Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Balık Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Balık yağı, çocuklar ve yetişkinler bakımından gıda takviyeleri arasında özellik son dönemlerde tüketim oranları artan ve önemli faydalar sağlayan Omega 3 yağ asitlerinin diyet kaynağını oluşturmaktadır. Vücudun kas yapısından hücre yenilemesine kadar pek çok işlev için ihtiyacı olduğu ve dışarıdan alınması gereken omega 3 yağ asitleri, çoğunlukla uskumru, ton balığı gibi soğuk su balıklarından kullanılabilirken, sıvı ve tablet formlarında da kullanılmaktadır.

Vücudun ihtiyacı bakımından ölçülü olarak alınması gereken omega 3 yağ asistlerinin genellikle bir hafta içinde 2 veya 3 gün balık tüketimi önerilmektedir. Ancak bu durumu yapamayan kişilere ya da balık tüketiminden hoşlanmayan bireylere tablet veya sıvı formlarında kullanımı doktor tarafından önerilmektedir. Takviyeler doktor önerisi üzerine alınmalıdır ve kişide herhangi bir alerjik reaksiyon oluşması halinde kullanımı durdurulup doktora görünmelidir. 
Çocuklarda ve yetişkinlerde sağlık bakımından pek çok faydası bulunmaktadır. Çocuklarda büyüme dönemlerinde gelişmeyi desteklerken bilişsel gelişim konusunda da önemli faydaları bulunmaktadır. Yetişkin bireylerde birtakım hastalıklara karşı da korunma sağlamaktadır. 
Yüksek tansiyonu düşürmede, romatoid artrit belirtilerinin hafiflemesinde ve karaciğer yağlanması riskini azaltmada fayda sağlamaktadır. Günümüzde de çok fazla kullanılan ve tercih edilen bir gıda takviyesidir. 
Bunların yanı sıra balık yağının faydaları şu şekildedir:
Kalp ve Damar Hastalıklarına Karşı Koruyucudur
Kan ve damar hastalıklarında kan seviyesini dengeler ve damar yapısını korur. Kalp krizi riskini azaltır ve felç durumunun yaşanmasını engeller. Ayrıca; ritim bozukluğu, yüksek tansiyon ve aterom plaklarının gelişimine karşı engelleyicidir. 
Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
Düzenli olarak tüketilmesi halinde bağışıklık sistemini güçlendirerek üst solunum yolu hastalıkları arasında bulunan grip ve soğuk algınlığı gibi birtakım hastalıklara karşı koruyucu özellikleri bulunmaktadır.
Bilişsel Fonksiyonları Güçlendirir
İlerleyen yaş ile birlikte zihinsel fonksiyonlar gerileyerek bazı kişilerde unutkanlık problemi ortaya çıkabilir. Ayrıca Alzheimer gibi sinir hücrelerini etkileyen hastalıkların (nörodejeneratif) ortaya çıkma ihtimali artabilir. Düzenli olarak balık tüketiminde bulunan ya da takviye alan bireylerde özellikle yaşın ilerlemesi ile birlikte bu tür sorunlar daha görüldüğü gözlemlenmiştir.
Kemik Sağlığını Destekler
Kalsiyum ve D vitamini eksikliği bulunan kişilerde kolajen üretimi azaldığı için ilerleyen dönemlerde kemik erimesi ya da kayıplara yaşanabilir. Bu gibi durumlarda düzenli olarak kullanılması kemik sağlığını destekler ve güçlendirir. 
Karaciğer Yağlanmasını Önlemede Yardımcı Olur
Bazı kişilerin beslenme alışkanlıkları aşırı yağlı tüketime dayanmaktadır. Bu tür beslenme ve yaşam tarzı kişide obeziteye yol açarken karaciğer yağlanmasını da beraberinde getirebilir. Bu hastalığın ilerleyen evrelerinde karaciğer fonksiyonlarında hasar oluşabilir ve ciddi sonuçlara neden olabilir. Ayrıca alkol tüketiminin fazla olduğu durumlarda da karaciğer yağlanması görülebilirken düzenli olarak omega 3 yağ asitlerinden olan bu besin alınarak bu rahatsızlıkların oluşması önlenebilir ve iyileşmesi sağlanabilir.
Psikolojik Sorunlardan Korunmaya Katkı Sağlar
Yapılan birçok araştırmaya göre kişilerde görülebilen bazı depresyon ve şizofreni gibi psikiyatrik hastalıklara karşı omega 3 yağ asitlerinin düzenli olarak kullanımı olumlu sonuçlar ortaya koyduğu belirtilmiştir. Ayrıca çocuklarda oluşabilen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun önlenmesinde de katkı sağlamaktadır. 
Göz Sağlığına Faydalıdır
Göz sağlığı bakımından önemli faydaları bulunan omega 3 yağ asitlerinin, ilerleyen yaşlarda görülebilen birtakım göz hastalıkların oluşmasını engelleyerek fayda sağlayabilir. Kişilerde yeterli oranda kullanılmadığında göz hastalıkları riski artabilir. Göz sağlığının korunması bakımından bu tür gıda takviyeleri doktor tavsiyesi ile birlikte kullanılabilir.
Kilo Vermede Yardımcı Olur
Kişiler arasında çoğunlukla bu tür takviyelerin kilo aldırmaya neden olduğu düşüncesi bulunmaktadır. Ancak bu düşüncenin aksine omega 3 asitlerinin tüketimi ölçülü bir oranda yapıldığında herhangi bir kilo alma sorununa yol açmamaktadır. Ayrıca kilo verme konusunda da fayda sağlayan bu takviye egzersiz yaparken enerji verir ve etkiyi artırır.  
İltihaplanmaları Önler
Birtakım kronik iltihaplanmalardan kaynaklı olarak oluşan sorunlarda kullanımı fayda sağlamaktadır. İltihaplanmaya bağlı olarak gelişebilen bazı bağırsak hastalıklarına ve sindirim sistemi ile ilgili problemlere karşı etkisi olduğu görülmektedir.

