Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Astrafobi (Şimşek ve Gök Gürültüsü Korkusu) Nedir?

Astrafobi, şimşek, gök gürültüsü, fırtına gibi gökyüzü ile alakalı olaylara karşı duyulan, normalin üstünde olan korkulardır. Astrafobi sözcüğü Yunancadaki 'astrape' yani 'şimşek' ile 'phobos' yani 'fobi' sözcüklerinin birleşmesi sonucu türemiştir. Bu çeşit bir fobiye sahip olan bireyler havanın kötü olmasından, gök gürültüsü sesi ve şimşek çakmasından yoğun derecede korkarlar. Bu ses ile karşı karşıya kalmamak için evdeki bütün camları kapatırlar ve çok fazla seste müzik açarlar, şimşek çaktığını görmemek için perdeleri kapatıp bazen de yorganın altına bile girerler. Havanın bozuk olduğu zamanlarda dışarı çıkmak bile istemezler çünkü dışarıda hangi olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalacaklarını kestiremezler. Bundan dolayı devamlı olarak hava durumunu kontrol etme ihtiyacı hissederler.

Kişiler gökyüzü ile alakalı hızlı değişimlere aniden tepki gösterirler. Örneğin, hafif yağış gibi yalnızca ufak risk oluşturan hava olaylarında bile kendini kaygılı ve gergin hisseder. Titreme, terleme, tuvalete çıkma isteği, kusma ve ani kalp atışı gibi türlü fiziksel semptomlar meydana gelir. Kendilerini güvende hissetme gereksinimi duyarlar ve türlü tedbirler alırlar, yalnızca pencereyi değil aynı zamanda perdeyi de kapatmak isterler.
Bu yoğun korku bireylerin başına gelen kötü ve travmatik olaylar neticesinde meydana gelebilir. Daha önce elektrik çarpması gibi olumsuz bir durum deneyimleyen bireylerde, yakınında bir alana yıldırım düşen ve bu bölgedeki tahribatı gören kişilerde, sevdiği insanları elektrik çarpması sonucu kaybeden kişilerde şimşek ve gök gürültüsü fobisi meydana gelebilir.
Bireylerde genetik aktarım yolu ile kendini gösterebilmektedir. Ailesinde gök gürültüsü ve şimşekten çok fazla korkan kişilerin olması, bireylerin bu fobiyi taşımalarına yol açabilir.

Astrafobik Belirtiler Nelerdir?

Bu kişiler hava durumu haberlerine karşı oldukça ilgilidirler. Havanın nasıl olacağını önceden bilmek isterler, genellikle hava durumunu takip ederler. Havayı kontrol etmeden asla dışarı çıkmazlar, hızlı hava değişimlerini sevmezler ve gerilirler. Bu korku şiddetlendiği ve tedbir alınmadığı zaman 'evden dışarı çıkma korkusu' olarak ifade edilen agorafobiye dönüşebilir.

Astrafobi (Şimşek ve Gök Gürültüsü Korkusu) Etkileri

Astrafobi, bir diğer adıyla şimşek ve gök gürültüsü korkusu fobisi, ilk bakıldığı zaman yaşamı çok etkileyen bir fobi gibi gözükmez fakat durum böyle değildir. Bu fobiyi taşıyan bireyler fobileri yüzünden yaşamlarını kısıtlarlar ve sosyal alanlarında ve iş yaşamlarında problemler meydana gelir. Örneğin; İşe gideceksiniz, hava bozuk ve yağmur yağıyor.
Bu durum fobisi olmayanlar için doğal bir durumken astrafobisi olan kişiler için oldukça korkutucudur. Bundan dolayı iş yaşamları kötü etkilenir.

Astrafobi Kimlerde Görülür?

Astrafobi rahatsızlığının belirli bir yaşı bulunmamaktadır, her yaş gurubundan bireyde görülebilmektedir. Fakat bir genelleme yapıldığı zaman çocuklarda daha yaygın meydana geldiğini söylemek mümkündür. Çocuklar, doğaları gereği dış etkenlere karşı korku beslediklerinden dolayı astrafobik olma olasılıkları öteki yaş gruplarına göre daha fazladır. Eğer bir çocukta astrafobik belirtiler mevcutsa, yetişkin olduğu zaman önemli sorunlar yaşamaması için aileleri tarafından zamanında müdahale edilmesi gerekir.

Astrafobi Nasıl Tedavi Edilir?

Bilişsel davranışçı terapi, bu korku tedavisinde çok fazla başvurulan tedaviler arasındadır. Burada fobinin oluşma sebepleri gözlemlenir ve bu sebeplerin üzerine gidilip ilerleme kaydetme hedeflenir.
EMDR ise bu fobiyi sonlandırmak için yaygın bir şekilde kullanılan bir diğer yöntemdir. Kökeni BDT’ ye dayanmaktadır ve fobinin meydana gelmesinin nedeni eğer bir travmaysa danışan için oldukça faydalıdır. Çünkü EMDR travma zamanlarının üzerine gidilip bu anıların bu zamana dek süren bilişsel etkilerini yok etmeye, bireyi anıya dair etkisizleştirmeye odaklanır. Kon edilen bu fobi de yukarıda belirtildiği üzere yüksek düzeyde geçmiş anılara, travmalara dayalı oluştuğundan EMDR hedefe yönelik, başarılı bir teknik olacaktır.
Astrafobi tedavisi için uygulanan yöntemlerden bir diğeri de nefes terapisi tekniğidir. Bu tedavi yöntemiyle bağlantılı olumsuz hava şartları esnasında doğru nefes teknikleri kullanılarak kişiyi sakinleştirmek amaçlanır.
Bireyi ağır ağır ve aşamalı bir biçimde fobisinin yönelik olduğu duruma maruz bırakmak da etkin tedavi yöntemleri içindedir. Bu teknikte psikoterapistler tedaviye ilk olarak gök gürültüsü sesi ya da fırtına, şimşek çarpması gibi durumların kaydedildiği bir video izleterek başlayabilirler.

Bu korkuyu yoğun biçimde taşıyan çocuklarda ileri zamanlarda fobiye dönüşme oranı oldukça yüksektir. Gök gürültüsü ve fırtına fobisi, bireylerin yaşadığı kötü ve travmatik olaylar sonucu da oluşabilir.
Gök gürültüsü ve fırtına fobisi tedavi tekniklerinden birisi de nefes terapisi uygulamasıdır. Bu tedaviyle bireyler kötü hava şartları esnasında doğru nefes yöntemlerini kullanarak sakinleşmeye çalışır. Bireyi ağır ve aşamalı bir biçimde fobisinin yönelik olduğu duruma maruz bırakmak da etkin tedavi teknikleri içindedir.
Brontofobi, doğa-çevre türü özgül fobiler arasında sayılmaktadır. Sözcük kökeni oeski Yunanca bronto (gök gürültüsü) ve fobi (korku) sözcüklerinden oluşmaktadır. Gök gürültüsü, yıldırım ve şimşek gibi atmosferik vakalardan yoğun korkma genellikle beraber görülmektedir.
Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2023
Yayınlama Tarihi: 09 Ocak 2023
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,