Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Ayak Kokusu Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Gündelik hayatta rahatsız eden bir duruma sebep olan ayak kokusu oluşmasında en etkin sebeplerden bir tanesi nedenlerinden birisi ayağın uzun bir müddet havasız kalmasıdır. Ayağın uzun müddet kapalı olması terlemeye neden olur, bu durumda ayakta koku meydana gelir. Kokuya davetiye çıkaran durum ise genellikle bilinenin tersine terleme değildir, terlemenin ardından ayakta meydana gelen bakterilerdir. Ayakta kötü kokuya sebep olan olayların içinde birtakım metabolik rahatsızlıklar, hormonal farklılıklar, aşırı şişmanlık gibi durumlar da olabilir.  Genetik faktörler de ayakta koku oluşmasına neden olur. Böyle durumlar dışında bireyin giyim tercihleri nedeniyle oluşan durumlarda mevcuttur. Örnek verecek olursak, doğru olmayan ayakkabı tercihi, polyester çorap kullanımı gibi kişinin seçtiği ürünler ayak kokusuna neden olur.

Ayak kokusu ayakların fazla kapalı kalması ya da çok fazla terlemesi ile meydana gelir. Bireyin sosyal yaşamını kötü etkileyen bir problemdir. Erkek ya da kadın olması fark etmeksizin toplumda çok fazla rahatsız edici bir durumdur. Ayaklarda kokuyu oluşmasına neden olan bakterilerdir. Bakteriler nemli yerlerde üreyip, kötü kokuya sebep olabilirler. Kokunun engellenebilmesi için çorap ve ayakkabı seçiminde doğru olmalıdır. Naylon çoraplar kullanılmamalı, kaliteli ayakkabılar tercih edilmelidir.

Ayak Kokusu Neden Olur?

Ayak sağlığını kötü yönde etkileyen terleme ile beraber oluşan virüsler ayakta meydana gelen kötü kokunun ilk sebebidir. Bilhassa kış mevsiminde ayağın uzun müddet kapalı kaldığı zamanlarda ayak derisi hava alamayıp terler. Bu durumda kapalı olan ayaklarda bakteri veya mantar meydana gelebilir.  Fakat bazı hormonal farklılıklar veya metabolik rahatsızlıklar da terlemeye sebep olur. Bazı ilaçların yan etkileri sebebi ile de terleme çoğalabilir. Böyle sebepler ayakta meydana gelen terlemenin sonunda kötü kokunun ortaya çıkmasına davetiye çıkarır. Ayağın yoğun terliyor olması gibi durumlar mevcut ise tedavi olmak gerekir. Ayakta terlemeyi düşüren jeller ya da botoks uygulamaları kokunun oluşmasına engel olur. 
Ayak kokusu bireyin ayakkabı ve çorap seçimlerine göre de farklılık gösterebilir. Hava alımı gerçekleşmeyen malzemeden üretilmiş ayakkabı kullanılmamalıdır. Sentetik malzeme ile üretilen ayakkabılar havasız kaldığı için ayak kokusuna sebep olur. Bu yüzden ayağın hava almasını sağlamak gerekir, gerçek deriden yapılmış kaliteli malzeme ile üretilen ayakkabılar giyilmelidir. Aynı ayakkabıyı sürekli giymek de ayak kokusunun oluşmasına neden olabilir. Kokunun engellenebilmesi için, giyilen ayakkabı 24 saat havalandırdıktan sonra tekrar giyilebilir. Bu şekilde ayakkabının içinde kokunun yer etmesi engellenebilir.

Ayak Kokusu Nasıl Engellenir?