Balık Yağının Zararları Nelerdir?

Her besin ve takviyede olduğu gibi aşırı tüketimi yapılan ve ölçülü olarak alınmayan besin ve takviyeler kişilerde birtakım sorunlara yol açabilmektedir. Bu gibi sorunlara yol açılmaması bakımından tüketimi doktor tavsiyesi ve önerisi üzerine ölçülü bir oranda yapılmalıdır. Balık yağının zararları şu şekilde sıralanabilir:

 • Bazı kişilerin ağızında kötü bir tat bırakabilir ve kötü kokuya neden olabilir
 • Mide yanmasına, bulantılara ve diyare gibi sindirim sistemin etkileyebilen yan etkilere neden olabilir
 • Tüketimi bakımından aşırıya kaçılması kanama riskini de artırabilir
 • Mide problemleri
 • Bağırsaklarda gaz oluşumu
 • Vücutta sıvı kaybı
 • Midede birtakım tahrişler ve ishal

Bu gibi sorunları yaşayan kişiler doktor kontrolünde kullanmalı ve sıvı kaybı konusunda bol su tüketmelidir. Ölçümü doktor önerisi ve tavsiyesi ile birlikte yapılmalıdır. Aşırı tüketimden uzak durulmalıdır. Alerjik reaksiyonların oluşması durumunda kişi kullanımı bırakmalı ve vakit kaybetmeden bir doktora görünmelidir.

Hamilelikte Balık Yağının Faydaları

Hamilelik dönemlerinde kullanılan ve tüketilen omega 3 yağ asitleri kadına ve bebeğe birçok fayda sağlamaktadır. 
Hamilelikte balık yağının faydaları şu şekildedir:

 • Bebeğin gelişiminde olumlu katkı sağlar
 • Hamilelikte düzenli olarak kullanıldığında zehirlenme ve yüksek tansiyon gibi problemleri önler
 • Hamilelik dönemlerinde görülebilecek depresyon gibi bazı psikolojik sorunları önler
 • Düzenli olarak kullanıldığında ise doğum sonrası bebekte uyku problemlerini önler
 • Kız çocuklarında ileri yaşlarda görülebilecek meme kanseri riskini azaltır
 • Erkek çocuklarında ise prostat kanserini görülme riskini azaltır

Bunların yanı sıra bu takviyeleri doğal yollardan da alabilen kişiler, ölçülü ve düzenli olarak kullanmalı ve mutlaka doktor kontrolünde kullanmalıdır.

Balık Yağı Nasıl Kullanılır?

Düzenli ve uzun süreli kullanımda birçok faydası bulunan omega 3 yağ asitleri grubunda ilk sıralarda yer alan gıda takviyesi pek çok formda tüketilebilirken; kapsül, sıvı, tablet ve hap gibi çeşitlerde kullanılabilir. Çiğnenebilir jel olarak da çocukların kullanılabileceği ve sevebileceği formları da bulunmaktadır. Tüm besinlerde ve takviyelerde olduğu gibi bu takviyenin de ölçülü olarak ve doktor kontrolünde kullanılması önerilmektedir.

Balık Yağı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Birçok faydası bulunan ve düzenli olarak tüketildiğinde pek çok hastalığın oluşmasında ve birtakım eksikliklerin giderilmesinde kullanılabilirken; kalp ve damar hastalıklarına, cilt hastalıklarına, romatoid artrit ve yüksek tansiyona iyi gelir ve fayda sağlamaktadır.

Balık Yağı Tüketiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gıda ve besin takviyelerinin güvenilir olarak doğal besinlerden ve gıdalardan alınması gerekmektedir. Bu nedenle balık tüketebilen kişilerin bu ihtiyacı haftada 2 ya da 3 gün bu besinden karşılamaları daha faydalıdır. Ancak tüketme şansı bulamayan ve tüketemeyen kişiler doktor tavsiyesi ve kontrolünde takviye olarak almaları fayda sağlamaktadır.

Tüketimi konusunda düzenli ve ölçülü olarak alınan besin kilo aldırmamaktadır. Ayrıca spor ve egzersiz yapan kişilerde düzenli tüketilmesi halinde destekleyici ve enerji verici olduğundan kilo verme konusunda da destek sağlar ve sağlıklıdır.
Çocuklarda gelişimi destekleyici olduğundan kemik yapısını güçlendiren bu besinin, boy uzatma konusunda bilimsel olarak kanıtlanmış bir verisi bulunmamaktadır. Zihinsel ve fiziksel gelişimde katkı sağladığı bilinmektedir.
Bazı kişilerde birtakım yan etkiler ortaya çıkabilirken bunlar genellikle çok fazla tüketilmesi halinde görülebilir. Ortaya çıkabilecek yan etkiler ise; reflü, şişkinlik ve gaz, ishal, sıvı kaybı, mide bulantıları ve diş eti kanamalarıdır. Bu gibi durumların yaşanması halinde kişi vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünerek muayene edilmelidir.
Alerjik reaksiyonların ve tepkimelerin yaşanması durumundan baz besinlerden uzak durulması ve kaçınılması gerekebilir. Bu yiyecek ve besinler; birtakım hazır soslar, hazır çorba ve dondurulmuş besinler, omega-3 yağı, vitaminler, bazı protein karışımlarında uzak durulabilir. Kişilerde alerji durumları yaşandığında zaman kaybetmeden doktora gitmeli ve yapılan incelemelere ve sonuçlara göre bilgilendirilmelidir.
Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2022
Yayınlama Tarihi: 01 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,