Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Aslan Diyeti Nedir, Yan Etkileri Var mıdır?

Tehlike saçan diyetlerden bir diğeri de aslan diyetidir. Bu diyetin başlıca sorunlarından biri; meyve, sebze, kepekli tahıllar, kuruyemişler ve tohumlar dahil olmak üzere pek çok sağlıklı besinin tüketilmesinin yasak olmasıdır. Aslan diyeti uygulayan kişiler, pek çok vitamin ve mineralden yoksun kalmaktadır. Böylelikle bedenin gereksinim duyduğu gıdaları almak oldukça zorlaşır ve beslenme eksikliklerine yol açar. Bu eksiklikler aşırı zayıflığa, bağışıklık sisteminin zayıflamasına, kemik kaybına, ağrıya, morarmaya, anemi ve nörolojik sorunlar yol açabilir.

Lion Diet (Aslan diyeti) pek çok problemi de beraberinde getirir. Kan şekeri kontörlünü ve kalp sağlığını destekleyen bitkisel besinlerde mevcut olan önemli bir bileşen olan liften yoksundur. Bunun ile birlikte bu diyet düşük kaloriye sahip bir diyettir. Kalori alımı aşırı derece de azaldığı zaman da kişide; halsizlik, bitkinlik, baş ağrısı, mide bulantısı gibi önemli yan etkiler yaşanabilir.
Hayvansal besinlerin aşırı tüketimi doymuş yağ oranının fazla olması anlamı taşımaktadır. Yapılan araştırmalara göre doymuş yağ, kalp hastalığı için bir tehlike faktörü olan kötü kolesterol seviyelerini yükselttiğini göstermektedir.

Aslan Diyetinin Yan Etkileri Nelerdir?

Bu diyeti uygulayan kişiler, diyetin ikinci haftasında kendini iyi hissetmemeye başladıkları gözlemlemişlerdir. Ayrıca diyeti aşırı kısıtlayıcı olduğunu belirterek bu durumu devam ettirilemez, sağlıksız ve etkisiz olarak kabul etmişlerdir. Aslan diyetinin yan etkileri şu şekildedir;

Alınması gerekli olan gıdalardan uzak kalma: Aslan diyetinin asıl problemlerinden biri de oldukça kısıtlayıcı olması ve pek çok önemli vitamin ve mineralden mahrum bırakmasıdır. Meyve, sebze, tam tahıllar, fındık ve tohumlar da dahil olmak üzere pek çok sağlığa faydalı olan besini tamamı ile yok etmektedir. Bu durum da bedenin gereksinim duyduğu gıdaları almak zorlaşır. Beslenme problemleri, zayıflık, bağışıklık sisteminin bozulması kemik kaybı, bedende ağrı, morarma, anemi ve nörolojik problemler gibi türlü problemlere yol açabilir.  Aslan diyeti, bitkisel besinlerde meydana gelen kan şekeri kontrolü ve kalp sağlığını etkileyebilen önemli bir bileşen olan lif bakımından da yetersiz olabilmektedir. Bunlar ile birlikte bu diyetin kalori miktarı da çok oldukça düşük olmaktadır. Kalori almayı yoğun oranda düşürmek yorgunluk, baş ağrısı, midede bulantı ve baş dönmesi gibi önemli yan etkilere yol açabilir.

Doymuş yağ oranı fazladır: Et ürünleri de dahil olmak üzere hayvansal gıdalarda doymuş yağ oranı oldukça fazladır. Doymuş yağ sağlıklı besin tüketmenin bir parçası haline gelse de ölçülü tüketilmesi gerekir. Bazı bireylerde doymuş yağ, kalp rahatsızlığı için bir tehlike etkeni olan kolesterol seviyelerini yükseltebilmektedir.

Devam ettirilemez: Potansiyel bakımından oldukça sağlıklı olmayan bir diyettir. Bunun ile birlikte, bu diyetin takibini yapmak oldukça zordur ve uzun vadede devam ettirilemez. Diyet çok az ya da hiç esneklik sunmaz. Bundan dolayı bu diyeti yaparken dışarıda yemek tüketmek ya da öteki sosyal alanlarda yemeğin tadını çıkarmak oldukça imkansız hale gelebilir. Bundan dolayı sağlığınızı riske atmak yerine en iyi tedavi yöntemini tespit etmek için beslenme uzmanından destek alabilirsiniz.

Aslan diyeti oldukça zararlı bir diyettir. Bu diyet sürdürülemez ve alınması gereken mineral ve vitaminlerin alınmasını engeller. Besin eksikliğinden dolayı fazla zayıflığa, bağışıklık sisteminin güçsüz olmasına, kemik kaybına, ağrıya, morarmaya, anemi ve nörolojik sorunlar neden olabilir.
Sürdürülebilir bir diyet değildir. Doymuş yağ oranı yüksektir. Alınması gerekli olan besinlerden yoksun bırakır. Beslenme eksikliğinden dolayı bağışıklık sisteminin zayıflamasına, bedende ağrıya, nörolojik problemlere yol açabilir.
Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2023
Yayınlama Tarihi: 29 Aralık 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,