Gündelik yaşamda problem oluşturan ayak kokusunun engellenebilmesi için bazı tedbirler alınabilir. Fakat ayak kokusunu gideren birtakım yöntemlere başvurmadan evvel koku oluşmasına neden olan bazı olumsuz etkiler önlenebilir. Bu kokuyu engellemek için uygulanacak yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz;
Teri emen pamuklu çoraplar seçin: Sentetik içeren naylon çoraplar ayakta terleme yapar ve kokunun oluşumuna sebep olur. Bu yüzden pamuk içeren çoraplar kullanılmalıdır. Bunun ile birlikte giyilen çorap tekrar giyilmemelidir. Ter oluşumunu engellemek için ayakkabının içine anti bakteriyel içeren sprey uygulanabilir.
Ayak sağlığınıza özen gösterin: Ayaklarda parmak arası ve tırnaklarda meydana gelen bazı kabarcıklar veya mantar oluşması gibi durumlar da kokuya sebep olur. Bu durumu göz önünden bulundurmak için banyonun ardından parmak arası, tırnak kenarı ve ayağın tabanının kontrolü sağlanmalıdır. Ayakta görülen bazı kabarcıklar, su toplamış bölgeler, ayak tabanında gerçekleşen pullanma ve deri döküntüleri incelendiğinde dermatoloji uzmanına danışmak gerekebilir.

Ayak Kokusunun Geçmesi İçin Doğal Yöntemler

Bazı sebeplere bağlı meydana gelen ayak kokusu bitkisel çözüm yolları ile giderilebilir. Bazı çay türleri, sirke, karbonat, lavanta yağı gibi doğal yöntemler kullanılarak kötü kokular engellenebilir. Ayakları tuzlu su ile temizlemek de terlemeyi engelleyebilir. Evde doğal çözümler ile ayak kokusundan kurtulabilirsiniz. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz;
Tuzlu su: Ayaklarda meydana gelen nemlenme sonrası oluşan terlemeyi engellemek için tuzludan faydalanmak gerekebilir. Gün boyunca kapalı duran ayaklar 20 dakika boyunca tuzlu suda kalabilir. Bekledikten sonra ayakları temiz ve kuru bir havlu ile kurulamanız gerekebilir.
Karbonat: Ayak kokusunun engellenmesinde karbonat da çözüm olabilir. Bakterilerin oluşmasını önleyen ve ayağın PH dengesini koruma özelliği bulunan karbonat ayakta oluşan kokunun giderilmesinde oldukça faydalıdır. Çorabın içerisine bir miktar karbonat yerleştirmek kokunun oluşumunu engeller.
Sirke ayak kokusunu engelleyebilir: Ayak kokusunun engellenebilmesi için uygulanan doğal yöntemlerden bir tanesi ise sirkedir. Bakteri oluşumunu önleyen asidik bir ortam sunan sirkenin sayesinde koku oluşumu önlenebilir. Hazırlanmış olan sirkeli suda ayaklar yaklaşık 10 ile 15 dakika bekletilmelidir. Sirkeli su karışımı yapmak için elma sirkesi tercih edilebilir. Bir leğenin içine 2 litre kadar ılık su konulmalı ve üzerine 2 su bardağı sirke eklenmelidir. Sirkeli su haftada bir kez   uygulanmalıdır. Ardından ayaklar sabunlu su ile temizlenmelidir.
Ayak kokusuna doğal yöntem lavanta yağı: Bakterileri ortadan kaldırmaya yardımcı olan lavanta yağı ayak kokusunun giderilmesinde oldukça etkilidir. Lavanta yağının bu etkisinden faydalanmak için sıcak suya 5-6 damla damlatılmalıdır. Ayaklar bu karışımda 20 dakika bekletilmelidir.

Doğru ayakkabı seçimi kokunun oluşmasını engeller. Bunun ile birlikte ayak sağlığına dikkat etmek kokunun oluşmasını engeller. Ayaklarınızı tuzlu suda 20 dakika bekletmek de kokunun giderilmesinde etkili olabilir.
Bakteriler ile birlikte mantar oluşumu da ayakta kötü kokunun meydana gelmesine sebep olur. Stres, ergenlik dönemi, kullanılan ilaçların yan etkileri de koku oluşumuna zemin hazırlar.
Terbezlerinin yoğun çalışıyor olması ayakta koku yapabilir. Bu duruma sebep olan bazı rahatsızlıklar vardır. Bunlar; tiroid rahatsızlıkları, diyabet hastalığı ya da bir hastalığa bağlı olmadan gerçekleşen stres sıkıntı gibi nedenlerden de kaynaklanabilmektedir.
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 12 Ekim 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,