesi belirtileri şu şekildedir;

 • Balık tükettikten sonra midenin ağrıması
 • Karın ağrısının ardından devamlı kusma ve mide de bulantı
 • Ateşin çıkması
 • Kramp ağrısı
 • Baygınlık 
 • Bitkinlik
 • Deride dökülme
 • Deride kaşınma
 • Bedende uyuşma
 • Deriye soğuk su değdiği zaman yanma hissi oluşması
 • Çok yoğun zehirlenme yaşanıyorsa şok geçirme

Balık Zehirlenmesi Tedavisi

Balık zehirlenmesi bedende hızlı bir biçimde virüs ve mantar üremesine neden olur. Bundan dolayı balık zehirlenmesi yaşandığında müdahale edilmelidir. Zehirlenmeden sonra zehirli besini bedenden atmak gerekir. Bundan dolayı kusmak için birey kendisini zorlamak isteyebilir ve ilk adımda biyotoksinler bedenden atılır. Daha sonra sıvı tüketimi fazlalaşır. Zehirlenme ile beraber sağlık kuruluşuna başvurulup mide yıkanabilir. Zehirlenmeden sonra mide yorulduğundan dolayı tüketilen besinlere özen gösterilmelidir. Haşlanmış sebzeler, elma ve limonlu su ile birlikte sulu besin ve çorba tüketmek de önerilir. Zehirlenmenin ardından en az iki gün beslenme aynı şekilde sürdürülür. Mide eski işlevine kavuştuktan sonra mideye yüklenmeden eski beslenme alışkanlığına geçilebilir.

Balık zehirlenmesi genel olarak balık tükettikten sonra 2-3 saat içinde kendini belli eder. Daha sonra bu zehirlenme 3 güne kadar sürebilir. Destek alınmadığı takdirde semptomları 2 haftaya kadar kendisini belli eder. Tedavi edilen kişi aynı günde normal yaşamına devam eder.
Balık zehirlenmesi ölüme neden olmaz. Bazı bireylerde bu zehirlenme hafif bir biçimde etkisini gösterse bile bazılarında ölüme neden olabilmektedir.
Balık zehirlenmesi semptomları içinde ishal yaşanmaz fakat ender de olsa bazı bireyler ishal durumu da yaşayabilir.
Balıktan kaynaklanan zehirlenmelerde vakalarında öteki besin zehirlenmelerindeki gibi kusma ve mide bulantısı semptomları yaşanır. Balık tüketiminin ardından da 2-3 saat içinde de bu durum yaşanırsa balık zehirlenmesi riski olabilir.
Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 21 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,